Geçmeyen öksürük şikayeti ile ilgili açıklama yapan Dr. Izzet Doğan: “Yapılan Covid-19 testleri olumsuz çıkmaktadır”

Geçmeyen öksürük şikayeti ile ilgili açıklama işleyen Dr. Büyüklük Doğan: “Yapılan Covid-19 testleri negatif çıkmaktadır”

AFYONKARAHİSAR Afyonkarahisar Sandıklı Ihtişam Hastanesi Sine Hastalıkları Uzmanı Dr. Heybet Doğan, vatandaşların sonuç dönemlerde öksürük şikayeti ile hastaneye başvurmasında yaşanan yoğunluğa özen çekerek, “Vatandaşlarda ‘Acaba Covid-19 salgını gabi mi döndü?’ endişesi hakim durumda. Ama yapılan Covid-19 testleri olumsuz çıkmaktadır” dedi.

Covid-19 öncesi alışkanlıklara izansız dönüldüğünü anlatım fail Dr. Doğan, hastaların genelde uzamış öksürük şikayeti ile kendilerine başvurduklarını ifade etti. Hastalar erinçsiz namına “Covid-19 salgını düşüncesiz mi döndü?” sorularını kendilerine yönelttiklerine özen çekici Dr. Doğan, “Aslında yaptığımız test ve çalışmalarda genelde Covid-19 testlerimiz negatif çıkıyor. Şita döneminde, Covid-19 öncesi dönemlerde olduğu kabilinden, yıpranmamış bire bir salgınımız bulunmayan. Sakat alışkanlıklarımıza idraksiz dönüyoruz. İnfluenza diyerek anlatım edilen aynı müstevli kâin bu aralar. Bu influenza öncelikle çocuk hastalarımızda görünmek amacıyla, sonradan bile yetişkinlere geçilmek yoluyla benzeri müstevli oluşturmakta. Bu salgına bağlı olarak birlikte hastalarımızda ‘uzamış öksürük’ dediğimiz bire bir şikayet mevcut. ‘Uzamış öksürük’ dediğimiz şey ise, 2 haftayı güzeşte öksürüklere tığ ‘uzamış öksürük’ diyoruz. 2 haftaya büyüklüğünde olan öksürüklerimizi biz enfeksiyona merbut adına kabul ediyoruz. İki haftayı geçtiği andan itibaren biz bu öksürüklerimizi alerjen benzeri yapıya veya iyileşmeyen viral hastalığa ilişkin kendisine görebiliyoruz. Şayet ki, iki haftayı geçmiş bir öksürüğümüz var ise, kategorik aynı sağlık kuruluşuna hekimimize başvurmamız gereklidir. Eğer başvuruda bulunamıyor isek da evde mutedil, ılık içecekler içerek öksürüğümüzü otama etmeye çalışabiliriz” dedi.

“Şuan müstevli var”

Sandıklı Cesamet Hastanesinde yapılan çalışmalara bakarak, sezonluk viral bire bir müstevli olduğunu anlatım fail Dr. Doğan şunları söyledi: “Bu hastalığın seyrine bakacak peki isek, hastalık öncelikle bala gözyaşı gurubu dediğimiz hastalarımızda başlamakta. Yani okullarda öncelikle aynı müstevli haline gelmekte ve bu çocuk hastalarımızın eve bu mikrobu ve virüsü taşımasıyla beraber yetişkinlerimize bulaşmakta. Sonunda kaza çapında aynı salgına sebep olmakta. Bu birlikte genelde dediğimiz kadar çocukluk çağında iki tane yüce ayrımsız virüs etkenimiz var birisi tıp dilinde RSV diyerek sabık virüs etkeni, başkası ise el arasında daha çok tanıdık influenza kaynaklı olmakta bu şekilde önceki çocuklarımızda ve bilahare yetişkinlerde bir salgına ve salgınla alay malay birlikte hastalarımızda bundan sonra görmüş olduğumuz uzamış öksürük ve koku alma organı akıntısına illet olmakta.”

Share: