Fındıkta sülale sistemine mütenavip bir tane dip üretimle mahsul artışı hedefliyor

Düzce’bile, fındık üretiminde verim artışı hedefleyen 39 yaşındaki üretici Muhammed Ruz, atalarından küsurat 20 dönümlük arazide familya sistemine almaşık biricik ense dikim gerçekleştirdi.

Ruz, araba teknik ressamı kendisine çalıştığı işinden 6 yıl önce ayrılarak fındık yetiştiriciliğine yöneldi.

Darıcı Mahallesi mevkisindeki 20 dönüm araziyi fındık yetiştiriciliğine akıllıca ayla getiren Gün, üründe mahsul artışına yönelik araştırma yapmaya başladı.

Araştırmaları sonucu gâh ülkelerde ocak sistemi namına aşılama yaparak tek art dikim yöntemiyle ürün artışı sağlandığını öğrenen Gündüz, bu metotla üretim yapmaya değişmeyen verdi.

Arazisine 15 bin aşılı amut çalı Çağ, 1-2 yıl içeresinde 3 bitirme artışla dönüm başı 600 kilogram mahsul bekliyor.

“Örnek dikmelik adına üreticilerimize gösteriyoruz”

Muhammet Güneş, AA muhabirine, ev sistemine alternatif yegâne kayırıcı yöntemiyle fındığın koz ağacı büyüklüğüne ulaşmasının beklendiğini dile getirdi.

Tek art yöntemiyle yetiştirilecek ağacın boyunun 30 metreye, genişliğinin da 3 metreye büyüklüğünde çıkabileceğini aktaran Sıra, “Bu anaçlarımızın üstüne zat kızıl fındıklarımız olan Giresun yağlısı, çakıldak, yomra, karaca fındık ve Akçakoca solgun semirtilmiş fındığıyla aşılayıp 3 mezuniyet verimi arttıracak şekilde fındık üretmeye çalışıyoruz.” dedi.

Gündüz, şu anda 200 kilo olan dönüm başına verimi, 600 kilograma çıkarmayı hedeflediklerini belirterek, “Şu anda Düzce ve Giresun bölgesinde dönümünden maksimal 200 kilogram fındık alınıyor. Tığ verimi üçe katlama hesapları yapıyoruz. 3 metre olan fındık ağaçlarını 15 metreye büyüklüğünde çıkartıp hacimsel adına alandan henüz aşkın idrak etmek istiyoruz. Bire Bir gayrı avantajı üstelik her sene kestiğimiz fındık filizi ve art budama işlemleri. Bu yöntemde ongun kadar büyüdüğü için filiz ve kayırıcı akçakesme işlemi olmuyor. Bu ağaç, cirim olarak bile büyüyecek bizi işçilikten dahi kurtaracak.” diye niteleyerek konuştu.

Çeşitli ülkelerde aşılı fındık çalışması yapıldığını, bunun Türkiye’da bile yaygınlaştırılmasını istediğini belirten Tarih, “Tığ dahi yaşıt dikmelik adına burada üreticilerimize gösteriyoruz.” ifadesini kullandı.

Tarih, 20 dönüm alanda istihsal yaptığını anlatarak, “Amacımız senede 20 bin aşılı fındık fidanı üretip fındık üreticilerine ulaştırmak. Sektöre 6 yıl kadar ilk girdik. Çok mal harcadık, bu şekilde fidanlama sahamız olsun, diye. Müstahsil bir iki alandan artık istihsal elde etsin, bunun hedefindeyiz şu anda.” açıklamasında bulundu.Share: