Giresun’da 2020 yılında yaşanan dominant felaketinin yaraları balaban ölçüde sarıldı

Giresun’de 22 Ağustos 2020’birlikte yaşanan sel felaketinin yaraları, derhâl yapılan çalışmalar sayesinde iri ölçüde sarıldı.

Başta Dereli tutmak üzere suret ve bir nice ilçeye tartı eden sağanağın hastalık olduğu afetin üzerinden 2 sene geçti.

İl genelinde 5’i jandarma personeli gelmek için 11 kişinin hayatını kaybettiği, 3 kişinin da kaybolduğu afetin posta açtığı hasar, ilgilendiren bakanlıkların çalışmalarıyla giderildi. Çalışmaların peşi sıra Dereli ilçesi adeta baştan imar edildi.

Tamamlanan facia konutları adalet sahiplerine tasdik edilirken, bölgede amme gurur ve kuruluşlarına ilgilendiren bakım binalarının imal işlemleri ise birden bitmeme ediyor.

Yardım ödenekleriyle vatandaşların ivedi ihtiyaçları karşılandı

Giresun Valisi Enver Ünlü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, başta Dereli kalkmak amacıyla birçok ilçenin başat felaketinden etkilendiğini anımsattı.

“Stabil çok deremizin taşması sonucunda yollarımız, köprülerimiz, menfezlerimiz, vatandaşlarımızın yaşadığı sülale ve hareket yerleri bu afetten kontra etkilendi maalesef.” diyen Adlı, afetin ilk saatlerinden itibaren ilgilendiren bakanların bölgeye anlamaklık ettiklerini ve tüm tedbirlerin alındığını tabir etti.

Afetin üzerinden bir hafta geçtikten sonradan Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın üstelik Giresun’a geldiğini belirten Ünlü, “Devletin şefkat ve müzaheret ellerini hızlıca bölgeye ulaştırdılar. Sayın Cumhurbaşkanımıza, 15 gün bizimle karye köy, mahalle mahalle, ilçe kaymakamlık gezen sayın bakanlarımız ilkin atılmak için parçalanmamış bakanlara mümasil rabıt ve desteklerinden periferi şükranlarımızı sunuyorum.” dedi.

AFAD’ın gönderdiği müzaheret ödenekleriyle vatandaşların ivedili ihtiyaçlarının karşılandığına meni eden Adlı, şu değerlendirmede bulundu:

“Dominant hasarlarının yaralarının sarılması açısından başlayan çalışmalar kapsamında AFAD vasıtasıyla toplamda ilk etapta ivedi bedel namına kestirmece 70 milyon liralık gönderildi. Bu ödenekle ivedili yapılması gereken, onarılması gereken hasarları giderdik. Köylerimizin içme suyu altyapılarını, çalışmalarını tamamladık. 4123 basit kanun kapsamında dahi kestirmece 171 milyon lira karşılık gönderildi. Ödeneklerle hele yollarımızın onarımını şişman oranda tamamladık. Karayolları Genel Müdürlüğümüz yoluyla karye kadro yollarıyla ilgili icraat bitmeme ediyor. Şu anda yüzde 70-80 gerçekleşme bahis konusu. Sene sonuna büyüklüğünde dahi Karayolları Umumi Müdürlüğü vasıtasıyla karye kol yollarındaki çalışmalar tamamlanacak.”

Kıyamet konutları hak sahiplerine doğrulama edildi

Adlı, kaza merkezi yeniden ümran edilen Dereli’ye sınırlı köylerde 16 kıran konutunun tamamlandığını, 26’sının birlikte yapımına devam edildiğini söyledi.

İlçe merkezinde de tamamlanan göz ve hareket yerlerinin doğruluk sahiplerine teslim edildiğini belirten Adlı, “22 Ağustos dominant afetinden hızla sonra Dereli ilçemizdeki riskli alanda mecmu 71 bölük ve 82 gelişim yeri ile tekrar Sütlüce Mahallesi’nde 142 konutun inşaatları tamamlanarak doğruluk sahiplerine anahtarları tasdik edildi.” diyerek konuştu.

Ünlü, afetten yeryüzü aşkın etkilenen yerlerden olan Doğankent ilçesinde nesir edilen 156 hane ve 70 dükkanın üstelik adalet sahiplerine verildiğini rapor etti.

Vali Ünlü, merkeze sınırlı Çaldağ köyü ile değişik ilçelerde evleri zarar görenler üzere AFAD aracılığıyla planlanan konutlarla ilişkin sürecin devam ettiğini aktardı.

Selden etkilenen esnafın bile yaralarının sarıldığına belen eden Ünlü, “Esnafımızın gördüğü zararların karşılanması için 413 gelişim durumunda tahminî 5 milyon lira hasar ödemeleri yapıldı. Acil ihtiyaçlar için esnafımızın yaraları çabuk bire bir şekilde mahsur oldu. Gündeş hisse senedi yerleri kendilerine konfirmasyon edildi.” dedi.

Ünlü, doğalgaz enfrastrüktür çalışmalarının sürdüğü Dereli’deki mamure çalışmalarına ilgilendiren üstelik şunları kaydetti:

“Dereli’üstelik insanlarımız bakir gündeş hane ve hisse senedi yerlerine kavuştu. Bunlara gelişim yeri evet da bölük etmek geçersizlik peki. Burası çokça domuzuna bire bir dirim alanı oldu. Peyzaj alanlarıyla, üslup yollarıyla, çağdaş mimariyle basamak ve hareket yerleri çağdaş bir vizyon kazandı. Haddinden Fazla sunturlu yaşam alanları mensur ettik.”

Kamu binalarının inşası sürüyor

Afetten karşıt etkilenen amme binalarının bile yıkılarak yeniden yapıldığının altını çizen Ünlü, şöyle bitmeme etti:

“Afetten amme binaları de çok şişman zarar gördü. Bu kapsamda Dereli ilçemizde hükümet konağımız, adliye binamız, güven müdürlüğümüz, belediyemiz üzere pek çokça binamızı riskli alanda düzlük aldığı için sıçmak durumunda kaldık. Hükümet konağı binamızın inşası hızlı bir şekilde devam ediyor. İlçe Cingöz Komutanlığımız bitmeme ediyor. Sair binalarımız üzere dahi süreç sürüyor.”

Ünlü, taşkınlara hastalık olan derelerde ölçüsüz siper, ıslah ve köprü çalışmaları gerçekleştirildiğini, bu projelerde da cesim mesafeler alındığını rapor etti.

Giresun-Dereli karayolundaki iyileştirme projesinin üstelik bir lahzada devam ettiğini tamlayan Adlı, sözlerini şöyle tamamladı:

“Giresun-Dereli karayolundaki hasarların giderilmesi üzere planlanan projeye bile şişman önem veriyoruz. Karayolunun iri oranda yıl sonuna büyüklüğünde tamamlanması bekleniyor. Daha Çok Dereli ilçemize 20-25 dakikada ulaşabiliyoruz. Vakit Kaybetmeden Giresun ile Duroğlu beldesi arasındaki kısımda icraat devam edecek.”Share: