Milli Eğitim Vekil Yardımcısı Şensoy, Düzce’de meslek açılışına katıldı

Milli Terbiye Bakan Yardımcısı Sadri Şensoy, ” Bu yıl okullar kapandıktan sonraları hazırlıklara başladık. Bu süreci çok alçak şekilde geçirdik. 60 bin katışıksızlık personelini 81 ilimize dağıttık ve çocuklarımız pırıl pırıl okullarına kavuşmuş oldu.” dedi.

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde depreme müteveccih ihya çalışması tamamlanan Osmaniye İlkokulunun açılışı dolayısıyla düzenlenen törene katılan Şensoy, öğrencilerin gösterisini izledi.

Şensoy, burada yaptığı konuşmada, Akçakoca’da 5 okulda başlatılan ihya çalışmalarından 3’ünün bittiğini, birinin haftaya, diğerinin ise mail zamanda tamamlanacağını söyledi.

Tüm çalışmaları yakından izlem ettiğini anlatan Şensoy, “Elan önce bayram vermiştim. ‘Ekol tamamlanınca açılışa geleceğim.’ diyordum. O sözümü tutmanın mutluluğunu yaşıyorum. Bu sene okullar kapandıktan sonradan hazırlıklara başladık. Bu süreci çok tehlikeli şekilde geçirdik. Personel sorununu hallettik. 60 bin günahsızlık personelini 81 ilimize dağıttık ve çocuklarımız pırıl pırıl okullarına kavuşmuş oldu.” dedi.

Şensoy, anaokulu yapma ve okullaşma oranını yüzdelik 100’e çıkarma hedeflerinin olduğunu vurgulayarak, “Meslek öncesi eğitime haddinden fazla ağırbaşlılık verdik. Bunun için 3 bin anaokulu, 40 bin temel sınıfı yapma hedefi koyduk. 2021 yılında 5 gözyaşı okullaşma oranı yüzde 78’di. Bunu yüzdelik 93’e çıkardık. Çokça mutluyum. Akçakoca’da bu oranın yüzdelik 98 olduğunu Milli Eğitim Müdürü söyledi. Yani Akçakoca, Türkiye ortalamasının 5 nokta üzerinde.” diyerek konuştu.

Daha sonradan okulun açılışını gerçekleştiren Şensoy, öğretmenlerle görüştü, sınıfları gezerek öğrencilere muhtelif hediyeler verdi.Share: