Enflüanza salgınına deva arayan soluğu aktarlarda alıyor

Grip salgınına reçete arayan soluğu aktarlarda alıyor

RİZE – Şita aylarının gelmesiyle beraber artan grip salgınına derman arayan Rizeliler çözümü aktarlarda ve bal satış reyonlarında arıyor.

Kış aylarında çokça aşkın tanıdık nezle ve enflüanza salgını kadar hastalıklarla karşılaşan vatandaşlar hastanelerdeki bahir dolayısıyla tedavi amacıyla katıksız çözümler bulmaya çalışıyor. Saf çözümü arayan vatandaşlar hastalığı elbette yeneceklerine dair aktarlardan müzaheret alıyor. Aktarların verdiği benzeri çokça bitkiyi tüketen vatandaşlar beraberinde dirilmek üzere bal komutan reyonlarında Kestane balı ve Çiçek balına dahi istem gösteriyor.

“Aktarcının genişlik ferah görevi doktorun işine karışmamak”

Müşterilerine ıhlamuru değişik bitkilerle bu arada tüketmelerini referans ettiğini söyleyen aktarcı Mütehammil Yağız, “Kış aylarında yemezsen, içmezsen ve giyinmezsen parasız olursun. Akıbet günlerde birlikte grip da aynı patlama yaşanıyor. Züğürt adına çok geliyorlar. Sakat usül, ıhlamur üzere bitkilerden vermeye çalışıyoruz amma yetmiyor. Hastanelere gidiyoruz diyorlar, verdiğim bitkilere bu yetmedi diyorlar. Ihlamur süper bir vitamindir ve antioksidandır. Eklenmiş olarak üstelik iltihap sökücüdür ama yetmiyor. Tığ da ıhlamurun yanına tarçın verelim diyoruz. Tarçında balgamı atmayı sağladığından dolayı kaynak ederiz. İltihapları azaltsın diye niteleyerek bire bir asıl veya yaş zencefil veriyoruz. Aktarcının sunma mebzul görevi doktorun işine karışmamak. Evvel hastaneye git diyoruz. Bize mevrut müşterilere de ıhlamur veriyoruz. Ihlamuru süslemek iyidir. Ihlamura de zencefil, havlıcan, zerdeçal, tarçın, ebegümeci ve hatmileri müşteriye sunuyoruz. Ihlamura bunları katmalarını istiyoruz. Zencefil ve zerdeçalın toz halini ballarla kit yapmalarını istiyoruz. Koronadan ötürü çıkan bitkilerden veriyoruz” şeklinde konuştu.

“Az Buçuk akva olmalıyız kim hastalığı yenelim”

Sayrı olan kişilerin önce yiyecek içmesine dikkat etmeleri gerektiğini tamlayan Kişmiri, “Müşteriye baktığımda yemek yemeyen biriyse öncelikle ona gıda veriyorum. Kış aylarına girerken, üs zencefil, mahiyet havlıcan, cins tarçın ve argıt dostu olan adaçayı alabiliriz. Hatmimiz var, haddinden fazla bereketli aynı boğaz yumuşatıcıdır. Bire Bir zamanda bağırsakları da yumuşatır. İnsanlar rahatsız olunca evde yattıkları üzere bilcümle sistemleri bozuluyor. Bundan periferi bahsettiğim ürünleri tüketmeleri idealdir. Evlerinde bal olana dahi söylüyoruz ki, tarçının, çörekotunun tozları vardır. O tozları ballarla karıştırıp ye diyoruz. Balla karıştırmalarının nedeni bile antipatik havalarda yaşadığımız gripte ve nezlede vücudun direncini arttırmak için hem de insanı sarp burulmak üzere. Az Buçuk kuvvetli olmalıyız kim hastalığı yenelim” ifadelerini kullandı.

“Kahvaltılık bal isteyene değişik veriyorum, ilaçlık isteyene ilaçlık bal veriyorum”

Kış aylarında 2 çeşit balın artık satıldığını ifade fail bal satıcısı İbrahim Bahir, “Şita ayları olduğu ant ağırlıklı yerine Kestane Balı ve Çiçek Balı’nda satış oluyor. Temas bölgenin balı farklı oluyor. Damak tadı bile değişik fiyatı üstelik ayrımlı oluyor. Deniz seviyesinden yükseldikçe çiçek floryası artar. Kestane balı ve çiçek balı, üzeri bağışıklığı sistemini yenilemede, öksürük, bronşit kadar hastalıkların gidermesinde yarayışlı ayrımsız üründür. Kahvaltılık bal isteyene farklı veriyorum, ilaçlık isteyene ilaçlık bal veriyorum. Bundan yağlık birlikte müşteriye önce önce hangi zümre bal istediğini soruyoruz. Kahvaltılık ile ilaçlık bal ortada ki fark, çiçek floryasının değişmesidir. Bati bölgedeki balın çiçeği azdır, yükseklere çıktıkça fazlalaşır” diye niteleyerek konuştu.

Share: