Kars’ta İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Bilimi Müesses toplantısı yapıldı

İl İstihdam ve Mesleksel Eğitim Bilimi Müesses toplantısı, Kars Valisi ve Belediye Komutan Vekili Türker Öksüz başkanlığında gerçekleştirildi.

İŞ KIRAT Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda planlı toplantıya ilgili gurur amirleri katıldı.

Toplantının açılışında mütekellim Ilbay Türker Gariban, Devletin kurumlarının lazım İŞ DÜZEM vasıtasıyla gerekse özge kurumlar vasıtasıyla hisse senedi gücünün niteliğini yükseltmek, işsizliği azaltmak ve iş arayanlara arkalamak için önemli kaynaklar ayırdığını belirtti.

Fakir, “Elbette kim işsizliği bir günde önleme, gücük sürede ağız ağıza ortadan sarmak olabilir değil fakat bu programların, yapılan eğitimlerin itidalli ve detaylı vadede işsizliğin önlenmesine, istihdamın artırılmasına ulama sunacağını görüyoruz. İl kendisine bağımlı şunu birlikte rapor etmemiz lazım; daha çokça sanayileşmiş bir diyar değiliz amma sanayisi hemencecik gelişen illerden biriyiz. Malumunuz bizim Birleştirme Uran Bölgemiz var, oradaki işletmelerimiz bağımlı şehrin şartları içerisinde istihdam sağlıyorlar ama bizler tıpkısı üretim alanında bindirmek suretiyle ki şu anda onun devletleştirme işlemlerine başladık. Kamulaştırmalarını tamamlayıp, tahsis işlemini bitirdikten sonradan ikinci yapılış alanını dahi açacağız. Çok sayıda envestisman fethetmek talip, burada değişik alanlarda tesis ve üretimlik dayamak isteyen eşhas var. Bizden düz bekliyorlar, biz da buraları çabucak tahsis etme düşüncesindeyiz. Mevcut yerimizde dahi beş altı tane abes parselimiz var gelen yatırımcılara açığız” dedi.

“Kars ekonomisin anne kaynakları turizm ve hayvancılık, ancak sanayimizi dahi kesinkes geliştirmeliyiz”

Türker Kimsesiz, Kars ekonomisin ana kaynaklarının turizm ve hayvancılık olduğunu ancak şehrin sanayisinin üstelik üst noktaya taşınması gerektiğini tabir etti.

Vali Türker Gariban, “Bir yandan bizim uluslararası tecim noktalarının kavşağında olmamız, benzeri yandan ticaret imkanlarının seçme geçen periyot gelişmesi, Geri Hizmet Merkezimiz, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hattı ve daha çok inşallah apayrı gelişmeler da olacak onunla gelişigüzel sanayileşme, tecim hacmi noktasında elan istikbal adımlar atmamız mümkün olacak. Kâfi ki kurumlarımız envestisman ayırmak isteyen kişilere gerekli desteği versin, onların önünü açalım, bizler bile yatırım fora etmek isteyen girişimcilerin, sanayicilerin ihtiyaç duyduğu mesleki ve teknik kalifiye personeli eğitebilelim ve hazır edebilelim. Çünkü firmalar geldikleri devir örneğin dokuma ile ilişik üretimevi kuracak birkaç yatırımcının ifadesi, “Ben fabrikayı kurarsam kalifiye işgücü bulabilir miyim?” geçmiş sordukları istifham bu. Nedeniyle bizim üstelik yatırımcıların sorularına hazır olmamız lazım. Kars’ta en üst aynı ayakkabı fabrikası kuruldu. Bire Bir girişimcimiz fabrikasını İstanbul’dan Kars’a nakletti. Onlar de bire bir taleplerle bize gelmişlerdi. Şu anda bire bir yandan mülakatları devam ediyor, bire bir yandan da başmak tabanlarını üretiyorlar. Zımnında tam girişimcilerin kuma talebi nitelikli işgücü. Bizler de bu toplantılarla buna müteveccih katkı ve uygulamalarla bindi olmamız geçişsiz. 2023 yılının kılıklı olmasını, ülkemize afiyet ve yaşayış getirmesini ve toplantımızın de başarılı geçmesini diliyorum” diye konuştu.

Kars Faaliyet ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’nün faaliyetleri ile ilişkin bile bilgiler veren Öksüz, “2022 yılında 1 patika edindirme kursuna 25 eş kursiyer munzam ve program sonunda 13 kursiyer istihdam edilmiştir. 162 İşbaşı Terbiye Programı düzenlediğimiz işgücü yetiştirme programlarımıza toplam 338 dirilik katılmıştır. Programları sükse ile tümleç katılımcıların 147’si istihdam edilmiştir. Katılımcılara toplamda 10.421.484,92 TL ifa yapılmıştır. 2022 yılında düzenlediğimiz Cemiyet Yararına Programlardan (TYP) 608 eş, 725 erkek başlamak üzere bin 333 emanet faydalanmış olup, katılımcılara toplamda 29.736.978,00 TL ifa yapılmıştır. 2022 yılı içerisinde Canlı İşgücü Hizmetleri Programlar kapsamında katılımcılara Mecmu 40.446.785,48 TL ifa yapılmıştır. 2022 yılı içerisinde Mânialı ve Bozuk Hükümlü Mevhibe proje desteği kapsamında projeleri akla yatkın görülen 5 Çarkıt Mahkûm proje sahiplerine toplamda 288.322,00 TL ifa yapılmıştır” şeklinde konuştu.

Toplantı henüz sonraları yapılan gündem maddeleri görüşüldü. Görüşülen ruzname maddeleri görüşülerek karara bağlandı. – KARS

Share: