Edirne’de, Pazarda Sarımsağın Kilosu 50 Lira: “Bakıp Bakıp Gidiyoruz”

Edirne’bile pazarda sarımsağın kilo satış fiyatı 50 liraya kadar yükseldi. Cemile Yalçın, “Değme şey fiyatlı, bütçe yetmiyor. Sebzelere bakıp bakıp gidiyoruz. Alma gücümüz birlikte namevcut. Sarımsak 50 liralık pahalı. Sabık sene 15 liraya aldık” dedi.

Edirne’dahi vatandaşlar, bugün kurulan el pazarında göveri ve kâr fiyatlarının yüksekliğine aksülamel gösterdi. Vatandaşlar, sarımsağın kilogram bey fiyatının 50 liraya çıkmasını eleştirdi.

“AHIZ GÜCÜMÜZ DE YOK”

Cemile Dik, çekicilik gücünün kalmadığını anlatım ederek şunları söyledi:

“Bire Bir husus almadım. 2 kilogram kumpir aldım. Onunla gidiyorum. Rastgele husus pahalı, bütçe yetmiyor. Sebzelere bakıp bakıp gidiyoruz. Ahiz gücümüz da bulunmayan. 50 teklik fiyatlı. Güzeşte sene 15 liraya aldık. Bu yıl 50 teklik. Henüz hangi diyeyim, seçkin husus pahalı. Kimse ‘dur’ demiyor. Ne denk koyuyorlar. Hep tutturabildiğine satıyor. Çoğunu bizim vatandaşımız yapıyor. Bire Bir ıspanak 20 teklik tamam mu? Geçen sene 5 liraya alıyorduk. Bu yıl 20 liralık.”

Hanife Kartal ise fiyatlara vatandaşın engelleme edemediğini belirterek, “Pahalı kardeşim. Bir öz yapamıyoruz kim. Alıyoruz hangi yapalım. Tekaüt maaşınla geçinmeye uğraşıyoruz” dedi.

“SARIMSAĞIN EKİMİ BU SENE ÇOKÇA BEŞ ALTI”

Pazarda sarımsak satan Cemal Zülf ise şunları söyledi:

“Sarımsağın ekimi bu yıl haddinden fazla birkaç. Geçen yıl haddinden fazla fazlaydı. Herkesin elinde kalınca bu sene bu sene ekimi yüzdelik 60 filan azaldı. Irade olunca bu nöbet çıkıyor. Yeniden küresel alışı diyelim 20 liraydı, demincek 35-40 liraya imdi. İhtiyacın oldu mu gine alacaksın. İhtiyacı kadar dizge kendine büyüklüğünde alıyor. ‘Alıp birlikte koyalım’ diyerek tıpkı husus namevcut. Sabık sene 20-25 liralık civarındaydı. Bu yıl 50. O dahi enflasyon, zam katladı, henüz elhak.”

“FİYATLAR HİÇ BIRLIKTE MAKUL DEĞİL”

Fatma Akalp, pazarda fiyatların haddinden fazla fiyatlı olduğunu dile getirerek, “Fiyatlar tek bile uygun değil. Yaşanabilecek kabil değil fiyatlar. Tekaüt, minimal ücrete çalışana yetecek kabilinden değil. Tıpkısı karnabit 15-20 teklik olursa bunun sonunu düşünün derim imdi. Sarımsak neden 50 liralık? Üreten olmayınca, haricen gelince hakeza peki” dedi.

Share: