Edirne Eczacı Odası Başkanı Kılıçcıgil: “Cam Şişede Olan Ürünlerde Kırıcı Benzeri Ağırbaşlılık Yaşandığını Gözlemliyoruz”

Edirne Eczacı Odası Başkanı Eczacı Gürkan Kılıçcıgil, talih genelinde eczaneler ve depolarda yavru şurubu bulmada sevgili yaşandığını belirterek, “Hele cam şişede olan ürünlerde pahal aynı külfet yaşandığını gözlemliyoruz. Şişeyi üreten firma, döviz fiyatlarındaki artıştan yağlık çetin maliyet sıkıntısı yaşanıyor, çare firmaları yoluyla. Hızlı tıpkı hal elde edilmesi gerekiyor. Keyif Bakanlığı yetkilileriyle umar üreticilerinin tıpkı masada oturup aceleci benzeri şekilde çözüm geliştirmesini arzu ediyoruz” dedi.

Edirne Eczacı Odası Başkanı Eczacı Gürkan Kılıçcıgil, bugün yaptığı açıklamada, bazen ilaçlara vatandaşların ulaşmasında kilolu sıkıntılar yaşandığını rapor etti. Kılıçcıgil, şöyle konuştu:

“HIZLA BİR ÇÖZÜM IRADE EDİYORUZ”

“Son dönemde özellikle belli başlı çıkar yol gruplarında çetin sıkıntılar yaşanmakta tamam Türkiye’de. Bu tedarik zincirinin bozulmasıyla beraber alelhusus çocuk şuruplarında, analjezik, incitici düşürücü şuruplarda gâh dem ürünlerinde bölgemizde ve ülkemizde sakil teessürat yaşamaktayız. Acillerde alelhusus yeğleme edilen evde çocuklarımız için kullandığı ağırı kesici, ateş düşürücü şuruplar, eczanelerimizde bulunmuyor. Bununla ilişik yüz kere sesimizi açıklamak için yetkililerle görüştük, anlattık amma maalesef bibi tıpkısı hal geliştirilemedi. Bala şuruplarında eczanelerde dokunaklı stok sıkıntısı yaşıyoruz. Ecza depolarımızda birlikte bu mahsulat bulunmuyor. en son Keyif Bakanlığı ile görüştüğümüzde ivedilikle bir hal geliştirileceği söylendi amma o günden bugüne tek öz değişmedi. Hızla bir hal murat ediyoruz.

“ANALOG BİR GENIŞLIK SÖZ KONUSU”

Temel tespit, ülkenin süresince bulunduğu bugünkü kazançlı senaryo ile eş tıpkı durum bahis konusu. Alelhusus cam şişede olan ürünlerde alçak ayrımsız kalın yaşandığını gözlemliyoruz. Şişeyi üreten firma, döviz fiyatlarındaki artıştan ufuk kırıcı maliyet sıkıntısı yaşanıyor, merhem firmaları tarafından. Acul bire bir çözüm elde edilmesi gerekiyor. Keyif Bakanlığı yetkilileriyle çare üreticilerinin aynı masada oturup hızlı benzeri şekilde çözüm geliştirmesini kâm ediyoruz.

“HEKİMLE İLETİŞİME SARKITMAK CİDDİ ANTLAŞMA ALIYOR”

Reçetesinde yavru şurubu yazan hastalarda hekimle iletişime geçmemiz gerekiyor. Imdi şöyle aynı senaryo gelişmeye başladı. Doktor ‘Elinizde hangi var, hangi şuruplar var’ diyerek soruyor. Biz elimizde olanları söyleyip hekimlerin onların içinden yeğleme etmesini sağlamaya çalışıyoruz. İnanın şu anda eczacı odalarının aralarında mesajlaşma gruplarında sürekli, ‘Şu deva var mı bu umar var mı?’ üzere mesajlar dolaşıyor. Eczanelerin kapalı olduğu bekçi eczanelerin etkili olduğu dönemlerde birlikte bu deva yoklukları elan üstelik belimizi büküyor. Hekimle iletişime görevlendirmek dokunaklı zaman alıyor ve bu bile her bir sayrı ile olan süreyi uzatıyor. Bunun amacıyla birlikte eczanelerde ekstradan kuyruklar görmeye başlıyoruz. Şu anda Edirne özelinde ve ayrıksı bölgelerdeki mecmu meslektaşlarımız benzer sıkıntılar yaşıyor.”

Share: