Düzce’de palamudun tanesi 30 liraya büyüklüğünde düştü

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde balıkçılar yoluyla eli nimetli miktarda avlanan pelit, tezgahlarda fiyatın yarıdan aşkın düşmesine sebep oldu.

Günindi Karadeniz’in en koskocaman limanlarından Akçakoca’bile şeb saatlerinde teknelerle denize açılan balıkçılar, verimli miktarda sivri avlayarak limana döndü.

Yaşanan feyezan zımnında sabık hafta 110 liradan satılan palamudun fiyatı, tezgahlarda 30 liraya büyüklüğünde düştü.

Teknelerden indirilen palamutlar, Ankara, Bolu ve İstanbul’a de gönderilecek.

Akçakoca Akarsu Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, AA muhabirine, Akçakoca’ya bereketli pelit geldiğini söyledi.

Tüm teknelerin şipşak çabucak cümle komple kendisine limana yanaştığını aktaran Karakaş, “Dün bakımından bölgemizde bol palamut avcılığı başladı. Bölgemizden Akçakoca’ya 100-150 bin pelit geldiğini söyleyebiliriz. Şu dakika hava yağmurlu. Bu, vakit kaybetmeden beribenzer tekneler üzere dava, balaban tekneleri engellemeyecektir. Umumi avcılık üzerine sorun bulunmayan.” bilgisini verdi.

Karakaş, “Şu anda vadi asuman pelit diyebiliriz. Bu da tezgah fiyatlarına yansıdı. Elan 3-4 çağ öncesine kadar 100 ila 110 liralık arasında satılan sivri, bugün tanesi 30-35 liraya kadar düştü. Bu şekilde bitmeme ederse 20-25 liraya kadar düşebilir. Tahminlerimizin tuttuğunu söyleyebiliriz. Biz da bu şekilde artağanlık bekliyorduk. Bu bolluğun teferruatlı müddet bitmeme edeceğini hesap ediyoruz.” şeklinde konuştu.Share: