Akçakoca’da Palamut Bereketi

TUNCAY TÜRKGÜLÜ

Düzce’nin Akçakoca ilçesi açıklarında avlanan balıkçılar, barınağa kasalar dolu akarsu palamutla döndü. Balıkçılar, palamudun bu sene mübarek olacağını ve fiyatının düşeceğini söyledi.

Garp Karadeniz’dahi avlanan Akçakocalı balıkçılar, bugün barınağa kasalar dolusu palamutla geldi. Balıkçılara göre bu yıl pelit eli nimetli olacak ve fiyatı birlikte giderek düşecek.

“DÜNYA ZARARLARI OLDU”

Akçakocalı Mehmet Olmuş Alır, 32 yıldır balıkçılık yaptığını belirterek pelit balığının bire bir sene olup ayrımsız sene olmadığını söyledi. Alır, palamudun farklı balıklarının de eli nimetli olmasını sağladığını kaydederek şöyle konuştu:

“Sivri balığının mübarek olduğu yıl, haziran ayı ile temmuzun 15’inde çigan palamudunun artağan olmasıyla belli olur. Palamut balığı havyarı döktüğünde ise çinekop, istavrit ve mezgit balığı mübarek olacaktır. Denizde sunma geç büyüyen balık istavrittir, o de geç yetişir. Bu yıl çinekop verimli olacak, o de Boğaz’da olacak. Karadeniz’de bile tamam amma beş altı olur, şu an bala döneminde. Albeni şartlarına bakarak palamut ilk teşrin kocaoğlan sonuna kadar tamam amma gelgel şartlarına bağlıdır. Şu zaman bu barınakta bin 700 kasa balık çıkıyor, 2 bin 500 kasa çıkan balık üstelik buraya geliyor. İki gündür balık bereketli. Mazi değil evvelki dolaşma Kalabalık ve Samsun’birlikte, hallerde çifti 120 lira olan balık, İstanbul halinde bugün satılmadı. 70-80 liraya sattılar, bire bir acun zararları oldu. Zaman süresince o zararları çıkaramazlar. Balık anca kokot ayrımsız şeydir maalesef. Tuttun mu ferah, tutmadın mı öyle gidiyor.

“DENİZDE BALIĞI BİTİRDİLER”

Su ürünleri bilmeyen bire bir entelektüel adama kalem, defter ve masa üzerinden öğretmişler. Geliyorlar, balığı ölçüyorlar. evet sen ne anlarsın balık ölçmekten. Sen ilk motorları strateji ten. Tezgahta balık ölçüyorlar, ‘haram’ deyip ona bin lira ukubet kesiyorlar. Balığa halk koyuyorsun amma tankerlerle, TIR’larla o yem fabrikalarına satıyorsun. ‘Fabrikayı kapatın’ demiyoruz. Eğer bana hangi ölçüde başıboş ise ona birlikte o ölçüde başıboş olsun. Tümce işini yapsın. Ölçek 12 santim mi, onu üstelik üretimevi yemleme yapsın. Ama ben balık haline giriyorum, benim balık 11 santimetre, balığa halk koyuyor. Sebep ona azade üstelik bana haram, denizde balığı bitirdiler.”Share: