Diyarbakırlı kadınlar “saf su” hedefiyle familya karı dolaşıp atık yağ topluyor

Diyarbakır’dahi kadınlar “saf akarsu” hedefiyle karı familya gezerek topladıkları atılan antagonist anlayışsız dönüşüme kazandırıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayesinde ölçülü “Sıfır Atılmış Projesi”ne ayrımsız bindi de Bağlar Kaymakamlığı Ev Bindi Merkezi’nden (ADEM) geldi.

GAYBUBET’dahi planlı, akman akarsu ve atılan yağın zararları ile ilişkin bilinçlendirme etkinliğine katılan kadınlar, evlerinde yemeklerde kullandıkları atılmış düşman lavaboya açığa vurmak adına biriktiriyor. 2 aylık süreçte şişelerde biriktirilen yağlar, GAYBUBET bünyesindeki fahri kadınlarca ev eş gezilerek toplanıyor.

Toplanan atılan yağlar Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın ilgili birimlerine ulaştırılıyor.

Böylece içme suyunun saf kalması sağlanırken, atık yağlar çevreye ve canlı yaşamına zarar vermeden köylü dönüşüme kazandırılıyor.

“Bu antagonist suya karıştırmayarak çocuklarımıza saf bire bir gelecek vereceğiz”

FAKIRLIK Koordinatörü Arzu Yavaş, AA muhabirine, eşkâl kendisine açılan 25 kursta kadınların hayatına dokunduklarını ve onlara istihdamın önünü açacak çalışmalara imza attıklarını söyledi.

Mesleki yetişek programlarının birlikte toplumsal sorumluluk projeleri de yürüttüklerini anlatım fail Bunaltıcı, “Başarısız Atık projesiyle yola çıktık. Kursiyerlerimizi bu konuda bilinçlendirdik. Kullandıkları yağları dökmemelerini, bir iki az dahi olsa tıpkı kavanozda biriktirmelerini istedik. Onlar da biriktirdi. Şimdi husus başlık dolaşıp, bunları topluyoruz.” dedi.

Dokunaklı, çıkıntı, yanmış yağın suyu ve çevreyi kirlettiğini dile getirerek, bu bilinci taşımayanların kullandıkları yağı lavaboya döktüğünü ve bunların içme suyuna karıştığını belirterek, şöyle dedi:

“Sularımıza karıştığı ahit dahi ızdırap oluyor. Kadınlarımızı, kursiyerlerimizi bilinçlendireceğiz ki bozulmamış su ve metin tıpkı yaşam olsun. Bu yağı suya karıştırmayarak çocuklarımıza bozulmamış bire bir su ve bol bire bir ati vereceğiz, bu konuda insanlarımızı bilinçlendireceğiz.”

Tehlikeli, atık yağ cem çağrısını 2 ay önceki yaptıklarını dile getirerek, iki ayda 10 litreye yakın atılmış yağ topladıklarını, bunun tonlarca suyun bozulmamış kalması anlamını taşıdığını, bu çalışmayı sürdüreceklerini kaydetti.

Atık hasım biriktiriyorlar

“Akman akarsu” seferberliğine destek sunan kadınlardan Ayşe Barlas, atılmış yağları toplayıp, et kafalı dönüşüme kazandırdıklarını anlatım ederek, bunun suyun temiz kalması için gelecek üzere çok fena hâlde benzeri proje olduğunu belirtti.

Gülbahar Adıyaman bile himmet kapsamında daha çok atılmış yağları dökmediklerini, biriktirdiklerini ve Bağlar Aile Destek Merkezi’ne teyit ettiklerini söyledi.

Şirin Ata ise kızartmalardan sonradan küsurat düşman aynı şişede topladığını, suya zarar vermediğini anlatarak, ekiplerin evine büyüklüğünde gelerek bu yağı tasdik aldığını anlattı.

Share: