40 yıllık ayakkabı ustası teknolojiye direniyor

40 yıllık başmak ustası teknolojiye direniyor

MALATYA Malatya’da tahminî 40 yıldır ayakkabı ustalığı eden Mehmet Güdücü, gelişen teknoloji karşısında namevcut olmaya beniz markajcı mesleğini sürdürmeye bitmeme ediyor.

Battalgazi ilçesine vabeste Dabakhane Mahallesi’nde bulunan tarihi Bakırcılar Çarşısı’ndaki Yemeniciler İş Hanında yıllardır cümbüş gösteren 48 yaşındaki Mehmet Çoban gelişen uygulayım bilimi karşısında namevcut olmaya yüz markajcı mesleğini sürdürmeye devam ediyor. Mesleğin kentteki son temsilcilerinden olan Mehmet yordamlı bala yaşlarda başladığı ıcığı cıcığı umum becerisine müstenit başmak ustalığının yok olmaması üzere ceht gider ediyor.

Mesleğe bala yaşlarda pabuç ustası olan amcasının birlikte başlayan Güdücü, daha alay malay 70 koşa ayakkabı üretimi yaptıklarını şimdilerde ise bu rakamın 24’lere kadar düştüğünü tabir etti.

38 yıldır umum imalatı pabuç üretimi yaptıklarını kaydeden Çoban, “Eskide işimiz daha güzeldi. Akıbet yıllarda iş kapasitemiz düştü. Günde 16 -24 koşa başmak yapıyoruz. Geçtiğimiz yıllarda 40, elan önceleri yıllarda ise 70 çift pabuç yapabiliyorduk, dönüş geçtikçe düşüyor” dedi.

Ürettikleri ayakkabıları artık İstanbul ve mekân illere gönderdiklerini aktaran Sürücü, mesleği öğretecek çırakta bulamadıklarını söyledi. daha çok global as yaptıklarını kaydeden Sürücü, “Fiyatlarımız sabık yıl 70-80 TL aralığındaydı. Bu yıl ise 180 -200 TL civarında toptan satıyoruz. Ürünlerimizi genişlik aşkın İstanbul almak üzere Adıyaman, Elazığ ve Sivas illerine bile gönderiyoruz” diye konuştu.Share: