Diyarbakır’daki efsanevi hastanesi bölgede toy ve yerel hayvanlara esenlik üssü oldu

Diyarbakır’daki efsanevi hastanesi bölgede utangaç ve yerli hayvanlara esenlik üssü oldu

Diyarbakır’daki hayvan hastanesi yılda 6 bin hayvan tedavi ediyor

DİYARBAKIR – Diyarbakır’birlikte, Dicle Üniversitesi Veteriner Fakültesi bünyesinde kurulan efsanevi hastanesi, tıbbi imkanları ve kudretli akademik kadrosuyla site ve çevre illerden getirilen binlerce hayvanın sağlığına kavuşmasına imkan tanıyarak bölgede sağlık üssü görevini üstleniyor.

Türkiye’bile küçükbaş ve büyükbaş hayvan varlığının aşkın olduğu illerden biri Diyarbakır’üstelik, Dicle Üniversitesi Veteriner Fakültesi bünyesinde kurulan hayvan hastanesi, yılda averaj 6 bin hayvanın sağlığına kavuşmasını sağlıyor. Sayrılarevi ve vazifeli veterinerler, çevre illerden gelen birçok şişman ve küçükbaş ile yaban hayvanlarının beraberinde sokakta dinamik ve yerel hayvanların sağlığına kavuşmasını sağlıyor.

Diyarbakır ilkin almak için; Batman, Siirt, Mardin, Şanlıurfa ve Bingöllünde ortada olduğu illerden getirilen zooloji, muayene edildikten sonradan mukteza görülürse koku tahlilleri alınıyor, röntgenleri, endoskopi ve ultrasonları çekilerek tanıları konuluyor. Böylece binlerce hayvanın otama edilerek sağlığına kavuşturulduğu hastane, tıbbi imkanları ve muvaffakiyetli akademik kadrosuyla bölgede hayvancılık faaliyetlerinin elan dosdoğru yürütülmesine ulama sağlıyor.

“Hemen domestik hayvanlar değil, karışık hayvanlarına dahi bakım veriyoruz”

Efsanevi Hastanesi Başhekimi ve İç Hastalıkları Ana Bilgelik Dalı Başkanı Prof. Dr. Hasan İçen, Efsanevi Hastanesinde çok değişik türlerde olmak için yılda sayı farkı 6 bin hayvan tetebbu ettiklerini söyledi. Sayının kimi vakit arttığını bazen dahi azaldığını aktaran Prof. Dr. İçen, “Amma sayı farkı 6 bin hayvan. İlginçtir, on paralık görmediğimiz hayvan bilimi bize gelebiliyor. Kimi Vakit sincaplar, deve kuşu, su samurları, yan tarafımızda yaban hayvanı bölümümüz var. Oraya mevrut melez hayvanlarına, kuşlara ve farklı hastalara birlikte hizmet veriyoruz. Çabucak evcil hayvanat değil, melez hayvanlarına birlikte bakım veriyoruz. Dolayısıyla parasız profilimiz çokça degaje. Kedi kapik, sığır, koyun, inat, at ve bunlarla birlikte farklı türler” dedi.

Elden Diyarbakır merkezden değil, ilçelerden, belde illerden Batman, Siirt, Bingöl, Şanlıurfa ve Mardin’den almak amacıyla hastalanmış geldiğini kaydeden Başdoktor İçin, ara sıra askeri köpekler, polis yetişek köpekleri bunlarında kendilerini geldiğini, koruyucu doktorculuk, tetkik edip tedavi hekimliğini yaptıklarını dile getirdi.

“Bizim yaptığımız icraat yardımıyla bir nice hastalığın insanlara bulaşmasının önüne geçmiş”

“Bunlarla beraber kısırlaştırma operasyonlarımız, belediyelerle çıkmaz hayvanları amacıyla eş noktamız var” diyen Baştabip İçen, sözlerini şöyle tamamladı:

“Çokça dokunaklı ameliyatlarımız yapılıyor, seçkin soy ortopedik işler, en üst aldığımız bire bir cihazla gözle ilişkin henüz önce gelişmiş üniversitelere gönderdiğimiz hastalarımızı hiçbir yere göndermemize lazım bulunmayan. Ayn hastalıkları ameliyatlarımıza da başladık. Hayvanlarda tıpkısı candır, vakit kaybetmeden insanlar fert değil. Onlarda bizim canımız ve tığ o canlar için buradayız. Hayvanları korurken aslında insanları üstelik koruyoruz. Tığ sağlığı aynı hep adına ele alıyoruz. Bizim yaptığımız çalışmalar sebebiyle bir nice hastalığın insanlara bulaşmasının önüne eski oluyoruz. Buda adam hekimliğine yaptığımız katkılardan makro bir bekçi.”

Köpeğini tedavi için getiren vatandaşlardan Abdullah Taşçı, kedisinin kusma durumu olduğunu söyleyerek, “Kontrol amaçlı sebebini öğrenmek amacıyla geldim. Özel veterinere da gittim. Buraya bile geliyorum. Buradaki hocaların hem vukuf birikiminden hem da ilgilerinden kontekst burayı imdi tercih ediyorum” ifadelerinde bulundu.

Share: