Depremzede besiciler hayvanlarını şita boyu termal çadırlarda besleyecek

Ardahan’ın Göle ilçesindeki depremde ahırları yıkılan besiciler, kış boyu hayvanlarına termal çadırlarda bakacak.

İlçede 27 Eylül’de meydana mevrut 5 büyüklüğündeki sarsıntı zımnında bazen sülale ve ahırların hasar gördüğü köylerde yaşayanların yaraları sarılmaya devam ediliyor.

Valilik koordinesinde İl Kıran ve Ivedi Durum Müdürlüğü ile İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ekipleri, sarsıntıda ahırları kullanılamaz kuzuluk mevrut besicilerin kıygın olmaması için başlattığı çalışmaları tamamladı.

Depremden yer çok etkilenen Esenyayla, Çullu, Koyunlu, Küçükaltunbulak ile Büyükaltunbulak köylerine 30 ahır deri kuruldu.

Besiciliğin koca yapıldığı köylere termal çadır kurulması sebebiyle besiciler, güç kışta hayvanlarının bakımını ve ihtiyaçlarını problemsiz giderecek.

“Çadırlar özel yerine Ankara’bile üretildi”

Vali Hüseyin Öner, AA muhabirine, seçme anlamda vatandaşın beraberinde olmaya çaba ettiklerini söyledi.

Öner, “bahis konusu köylerimizde ihtiyaçlara bakarak keçe ile kışa tedbir için 84 konteyner kurduk. Bölgenin inikat kaynağının hayvancılık olması dolayısıyla 70 metrekare alanı kaplayan ahır çadırlar da kurduk. Yıkılan ve beis gören ahırlarımızın hesabına, vatandaşlarımızın hayvanlarını ilkbahara taşıyacak ahırlar yaptık. Çadırlar termal kalifiye ve özel adına Ankara’de üretildi.” diyerek konuştu.

Çadır kurulumunda baran suları ve aynı olumsuzluklara alın gerekli tedbirleri aldıklarını belirten Öner, çadırların etrafına dolgular yaptıklarını anlattı.

Hayvanların kışı abat geçirmesi amacıyla çadır zeminini 15-20 santim kalınlığında betonla kapladıklarını dile getiren Öner, “Kurulumu yapılan çadırlarımızdan vatandaşlarımız kıvançlı. İnşallah bu sağladığımız imkanlarla seçkin olumsuzluk yaşanmadan ilkbahara erişeceğiz.” diye konuştu.

Çullu Muhtarı Halil İbrahim Top üstelik köyündeki ahır çadırların kudretli şekilde kurulduğunu söyleyerek, “Çadırlarımız geldi ve kuruldu. Ara Sıra vatandaşlarımız hayvanlarını çadırlara koydu. Tanrı devletimizden, herkesten razı olsun. Şu zaman aynı sıkıntımız yok. Hayvanlarımızı içeri aldık. Bu kışı çadırda geçirecekler.” ifadelerini kullandı.

Besici Mahmut Zinde ise çadır kurulumunun kendilerini mutlu ettiğini, benzeri sıkıntılarının bulunmadığını belirtti.

Share: