“Milli Ağaçlandırma Günü”nde fidanlar toprakla buluşturuldu

Erzurum, Ardahan, Veca, Erzincan, Kars ve Tunceli’da, “11 Teşrinisani Milli Ağaçlandırma Günü” kapsamında fidan dikim etkinlikleri düzenlendi.

Erzurum’da Atatürk Üniversitesi Eczalık Fakültesi birlikte gerçekleştirilen etkinlikte 1000 direk toprakla buluşturuldu.

Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı, yaptığı konuşmada, vatanın değme karışında toprağın canlı fidanlarla buluşması ve geleceğin ormanına dönüşmesi üzere ahali birliğiyle üstlerine düşeni yaptıklarını söyledi.

Üniversite namına temas yıl benzeri zaman diktikleri fidanlar kabilinden bilgi ormanına zihayat fidanları katmanın heyecanıyla çalıştıklarını ifade eden Çomaklı, “Yeryüzünün emanetçileri olarak insanlara düşen yeryüzü muhteşem görevlerden birisi üstelik doğaya, hayvanlara ve insanlara saygıyı yarmak ve yaygınlaştırmaktır. Bu istinkâf etmek ve bilinçle Cumhurbaşkanımızın açıkladığı Türkiye Yüzyılı sağgörü hareketiyle Cumhuriyetimizin yüzyılına içki olacak fidan ağaç etkinliğini Atatürk Üniversitesine katılan direk üzere gençlerimizle birlikte gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz.” diyerek konuştu.

Erzurum Teknik Üniversitesinde dahi kampüs içerisine fidanlar dikildi.

Kent genelinde zaman 18 bin rekiz toprakla buluşturuldu.

Share: