Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi” esas atma töreninde devir verdi: 2028’e kadar 500 bin konutun tamamını bitireceğiz

8 milyona andıran insan başvurduğu “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesi kapsamındaki 5 bin 615 toplumsal konutun evvel temelleri atılıyor. Reisicumhur Erdoğan Ankara’de planlı törende konuşuyor.

“KENTSEL DÖNÜŞÜMLE ÜRETİLEN KONUT SAYISI 3 MİLYONU BULDU”

Reisicumhur Erdoğan, “Göreve geldiğimizde TOKİ marifetiyle inşa edilmiş hane sayısı 43 destek. Bugün 1 milyon 170 binin üzerine çıkardık. Halihazırda kentsel dönüşümle üretilen hane sayısı 3 milyonu buldu. Ülkemizde 28.5 milyon konutun 13.5 milyonunun sonuç 20 yılda düz yazı edildiğini görüyoruz. Bugün Ankara’birlikte 2 bin 171, Kırşehir’üstelik 458, Yozgat’ta 141, Konya’de 206, Kahramanmaraş’ta 210, Diyarbakır’de 158, Elazığ’da 88, Tunceli’de 118, Erzurum’dahi 158, Amasya’bile 87, Bolu’üstelik 206, Zonguldak’ta 595, Afyonkarahisar’dahi 364, Yardımcı’ta 158, Manisa’da 78, Okumuş’da 265 ve Muğla’üstelik 154 hane görünmek üzere 5 bin 615 konutun temeli atılıyor.” dedi.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

“Önce Kovid-19 salgını ile sarsılan sonraları Rusya- Ukrayna Savaşı ülkemizi dahi etkiledi. Kira fiyatlarında sülale sahipleri, kiracılara zulmetti. İşte bunun üstüne icar artma sınırlamaları gibi tedbirleri hayata geçirirken senkronik olarak bile arzdaki artışı gerçekleştirme edecek bu çalışmaları başlattık. Sonuç dönemde 2019’da 50 bin benzeri sonraki sene üstelik 100 bin haneyi havi iki ayrı sosyal göz projesine milletimizin gösterdiği ilgiden birlikte aldığımız cesaretle Cumhuriyet tarihinin sunu büyük kampanyasını planladık. Milletimizle paylaştığımız 500 bin basamak, 250 bin yer ve 50 bin iş yeri kampanyamız aha bu hazırlığın neticesidir.

“EN BALABAN MÜKAFAT, ALDIĞIMIZ DUADIR”

Henüz sonraları yer sayısını hangi yaptık 1 milyona çıkardık. Hangi dedik? Ad Çekme ile bu arsaların üstelik dağıtımını yapacağız. TOKİ desteği ile özlük evini fayrap etmek isteyen tam vatandaşlarımızı bu kampanyaya karışma ettik. Atacağımız hamle nedir? Atacağımız adım şu; Altyapıyı biz yapacağız konutu üstelik vatandaşımız yapacak. Ülkemizde TOKİ’nin kendilerine sunduğu imkanlarla ev sahibi olabilmiş şu anda milyonlarca vatandaşımız var. Bizim için sunma iri mükafat bu vatandaşlarımızdan aldığımız duadır.

“BAŞVURU SAYISI 8 MİLYONA YAKLAŞTI”

Kampanyaya müracaat sayısının 8 milyona yaklaşması hangi kadar akıllıca benzeri hareket yaptığımızı, ne şişman tıpkı ihtiyacı karşıladığımızı göstermektedir. Hane ve arsalarımızın topu hizmete girdiğinde kısaca 6 milyon vatandaşımız daha erinçli, henüz emniyetli yuvasına kavuşmuş tahminî kem milyon insanımızı istihdam edecek gelişim yerleri faaliyete esbak olacaktır. Projemizi açıkladığımız tarihten vakit kaybetmeden 40 aktarılma sonra yaptığımız bu asıl atma töreni dahi milletimize olan taahhütlerimiz konusundaki hassasiyetimizin beraberinde hisse senedi etme kapasitemizin büyüklüğünü göstermektedir. Temelini attığımız önce etap 5 bin 615 bölük Ankara, Zonguldak, Kırşehir, Kahramanmaraş, Işıklı, Bolu, Konya, Afyonkarahisar, Diyarbakır, Uşak, Erzurum, Muğla, Yozgat, Manisa, Amasya, Tunceli ve Elazığ illerimizi kapsıyor.

“TEMELLERİ 81 İLİMİZİN TAMAMINDA YAYGINLAŞTIRACAĞIZ”

Hazırlıklar tamamlandıkça bu temelleri güdük bire bir sürede 81 ilimizin ve ilçelerinin tamamına yaygınlaştıracağız. Türkiye ekonomisi proje kapsamında yapılacak 900 milyar liralık yıpranmamış yatırımla 2 trilyon teklik ivme kazanacaktır. İnşallah küçümseme verdiğimiz şekilde 2 yıl zarfında 250 bin konutluk önce etabı 2028’e kadar birlikte 500 bin konutun tamamını bitirip hak sahiplerine teslim edeceğiz. Akşam Ezanı apayrı sabahleyin bambaşka, yalan bulunmayan ha. Hangi dediysek o. Bugüne büyüklüğünde ne dediysek o. TOKİ’nin işlenmiş konutlarını biliyorsunuz bunları bütün görüyorsunuz. Temel atma törenimizi Malatya ve Elazığ depremlerinin üçüncü, İzmir depreminin ikinci yılında yapıyor olmamız üstelik ayrıca anlamlıdır. Depremle sarsılan şehirlerimizdeki vatandaşlarımızı 40 bin basamak düz yazı ederek lacerem genişlik güdük sürede yuvalarına kavuşturduysak inşallah bu projeyi dahi ayrımsız kararlılıkla hayata geçireceğiz. Bu tarihi projenin hazırlıklarını tay tay arabası ve icrasını gerçekleştiren Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımıza, TOKİ’mize, yüklenici firmalara, mimar, mühendis ve işçilerimize şahsım, milletim hesabına teşekkür ediyorum.”

Share: