ETSO’da dijital takometre eğitimi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) eliyle planlı, ‘Dijital Takometre Eğitimi’ Erzurum Tecim ve Endüstri Odası’nın (ETSO) aile sahipliğinde gerçekleştirildi.

Tecim ve Uran Odalarında sunulan sayısal takometre hizmetinin daha enerjik tıpkı şekilde sürdürülebilmesi amacıyla düzenlenen eğitime; Erzurum’un yanı sıra Erzincan, Bayburt ve Bingöl Ticaret ve Endüstri Odalarının sayısal takometre birimlerinde memur personeli katıldı. TOBB Dijital Takograf Bilirkişi Yardımcısı Turan Susam’ın verdiği eğitim bilimi seminerinde, güdücü, şeriklik ve servis takometre kartlarıyla ilişik etraflı ve aktüel bilgiler verildi.

Dijital takometre nedir?

Dijital takograf karayolu ile sâri ve kayıt taşımacılığı işleyen ticari araçlarda geçer bire bir arama cihazı olup; temelde musannif içeren araçtaki takograf cihazı, kartlar için iki yuva ve ekrandan oluşur. Tehlikesiz aynı duyarga üzerinden vites kutusuna bağlanır. Araçtaki takograf cihazı sistemin beynidir. Yığın belleğinde sürücülerin sürüş periyotlarını ve görevlerini 12 kamer süresince tutabilme yeteneğine sahiptir. Bir zamanda polis güçleri tarafından erişilmek istendiğinde, hatalara ilgili bilgileri, sistemi tağyir etmeye müteveccih girişimleri, yordam sınırı ihlallerini, kalibrasyon ayrıntılarında hafızasında cirim. Dijital takograf akıllı kartlarla meşgul. Sürücüler, şirketler(operatörler), servisler(takometre ölçümleme merkezleri) ve denetleme görevlilerinin(Polis Güçleri kabil ) özel ihtiyaçlarına bakarak ayrı çokbilmiş kartlara sahiptir. Bu kartlar kullanıcılarına araçtaki takometre cihazındaki bilgilere idrak ve/veya istimal olanağı sağlar.

Sayısal takometre koparmak zorunlu mu?

Sayısal takograf, AB’de 1 Mayıs 2006’dan beri tamam yeni kayıt reşit araçlarda zorunludur. Bu tarihten ilk kayıt ergin ve analog takograf asılmış araçlar amacıyla değme adaptasyon zorunluluğu yoktur. Ülkemiz gibi AETR anlaşmasına yan ülkelerde ise söz konusu aplikasyon 16 Haziran 2010 tarihinden itibaren mecburi ağıl gelmiştir.

Analog takografın sayısal takografla değiştirilmesi mecburi mu?

Taşımacılık sektöründe dijital takografa geçiş sürecine ait takvim bütün olup, 01/10/2021 tarihi itibariyle hep araçlarda dijital takometre bulundurulmaktadır. – ERZURUM

Share: