Coca Cola’ya Rusya darbesi!

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarına ilişkin “kalbimiz Ukrayna’daki bu feci olayların hatır almaz etkilerine katlanan insanlarla” değerlendirmesiyle Rusya’daki faaliyetini askıya düz Coca Cola bu durumdan dokuncalı çıktı.

Coca Cola Hellenic Bottling Company (Coca Cola HBC), Rusya’daki faaliyetini sonlandırmasının peşi sıra bu yılın önce yarısında 195 milyon dolar zarara uğradığını duyurdu.

Ortaklık, 2022’nin ilk yarısına ilişik finansal raporunda, Rusya’dahi küsurat stokların az daha tükendiğini ve Coca Cola’nın üretim ve satışın durmasının peşi sıra ikinci yarıda da kısaca 85 milyon dolarlık mali engel beklentisinde olduğu belirtildi.

Antrparantez 2022’nin önce 6 ayında şirketin açık geliri, yüzde 34’lük aynı düşüş yaşayarak 153 milyon euro’ya geriledi. Rapora göre müşareket, Rusya’daki faaliyetlerinin durmasının birlikte enflasyonda yaşanan artıştan üstelik inatçı etkileniyor.

Coca Cola, Ukrayna’daki askeri harekatının peşi sıra mart ayında Rusya’daki faaliyetini askıya aldığını açıklamıştı. Şeriklik, Rusya pazarından incizap kararıyla ilişik Ukrayna’daki gelişmeleri izlemeyi sürdüreceklerini tabir etmişti.

Musk: Coca Cola’yı satın alıp içine kokain koyacağım

 

Coca Cola’nın içeriği değişiyor

 

Coca Cola’dan 5 milyar dolarlık satın alma

 

Share: