Çin’den, Tayvan’a ‘barışçı yeniden birleşme’ mesajı

Çin, ESIR Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ziyareti sonrası gerilimin arttığı Tayvan’a ilgili yayımladığı siyaset belgesinde, Tayvan ile ideolojik ve toplumsal farklılıkların tanınması temelinde “barışsever baştan birleşme” hedefini vurguladı.

Çin Kızılca Partisinin (ÇKP) Tayvan sorunun çözümünü ve Çin’in baştan birleşmesini “tarihi görev” akseptans ettiğinin rapor edildiği belgede, “Barışsever yeniden birleşmeyi hatırlamak için cemi samimiyetimizle ve elimizden mevrut seçkin çabayı göstereceğiz” denildi.

‘Gerekirse sakil kullanırız’ mesajı

Belgede, Pekin’in toplaşma amacı doğrultusunda gerekirse sakil istimal seçeneğini saklı tuttuğunu, amma bunun Tayvan’ın Çinli halkını garaz almayacağı, dış müdahalelere ve ayrılıkçı eylemlere defans gayeli olacağı belirtildi.

Çin: Gerilimin sorumlusu Tayvan hükümeti

Serencam dönemde Pelosi’nin ziyareti ve Çin’in ada çevresinde yürüttüğü tatbikatlarla tırmanan gerilimin sorumlusu olarak Tayvan’daki hükümete ve onu destekleyen dış güçlere değinilen belgede, “Boğaz’ın iki yakası arasındaki ilişkilerde gerilime, Demokratik İleri Parti (DPP) otoritelerinin eylemleri sebep olmuştur. Bu eylemler, bölgede sulh ve istikrarı tehdit etmekte, barışçı baştan bileşke olanaklarını kısıtlamaktadır. Aut güçler üstelik ayrılıkçılıkların provokatif eylemlerini cesaretlendirmiş ve desteklemiştir” ifadeleri meydan aldı.

Biricik devlet, iki herkes

Belgede Çin’in yegâne bir mevki olduğu ve Tayvan’ın onun parçası olduğu, adanın tek ant ayrı ayrımsız azamet olmadığı ve bu statüsünün değiştirilemeyeceği söylenerek, şunlar kaydedildi:

Barışsever baştan toplaşma ve ‘yegâne devlet, iki sistem’ anlayışı, Tayvan sorununun çözümü ve millî birliğe ulaşılması için asıl ilkelerdir. Barışçı baştan birleşmeyi nail olmak üzere ana karanın ve Tayvan’ın ayrı ideolojilere ve toplumsal sistemlere topluluk olduğunun kabul edilmesi gerekir. ‘Tek ülke, iki dizge’ soruna sunma etraflıca hal olacaktır. Bu, demokratik ilkeler temelinde, gür, niyete dayalı, barışçı çözümü ve değme iki tarafın üstelik faydasını hedefleyen tıpkı yaklaşımdır. Sosyal sistemlerin farklılığı, hangi baştan bileşke uğrunda benzeri bariyer ne dahi ayrılıkçılığın gerekçesi tür.

Washington yönetimine mesajlar

Washington yönetimine yönelik mesajların da yer aldığı belgede “KUL’birlikte gâh güçler, Tayvan’ı Çin’e cebin piyon adına başlamak istiyor. Şayet onlara izin edilirse, Boğaz’daki yüklülük artmaya devam edecek, Çin-ESIR ilişkileri daha aşkın uymazlık görecek ve bu buut ESIR’nin zat çıkarlarını birlikte zedeleyecektir” denildi

Hangi olmuştu?.

Pelosi ve beraberindeki 5 yabanlık Kongre heyetinin güzeşte hafta yaptığı konuşma, Cezire’yı topraklarının parçası gören Pekin’in tepkisini çekmişti. Çin, 2 ve 3 Ağustos’taki ziyaretin arkası sıra Ada çevresindeki askeri tatbikatlara başlamıştı. İlk ilkin 4-7 Ağustos’ta düzenleneceği açıklayan tatbikatlar, öngörülen takvimin ötesinde sürdürülmüştü.

Çin-Tayvan krizi

Çin’birlikte İkinci Acun Savaşı’nın ardından sâdır bağırsak savaşta Mao Zıdong liderliğindeki Çin Kızılca Partisinin (ÇKP) 1949’de iktidarı ele geçirmesi ve Çin Umum Cumhuriyeti’nin kuruluşunu car etmesi konusunda Çan Kayşek liderliğindeki Çin Ulusalcı Partisi (Kuomintang) üyeleri, Tayvan’a yerleşip 1912’da kurulan “Çin Cumhuriyeti” iktidarının Ada’da devam ettiğini gelecek sürerek istiklal car etmişti.

Bu hamle, Çin eliyle kabul edilmese üstelik Tayvan temsilcileri, 1971’e kadar Birleşmiş Uluslar (BM) Genel Kurulunda Çin’i künde etmişti. 1950’ler ve 1960’larda haddinden fazla sayıda ülkenin diplomatik muamele tercihini Çin Cumhuriyeti’nden Çin Ahali Cumhuriyeti’hangi çevirmesinin ardından 1971’da BM Genel Kurulunda yapılan oylamada, Pekin hükümetinin Çin’in yegâne yasal temsilcisi akseptans edilmesiyle Tayvan’ın arsıulusal örgütlerdeki konumu belirsiz ayla gelmişti.

Çin, Tayvan’ın özlük topraklarının parçası olduğunu savunuyor

Pekin yönetimi, “Biricik Çin” ilkesini benimseyerek Tayvan’ın özlük topraklarının parçası olduğunu savunuyor. Çin, derbent ve çevresindeki askeri varlığının yanında Tayvan’ın acun ülkeleriyle bağımsız diplomatik ilişkiler kurmasına, BM’bile ve başka uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor, kendisini tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik ilişkilerini kesmesini kayıt koşuyor.

Pelosi: Çin’in Tayvan’ı izole etmesine cevaz veremeyiz

 

Çin-Tayvan krizi, savunma sanayinin devlerine yaradı: Satışlar katlandı!

 

Tayvan: Çin’e ilişik 39 uğraş uçağı ve 13 sefine Cezire çevresinde

 

Çin’den Tayvan açıklaması: Gerginliğin bir tane sebebi ABD’dir

 

Çin, Tayvan çevresinde tatbikatları sürdürüyor

 

Çin, Pelosi’ye müeyyide kararı aldı

 

Share: