Akben: 2021 yılı küresel ekonomik sorunların etkisi altında geçti

Bankacılık Düzenleme ve Fal Kurumu (BDDK), 2021 yılına ilgilendiren Almanak Hareketlilik Raporu’nu yayımladı.

Rapordaki maruzat yazısında salgının etkilerine değinen BDDK Başkanı Mehmet Mehabetli Akben, “Öncelikle 2020 yılının evvel aylarında başlayan Kovid-19 pandemisinin illet olduğu konuşu daralma ve bunu izleme fail hazırlık zinciri sorunları kül dünyayı olduğu gibi ülkemizi de pahal şekilde etkilemiştir. İzleyen dönemde pandeminin etkilerinin azaltılması üzere geçerli genişletici politikaların tetiklediği enflasyonist proses, toptan çapta emtia ve enerji fiyatlarının lüks şekilde yükselmesine bozukluk olmuştur. Enflasyon ile uğraş için gelişmiş ülkelerce geçerli varyemez para politikaları ise resülmal hareketlerine, özellikle dahi gelişmekte olan ülkelerden sermaye çıkışına misil açmıştır. 2021 sene sonuna gelindiğinde bahis konusu global hesaplı dalgalanmaların çözümüne ilişkin peyda tıpkı düzelme elan gözlemlenmemiştir.” ifadelerini kullandı.

“2022 yılı şubat ayında Rusya’nın Ukrayna’evet karşı başlatmış olduğu askeri harekat, küresel hazırlık zincirindeki sorunların ve enflasyonun yanında siyasi gerilimlerin bile tutum üzerinde potansiyel damarlı etkiler yaratmasına misil açmıştır. Yaşanan gelişmeler 2022 yılının ülkemiz ekonomisi ve mali piyasaları açısından doğabilecek risklere cebin temkinli ve proaktif olunması gerektiğine belen etmektedir. Toptan risklerin her an arttığı bu süreçte ülkemiz ekonomisinin sunu heybetli asayiş çıpalarından birini bankacılık sektörü oluşturmaktadır. Bankacılık sektörü, emniyet piyasasının etkin tıpkısı şekilde çalışması ve sadık sektörün mali ihtiyaçlarının karşılanmasında nazik bir çalım oynamaktadır. Bu buut sektörün mali sağlamlığının da koca ayrımsız göstergesidir. Türk bankacılık sektörünün enerjik büyüklüğü yaşanan uluslararası dalgalanmalara rağmen 2021 yılında yüzdelik 51 oranında artarak 9.215 milyar TL’ye, 2021 yılsonu bakımından sektörün hep yatırım ve itimat büyüklüğü 2020 yılsonuna bakarak sırasıyla yüzdelik 53 ve yüzdelik 37 oranında artarak 5.303 milyar TL ve 4.901 bilyon TL seviyelerine ulaşmıştır. Sektörün hep aktif büyüklüğünün karışık yetersiz içi hasılaya oranı yüzde 122’den yüzde 128’e yükselmiştir. Bankaların anamal ehliyet oranı yüzdelik 18,39 adına gerçekleşmiş, açık dönem ev ise bir eski yıla bakarak yüzde 59 artarak 93 bilyon TL’ye ulaşmıştır.”

“Fintek ekosisteminin gelişimi üzere kebir aynı dönüm noktası”

Sayısal bankacılıkla ilgili yapılan düzenlemelere değinen Akben, “Vakit Kaybetmeden dijital kanallar üzerinden hizmet veren şubesiz bankaların hayatiyet esaslarının ve bankacılık hizmetlerinin mali teknoloji şirketleri ve ayrıksı işletmelere benzeri servis modeli yerine sunulabilmesine ilgili şartların belirlenmesine müteveccih namına hazırlanan Sayısal Bankaların Cümbüş Esasları ile Servis Modeli Bankacılığı Üzerine Yönetmelik Resmi Gazete’birlikte yayımlanmıştır. 2022 yılı başında yürürlüğe giren Yönetmeliğin idarehane olmaksızın hemen dijital kanallar üzerinden bakım verecek sayısal bankaların hayata geçmesine ve servis bankacılığı yoluyla çok farklı inovatif iş modellerine imkan sağlayacağı ve ülkemizin mal sektörü ve ‘fintek’ ekosisteminin gelişimi için mehabetli bir dönüm noktası olacağı değerlendirilmektedir.” yorumunu yaptı.

Akben, şunları aktardı:

“12 Mart 2021 tarihinde açıklanan Iktisat Reform Paketi kapsamında, bankacılık sektörünün itimat tahsis ve strateji süreçlerinin etkinliğinin artırılmasına müteveccih yerine hazırlanan Kredi Tahsis ve İzleme Süreçlerine İlişkin Beyyine ve bankacılık sektörünün etken kalitesinin artırılmasına yönelik adına hazırlanan Düğümlü Matlup Çözümleme Rehberi 29 Haziran 2021 tarihinde yayımlanmıştır. ‘Düğümlü Matlup Çözümleme Rehberi’ne temel taşı teşekkül eden ‘Bankaların Yüreklilik İşlemleri Üzerine Talimatname’te yapılan değişiklikle mezkûr Yönetmelikte belirlenen esaslar çerçevesinde bankalarca analiz birimleri kurulması ve karışık algı çözümleme stratejisi ile operasyonel planların hazırlanması yükümlülüğü getirilmiştir. Ayrıca, 2021 yılı Orak Ayı ve Ağustos aylarında Düzce, Rize, Artvin, Bartın, Kastamonu ve Sinop illerinde meydana mevrut dominant felaketleri zımnında bu illerde beledi eşhas açısından arızi süreler üzere itimat mehil sınırlarının uygulanmamasına ve itimat kartı taksitlendirme sürelerinin ayrımsız kata büyüklüğünde artırılmasına imkan tanınmıştır.”

Akben, iklim değişikliği konusuna ilişkin ise “2021 yılında ülkemizde sürdürülebilir bankacılığın geliştirilmesi ve buna ilişik risk dümen altyapısının tesis edilmesi üzere da muhteşem adımlar atılmıştır. Sürdürülebilir bankacılık alanında yapılan çalışmalarla Paris İklim Anlaşması kapsamındaki karbon emisyonu azaltım hedeflerine ulaşılması ve KEZ Yeşil Mutabakatının yaratacağı koşullara harmoni sağlanması için yeşil ekonomik dönüşümün finansmanına yardım sunulması hedeflenmektedir.” değerlendirmesinde bulundu.

Vezneci dışı para sektörü enerjik toplamı 252,2 bilyon TL oldu

 

Akben, bankalardan elan çok ulama istedi

 

Bankaların cesaret hacmi 5 trilyon TL’yi aştı

 

Kalıp Bankası Finansal İstikrar Raporu yayımlandı

 

Bankacılık sektörünün mevduatı arttı

 

Share: