Bulgaristan’a ihracat doruk yaptı

Türkiye’nin Bulgaristan’a ihracatı, temmuz ayında 483 milyon 279 bin dolarla umum zamanların genişlik erdemli mahiye rakamına ulaştı.

Türk ihracatçıları, bir süredir müstevli ve jeopolitik gelişmelerden kaynaklanan endişeleri eksiltmek ve pazarı çeşitlendirmek amacıyla almaşık pazarlara şişman önem veriyor. Dünyanın ciharıyek yanına gerçekleştirilen tecim heyetleri ve arsıulusal fuarlara katılım ilkin gelmek amacıyla bu çalışmalar birlikte almaşık pazarlarda dış satım rekorlarıyla meyvelerini veriyor.

AA muhabirinin Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerinden derlediği bilgilere göre, firmaların ihracatta izledikleri bu aktif stratejilerle Türkiye’nin Bulgaristan’a ihracatı, 483 milyon 279 bin dolarla tüm zamanların sunu faziletli maaş rakamına ulaştı.

Böylece Türkiye’nin Bulgaristan’a yaptığı dış satım orak ayı ayında sabık yılın aynı dönemine göre yüzde 82,5 arttı. Bulgaristan’ın Türkiye’nin gerçekleştirdiği dış satımdaki payı dahi yüzde 2,6 oldu.

Bulgaristan, orak ayı ayında Türkiye’nin genişlik fazla ihracat yaptığı onuncu ülke oldu.

Uran ve madencilik ürünleri öne çıktı

Bulgaristan’a en çok aut satımı 226 milyon 165 bin dolarla kimyevi maddeler ve mamulleri sektörü gerçekleştirdi.

Kimyevi maddeler ve mamullerini, 47 milyon 768 bin dolarla polat, 37 milyon 280 bin dolarla çıpa ve demir dışı metaller, 34 milyon 978 bin dolarla madencilik ürünleri, 28 milyon 72 bin dolarla neşelilik ve elektronik sektörleri izledi.

Ülkeye en birkaç dış satım eden sektörler ise 54 bin dolarla sefine yat ve hizmetleri, 57 bin dolarla bezen bitkileri ve mamulleri, 60 bin dolarla kuru kâr ve mamulleri, 121 bin dolarla tütün, 142 bin dolarla diğer endüstri ürünleri oldu. İklimlendirme sanayii dahi orak ayı ayında ülkeye 10 milyon 913 bin dolar tutarında ihracat gerçekleştirdi.

İhracat artışında de kimyasal maddeler ve mamulleri başı çekti

Bulgaristan’a ayar bazında ihracat artışında bile kimyasal maddeler ve mamulleri başı çekti. Kimyasal maddeler ve mamullerinin aut satımı ülkeye 187 milyon 490 bin dolar arttı.

Bu sektörün ardından Bulgaristan’a madencilik ürünleri 23 milyon 782 bin dolar, polat sektörü 8 milyon 706 bin dolar, canlılık ve elektronik sektörü 8 milyon 438 bin dolar, iklimlendirme sanayii 2 milyon 875 bin dolar dış satım artışı kaydetti.

Bulgaristan’a genişlik çok Ankaralı şirketler dış satım yaptı

Temmuz ayında Bulgaristan’a yer aşkın Ankaralı şirketler dış satım yaptı.

Bu dönemde ülkeye Ankara’dan 207 milyon 698 bin dolar tutarında dış satım yapıldı.

Bulgaristan’a İstanbul’dan 144 milyon 751 bin dolar, Kocaeli’nden 24 milyon 797 bin dolar, İzmir’den 11 milyon 413 bin dolar, Bursa’dan 11 milyon 294 bin dolar tutarında ihracat gerçekleşti.

Bulgaristan’dahi laboratuvar krizi: TIR’lar 3 gündür beklemede

 

Türkiye’den Bulgaristan vatandaşlarına vize muafiyeti!

 

Share: