CHP’nin Kyk Yurduna Yerleştirilemeyen Öğrencilere Tahaffuz Desteği Verilmesi Önerisi, AKP ve MHP’nin Oylarıyla Reddedildi

CHP Kütahya Saylav Ulu Fazıl Etçi’ın, Güven ve Yurtlar Kurumu’na (KYK) ilişkin yurtlara yerleştirilemeyen öğrencilere her kamer minimum ücretin yarısı büyüklüğünde meccanen barınma desteği verilmesini içeren yasa teklifinin aracısız gündeme alınması önerisi, TBMM Genel Kurulu’nda AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

TBMM Genel Kurulu’nda zaman, Şanlı Fazıl Kasap’ın KYK’ya tutkun yurtlara referans yaptığı halde yerleştirilemeyen öğrencilere rastgele kamer minimum ücretin yarısı büyüklüğünde caba barınma desteği verilmesini içeren kanun teklifinin doğrudan gündeme alınması önerisi görüşüldü.

Teklif üstüne konuşan Mualla Fazıl Kasap, üniversite sınavlarından sonradan milyonlarca öğrencinin esasen tahaffuz sorunu ile karşı karşıya kaldığını belirterek, AKP’nin 20 almanak iktidarında yetersiz sorununu çözmediğini söyledi. Türkiye’de KYK’ya vabeste 800 ensiz ve 825 bin yatak kapasitesi bulunduğunu anımsatan Kasap, şöyle konuştu:

“ŞU ANDA BİR ÖĞRENCİNİN AYLIK MALİYETİ AİLESİNE, SUNMA BEŞ ALTI 7-8 BİN LİRA”

“Türkiye’de 4 milyon öğrenciden hemen yüzde 20,6’sı yurt imkanı buluyor. Bu, bir sıkılma vesikasıdır. KYK’ya yerleşemeyen öğrenciler hususi öğrenci yurtlarına gitse deseniz, orada da yurtların fiyatları maaş 3 bin 500 teklik ile 12 bin lira arasında değişiyor. Bu hanay pahalılığında üniversitede çocuğu okuyan/okuyacak aileler yağız kara düşünüyor. Bu sene yine çocuğunun giderlerini karşılayamadığı için ara sıra aileler üniversiteye araç üstelik yaptırmadı. Ülkemizde yaşanan pahalılık nedeniyle kiralardaki tehlikeli artış, toplumun tam kesimini etraflıca etkiledi. Bakın, KYK’ya yerleşemeyen tıpkı mektepli familya tutsa, fahiş fiyatlar karşısında bu olabilir değil. Şu anda aynı öğrencinin aylık maliyeti ailesine, arz birkaç 7-8 bin lira. Nakız hakeza iken ve ülkemizde yaşanan kısırlık, avlu pahalılığı ve aylakçılık karşısında bu öğrencilerimiz ne yapacak? Bu öğrencilerimizin velileri ne yapacak? İktidara geldiğimizde sıkıntılı sorununu genişlik az aynı yıl içre çözüme kavuşturacağız.”

“BU ÖĞRENCİLERİ ILLET DÜŞÜNMÜYORSUNUZ”

Sedir kürsüsünden AKP ve MHP sıralarına seslenen Kasap, CHP’nin ısrarlı talebi sonucu KYK’ya olan emniyet borçlarının faizlerinin silinmesi amacıyla Divan’in mesai yapacağını ve yurtlarda artan öğrencilerin günlük tagaddi yardımlarının artırıldığını söyledi. KYK yurtlarında düzlük olmadığı ve ehliyetli sayıda sıkıntılı bulunamadığı üzere dışarıda mütezayit sair öğrencilerin lacerem besleneceğini soran Etçi, “Bu öğrencileri sebep düşünmüyorsunuz” dedi.

“BU TABLOLAR KARŞISINDA HANGI DİYECEKSİNİZ”

İstanbul’bile mektepli sayısının yaklaşık 824 bin olduğunu, buna karşın ancak kapasitesinin sadece 29 binde kaldığını; Ankara’dahi mektepli sayısının 315 bin, ensiz kapasitesinin yalnız 31 bin olduğunu; İzmir’de öğrenci sayısının 175 bin, sınırlı kapasitesinin ise elden 19 binde kaldığını ifade eden Etçi, AKP ve MHP milletvekillerine seslenerek, “Bu tablolar karşısında ne diyeceksiniz” diyerek konuştu.

Yapılan oylama sonucunda KYK’ya bağlı yurtlara referans yaptığı halde yerleştirilemeyen öğrencilere herhangi bir kamer minimal ücretin yarısı büyüklüğünde meccanen tahaffuz desteği verilmesini içeren kanun teklifinin direkt gündeme alınma önerisi, AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. Etçi, yaptığı değerlendirmede, “AKP ve MHP milletvekilleri, oylamada tutundukları tavırla bir sefer elan öğrencilerimizin yanında olmadıklarını göstermişlerdir” dedi.

Share: