TBMM Genel Kurulunda CHP, HDP ve İYİ Partinin ekip önerileri kabul edilmedi

TBMM Umumi Kurulunda CHP, HDP ve İYİ Partinin gündeme ilgilendiren takım önerileri akseptans edilmedi.

Genel Kurulda, gündem dışı konuşmaların arkası sıra siyasal parti gruplarının önerileri değişik ele alındı.

CHP’nin “okullarda benzeri nöbet yemeğin çıkması ve eğitimde okazyon eşitliğinin sağlanması” ile ilgilendiren verdiği araştırma önergesinin civar görüşmelerinin zaman yapılmasıyla ilişkin önerisi üzerinde hezel düzlük CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan, açlığın insani bir laf olduğunu, verimsiz dallar için çözüm üretilmesini istedi.

Ülkenin, dirliğini ve düzenini bozan ayrımsız yoksullukla karşı karşıya olduğunu encam süren Aydoğan, “Füru açlıktan baygıntı geçirecek benzeri ortama bittabi feda ediliyor? Bunları Mecliste konuşalım, hal üzere birlikte başlangıç yoralım.” dedi.

İYİ Fırka Mersin Ağacı Mebus Zeki Melik Sıdalı, Cumhuriyet’in yer heybetli kazanımlarından olan “fırsat eşitliğinin kaybolduğunu” savundu.

Yoksulluğun, herkesten haddinden fazla çocukları vurduğunu ifade eden Sıdalı, “1 milyon 300 bin çocuğumuz okullarına karnı açgözlü gidiyor. Çocuklarımızın maruz kaldığı ahenkli beslenememe durumu, anemi, begayet sıskalık, enfeksiyon özellikle doğmak için bir nice hastalığı tetikliyor, algılama ve kavramada da zorluklar ortaya çıkarıyor.” diye niteleyerek konuştu.

HDP Antalya Mebus Eksiksizlik Bülbül ise Türkiye’üstelik öğrencilerin şişman bölümünün açlığa mahkum edildiğini öne sürerek, beslenmesi mikro olan tıpkı çocuğun adaptasyonunun olanaklı olamayacağını tabir etti.

SELIM Öğür Bitlis Mebus Cemal Taşar dahi Türkiye’nin, öğrencilere sunulan destekler üstüne dünyanın arz iyileri ortada yer aldığını, eğitim tedrisat amacıyla bütün imkanları seferber ettiklerini dile getirdi.

Okulları yer modern imkanlarla donattıklarını, ibret kitaplarını, havari kaynakları ücretsiz sunduklarını, kütüphanesiz okulun kalmadığını tamlayan Taşar, “Ev başvurusu fail öğrencilerimizin az daha tüm yurtlara yerleşti. Yurtlarımızda öğrencilere verdiğimiz beslenme yardımı günce 25 liradan 60 liraya çıkarıldı. Seçkin vatandaşımızın çocuğunun sunma nitelikli yetişek imkanına kavuşmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

CHP’nin grup önerisinin yanında İYİ Partinin “TÜİK’in açıkladığı verilere ait iddialar”; HDP’nin “Kredi ve Kurtlar Kurumunun, yurtlara artan talebi karşılayamaması ve öğrencilerin tahaffuz sorunlarının giderilmesi” ile ilişkin araştırı önergelerinin dolay görüşmelerinin zaman yapılması önerileri birlikte müzakerelerin peşi sıra akseptans edilmedi.

Umumi Kurulda daha bilahare SELIM Öğür Grubu’nun gündem ve faaliyet saatlerine ilişik önerisi kabul edildi.

Kabul edilen öneriyle, “Dezenformasyonla uğraş düzenlemesi” adına bilinen Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Farklılık Yapılmasına Dayalı Yasa Teklifi’nin görüşmelerine başlandı.

Yarın Genel Kurulda, Esas Mahkemesi ile Ferdî Verileri Dulda Kurulunda boşalacak birer üyelik üzere intihap yapılacak.

Perşembe günü kanun teklifinin görüşmelerine devam edilecek. Teklifin görüşmelerinin tamamlanamaması halinde Genel Kurul, haftalık düzentileme günlerinin dışında cuma günü dahi çalışacak.

Bu arada CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap’ın, Erdemli Öğrenim Öğrencilerine Burs Yüreklilik Verilmesine İlişkin Kanunda Başkalık Yapılmasına Dayalı Kanun Teklifi’nin, doğrudan Umumi Asamble gündemine alınması önerisi da kabul edilmedi.

Share: