CHP’li Gaytancıoğlu: “Ekincilik Bakanlığını göreve çağırıyorum; benzin hayvanı varlığını acil incelesin”

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, hesaplarına bakarak benzeri yılda 2 milyona mümasil benzen hayvanının kesildiğini belirterek, Ekincilik Bakanlığının benzin hayvanı varlığını incelemesini istedi.

Gaytancıoğlu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, beraberinde getirdiği bir litre suyun 8,5 teklik, tıpkısı litre sütün 8,5 lira, marketteki aynı litre sütün ise 25 lira olduğunu aktararak, “beraber aracılar, marketçiler kazanıyor, müstahsil kazanmıyor.” diye konuştu.

Sağlıklı bir süt hayvancılığı muktedir olmak için bir litre süt satan üreticinin 2 kilogram ağızotu alması gerekirken aynı kilo dahi yemleme alamadığını anlatan Gaytancıoğlu, “Benzin üreticisi, Cumhuriyet tarihinin genişlik üzücü günlerini yaşıyor.” ifadesini kullandı.

Süt fiyatlarının servet etmemesi zımnında hesaplarına göre aynı yılda 2 milyona mümasil süt hayvanının kesildiğini dile getiren Gaytancıoğlu, “Benzin krizi bile kapıda.” dedi.

Gaytancıoğlu, “Tarım Bakanlığını göreve çağırıyorum; süt hayvanı varlığını ivedi incelesinler.” çağrısında bulundu.

Okul sütü kampanyasının baştan başlatılması gerektiğini vurgulayan Gaytancıoğlu, “Emekli, dul ve yetimlere, güçsüzlük aylığı alanlara de ücretsiz süt realizasyon edilmesi geçişsiz.” görüşünü paylaştı.

Share: