EVİNDEKİ BÜTÜN SAATLER 09.05’İ GÖSTERİYOR

EDİRNE’dahi dallı güllü Mukaddes Kokeralp Şakirt (84), Celil Önder Mustafa Eksiksizlik Atatürk’e olan sevgisi zımnında yaptırdığı Atatürk heykeli ve fotoğraflarıyla evini adete müzeye çevirdi. Evindeki hep saatler 09.05’i gösteren Şakirt, Atatürk’ü haddinden fazla severim. Şu anda evim müze kabilinden. İleride bunları bırakmayı düşünüyorum amma kime güveneyim Ego öldükten sonra bu eserlerin müzede sergilenmesini istiyorum dedi.

Almanya’dan zor olduktan sonra 1985 yılında memleketi Edirne’ye dönen 2 bala annesi Mukaddes Kokeralp Şakirt, yıllardır topladığı Atatürk fotoğraflarını, Çavuşbey Mahallesi’ndeki evinin duvarlarına asmaya başladı. Şakirt, babasından gördüğü Atatürk sevgisini evinin değme köşesine yayarak adeta Atatürk Müzesi kurdu. Çırak, akıbet yerine Atatürk’ün koltukta oturup kahvehane içerken heykelini yaptırıp evinin kafa köşesine koydu. Evindeki parçalanmamış saatler, seçkin zaman 09.05’i gösteren Çırak, evinin dışı cephesini de tekrar Atatürk fotoğrafları ve Türk bayrakları ile donattı.

‘ANNEM ZÜBEYDE HANIM’A, KOMŞU ANNE DİYORMUŞ’

Edirne’üstelik düzenlenen mecmu milli bayramlarda ellerinde Atatürk ve Türk bayrağı taşıyarak giden Kutsi Kokeralp Çırak, törenlerde şişman bandaj görüyor. Aslen Selanik göçmeni olduğunu tamlayan Şakirt, annesinin 9 yaşında iken Zübeyde Karı ile komşu olduklarını ve ona ‘komşu asil’ diyerek hitap ettiğini anlattığını söyledi. Atatürk sevgisinin annesinin namına anlattıklarıyla yavru yaşta başladığını belirten Çırak, Çocukken annemiz bize anlatmıştı. Tığ Selanik’ten geldik. Atatürk’ün evi ile annemin evinin arasında hemen ayrımsız ocak varmış. Annem, 9 yaşında oradan gelmiş. Zübeyde Bayan’a yandaki esas diyorlarmış. Rahmetli Ulvi Emir Amcaya ‘dayı’ diyorlarmış. Annemin bunları bana anlatması ile Atatürk’e olan hayranlığım bala yaşta başlamış oldu. Annem üstelik babam da Atatürk ve onun ailesini haddinden fazla severdi. Benim babam üstelik aslen Makedonya’bile doğmuş. Esasta Atatürk’e haddinden fazla yakınız. Atatürk sevgisi aileden bile geliyor. O çokça nazik benzeri reis. Almanya’üstelik yıllarca çalıştım ve orada herkese Atatürk posterleri ve onun fotoğraflarını bergüzar ediyordum diyerek konuştu.

‘MÜZEDE SERGİLENMESİNİ İSTİYORUM’

Evindeki Atatürk fotoğrafları ve eşyaların kendisi öldükten sonradan müzede sergilenmesini isteyen Kutsi Kokeralp Çırak, 1986’nın esasen beri bütün değme yeri gezdim, Atatürk resmi topladım, duvarlara dizdim. Yani 36 yıldır Atatürk resmi topluyorum. Ego babadan elbette yetiştiysem torunların için bunları hazırlıyorum. Atatürk’e dayalı hangi bulduysam aldım ve okullara birlikte dağıtıyorum. Çok var, sayısı anlaşılan değil. Atatürk için canımı feda ederim. Atatürk’e ufak benzeri öz geldiği zaman dayanamıyorum, ona çokça üzülüyorum. Derler kim temel ağababa anılır; onların resimleri odada amma Atatürk’ün resimleri gelişigüzel yerde. Atatürk’ü haddinden fazla severim. Şu anda evim müze kabilinden. İleride bunları bırakmayı düşünüyorum amma kime güveneyim Yegâne amacım, çocuklarım bile benim kadar Atatürk’e vabeste olsunlar. Ben isterim ki benim sürdürdüğümü, bir diğeri de eserlerini sergilesin. Dizge Atatürk’ün ne olduğunu bilsin. Ben öldükten sonradan bu eserlerin müzede sergilenmesini istiyorum dedi.

Şakirt, 10 Teşrinisani haset yağız kıyafetlerini giyerek, Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ü yâd törenlerine katılacağını söyledi.

Share: