‘Bir gün’ evli kaldı, 5 yıldır geçimlik ödüyor

‘Bir dönem’ evli kaldı, 5 yıldır geçimlik ödüyor

Serencam asgari sevap zammının arkası sıra ödediği nafaka 1345 TL’ye yükseldi

SAMSUN – ‘Bir aktarılma’ evli kaldığı eşine 5 yıldır nafaka ödeyen Kastamonulu 33 yaşındaki Mustafa Esrar’ın hayatı adeta kötü oldu. Türkiye’yi dolaşarak sesini duyurmaya etkin Duman’ın ödediği nafaka, sonuç minimum sevap zammıyla gelişigüzel 1345 TL’ye yükseldi.

Kastamonu’nun merkeze merbut Güreşçi köyünde ikamet fail 33 yaşındaki Mustafa Esrar, toplumsal medyadan tanıştığı Ayşe ile iki almanak birlikteliğin arkası sıra 2017 yılının Ilk Teşrin ayında evlendi. Eşinin yüzünü hoppadak nikah haset görebilen Tütün, ailesi ile alay malay İstanbul’a döndükten sonra benzeri henüz haber alamadığı eşine boşanma davası açtı. Davanın görüldüğü sırada mahiye 700 TL nafaka ödemeye mahkum edilen Duman, akıbet minimum ücret zammının ardından ödediği nafaka 1345 TL’ye yükseldi. Sesini açıklamak için mücadele fail Yaman, Samsun’la gelişigüzel toplam 25 şehre yürüyerek yetkililere seslendi. Üzerine alınan mahkeme kararları zımnında sigortalı bir aha dahi çalışamayan Duman, 1398 km’lik yolculuğunda günde 1 şehri bilgisiz, sesini duyurmaya çalışıyor.

“1 günce eşime mahiye 1345 TL nafaka ödeyen kişiyim”

Boşanamamasına rağmen eşine popülasyon boyu geçimlik bayılmak zorunda bırakıldığına ilgi calip Mustafa Yaman, “Başlangıçta 1 günlük nikahlı eşime aylık 700 TL nafakaya bağlanmıştım. Serencam minimal ücret zammıyla bin 345 TL nafakaya mahkum edildim. Bu nafaka sermaye boyu bitmeme ediyor. 1 günce eşime mahiye bin 345 TL nafaka ödeyen kişiyim. Bu duruma reaksiyon afişe etmek amacıyla Kastamonu’dan İstanbul’a 2 misil, daha sonradan bile Kastamonu’dan Ankara’ya yürüdüm. Bu yolculuklarda benim gibi mağdurları gördüm. Türe, ünsiyet yolundan gittim amma olmadı. Güzel olduğumu düşündüğüm davalarda mülk cezalarıyla karşılaştım. Cezaevine atıldım, iftiraya uğradım. Serencam durağım dahi Samsun oldu. Bundan önce 24 ilde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a seslendim. Cumhurbaşkanımız ile görüşmek istiyorum. Toplamda 1398 km’lik yürüyüş yaptım. Geçimimi ulaşmak amacıyla Samsun’dahi orman kesimine başladım. 5 yıldır sigortam olamıyor. Hiçbir yerde sigortalı çalışamıyorum. Üstüme atılan iftiralar yüzünden primlerim dahi gitti. Ormandan kazandığım paralar ile gine yürüyüşe başlıyorum. Benim gibi benzeri sürü geçimlik mağduru var” dedi.

“Samsun 25. incelik, hep 1398 km yürüdüm”

Türkiye’deki şehirleri yayan sesini duyurmak istediğini vurgulayan Yaman, “Amacım Recep Tayyip Erdoğan ile ahbaplık etmek. Samsun’dan dahi kendisine sesleniyorum. Buradan de kendisine ulaşamazsan Türkiye’nin 4 bir yanından namına ulaşabilmek amacıyla çabalayacağım. Samsun 25. incelik. Gelişigüzel devir tıpkı ilde konaklayarak, yürüyorum. Şu anda 1398 km’ye ulaştım. 1 günce evliliğe üzeri boyu nafaka verilmesinin sonlandırılmasını istiyorum. Çoluk-çocuğum bulunmayan. 1 günce dünyaevi üzere bana verilen değişmeyen kuşkusuz bir değişmeyen anlayamadım. Benim kabil hayat boyu nafakaya çarptırılan dünyada ve Türkiye’de namevcut. Bana göre haklıyım ama değişmeyen böyle. Daha Çok avukat de tutamaz ağıl geldim zira avukatların bu kanuna de gücü yetmiyor” diyerek konuştu.

Mustafa Tütün, 1 günlük eşi A. R. B. Yaman’a ödediği hayat boyu geçimlik cezasından kurtulmak istiyor.Share: