Hükümlüler tropikal meyve ve tıbbi aromatik nebat yetiştiriyor

Samsun’da cezaevinde hükümlülerin tropikal semere ile tıbbi aromatik bitki üretimi denemeleri kudretli oldu.

Hükümlü ve tutukluların topluma kazandırılması, patika öğrenmeleri ve var olan mesleklerini geliştirmeleri için yürütülen çalışmalar kapsamda Samsun T Tipi Mecbur ve Çıplak Ukubet İnfaz Kurumu İşyurdu Müdürlüğü bünyesinde hükümlülerce ayrımsız süredir pepino ve değerli çilek ile tıbbi aromatik nebat sınama üretimleri yapılıyor.

Cezaevi alanında yaklaşık 40 dönüm tarlada ve bütün 4 dönüm serada üretilen pepino ve değerli çilek ile kekik, adaçayı, fesleğen, fesleğen ve nane yine cezaevinde tüketiliyor.

“Anne amacımız hükümlülerin çığır sahibi olmaları”

Samsun T Tipi Bağlı ve Sarih Ukubet İnfaz Kurumu Müdürü Mehmet Cihan, AA muhabirine, cezaevinde ayrımsız müddet evvel kurdukları seralarda göveri ve kâr üretimi dışında mütenavip eser yedirmek için deneme çalışmaları yaptıklarını ve liyakatli olduklarını söyledi.

Tıbbi hoş kokulu bitki denemelerinde kekik, adaçayı, fesleğen, fesleğen ve nane kabil ürünler yetiştirdiklerini anlatım fail Cihan, “Aynı zamanda seralarda değerli çilek ve pepino denemeleri yapıyoruz. Hükümlüler ve çevredeki vatandaşlar ile personelimizin almaşık ve dirimlik getirici işaret olarak bunları zat alanlarında ekip biçebileceklerini düşünüyoruz. Anne amacımız hükümlülerin meslek sahibi olmaları.” dedi.

Bu tür üretimlerin faziletkâr dirimsel getirici olduğunu dile getiren Dünya, “Pepino, Akdeniz Bölgesi’ne ilişkin tıpkı meyve çeşidi. O yöredeki cezaevlerinde deneme üretimleri yapılıyor. Tığ üstelik Karadeniz Bölgesi’nde bunun olup olamayacağını denedik ve ilerleyici yıllarda daha açık alanlara ekilerek yapılabileceğini gördük.” diyerek konuştu.

Cihan, cezaevindeki tarım alanında ceviz, hünnap, çam fıstığı, kızılcık, ıhlamur ve keçi yemişi yetiştirdiklerini bile sözlerine ekledi.

Share: