Bilecik evcil haberleri: Bilecik’te Öğretmenlerden Hükümete Çağrı: “Muallimlik Meslek Kanunu’nun İçeriğinin Adına Yakışır Şekilde Zenginleştirilmesi İçin İvedilikle Etap…

GÖKAY ŞİMŞEK

Türk Eğitim-Sen Bilecik Şubesi, Muallimlik Meslek Kanunu ve bu kanunla getirilen kariyer basamakları sistemini ihtarname etti. Bölüm Başkanı Iye Şahan, “Siyasal partilerimize ve milletvekillerimize çağrıda bulunuyor; özellikle kariyer planlamasının hizmet yılı esasına bakarak yapılması koyulmak için, Öğretmenlik Patika Kanunu’nun içeriğinin hesabına uygun şekilde zenginleştirilmesi amacı doğrultusunda ivedilikle kadem atmaya çağırma ediyoruz. Sınavla yapılacak tıpkısı tasnifin öğretmenlerimizi kullanılmamış ve boş bire bir tartışmanın göbeğinde bırakacağı aşikardır” dedi.

Türk Eğitim Bilimi-Sen Bilecik Şubesi üyeleri, bugün Cumhuriyet Meydanı’nda toplanarak, Muallimlik Patika Kanunu ve bu kanunla getirilen kariyer basamakları sistemine müteveccih tepkilerini dile getirdi. Türk Eğitim Bilimi-Sen Bilecik Şubesi Başkanı Iye Şahan, burada yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi:

“Hepimizin malumu olduğu üzere, Muallimlik Patika Kanunu 14 Şubat’ta kanunlaşarak yürürlüğe girmiş ve 12 Mayıs’ta yönetmeliklerinin ilanı ile birlikte bir nice sorunu ortaya çıkaran ayrımsız proses başlamıştır. Türk Terbiye-Sen’in yıllardan beri cebin çıktığı ‘sınavla kariyer’ uygulaması yeniden karşımıza eski, tecrübelerimiz ve önerilerimiz ayn ardı edilmiştir.

“KIDEME DAYALI BİR SİSTEMİN OLUŞTURULMASINI DEFALARCA DİLE GETİRMİŞ BİR SENDİKAYIZ”

Bizler, Türk Terbiye-Sen namına, 2005 yılından beri kariyer basamaklarında düzenleme yapılmasını, kıdeme dayalı bir sistemin oluşturulmasını tekraren dile getirmiş bire bir sendikayız. Türk Eğitim-Sen olarak, kullanılmamış yasama yılında Meclis’te, siyasal partilerimize ve milletvekillerimize çağrıda bulunuyor; özellikle kariyer planlamasının hizmet yılı esasına göre yapılması kalkmak üzere, Muallimlik Çığır Kanunu’nun içeriğinin yerine yerinde şekilde zenginleştirilmesi amacı doğrultusunda ivedilikle hamle atmaya davet ediyoruz. Sınavla yapılacak aynı tasnifin öğretmenlerimizi yeni ve boş tıpkı tartışmanın göbeğinde bırakacağı aşikardır. Son yıllarda elhak yıpratılmış olan mesleki saygınlığımızın bu vesileyle farklı benzeri süreçte tartışma konusu yapılmasını katiyen akseptans etmiyoruz.

“ELAN VERİMLİ BİR EĞİTİM HİZMETİ SUNULMASINA ZEMİN SAĞLAYACAKTIR”

Muallimlik Patika Kanunu, öğretmenlerimizin muhatap olduğu mevzuat ve süreçleri muhtevasında toplamalıdır. İçeriği zenginleştirilmiş ayrımsız Muallimlik Çığır Kanunu hem meslektaşlarımızın yaşadığı problemleri sonlandıracak, dolayısıyla henüz bol bir terbiye hizmeti sunulmasına medar sağlayacaktır.”

Share: