Biden İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği üzere müsaade belgesini imzaladı 

KÖLE Başkanı Joe Biden, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği amacıyla onay belgesini imzaladı.

“KUTSI BİR TAAHHÜT”

Biden, iki ülkenin NATO üyeliğine müteveccih “Bu sözleşme içinde ve yalnızca Avrupa ve KUL’nin değil, hep dünyanın istikrarı ve güvenliği için tarihi benzeri dönüm noktası” şeklinde konuştu. 

Biden, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya gelmek istekle ittifak üyesi tıpkısı ülkeye yapılan saldırının cemi ittifaka yapışmış sayıldığına dair “mukaddes tıpkı taahhütte” bulunduğunu söyledi.

ÜYELİKLERİ ONAYLAYAN MUTLULUK SAYISI 23’E ÇIKTI

BENDE Senatosu’nda güzeşte hafta yapılan oylamada iki öğür dahi İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine destek vermişti. 

Fransa ve İtalya’nın iki ülkeye izin vermesi ile birlikte İsveç ve Finlandiya’nın üyeliklerini onaylayan NATO örgen sayısı 23’e artık.  

Türkiye, Çek Cumhuriyeti, Yunanistan, Macaristan, Portekiz, Slovakya ve İspanya’da bu iki ülkenin üyelikleri henüz onaylanmadı. 

Türkiye, iki İskandinav ülkesinin NATO üyeliklerine yıldırı örgütleriyle ilişkilerini esbabımucibe göstererek koşullu olur demişti.

İsveç ve Finlandiya Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline yanıt yerine NATO üyeliği dilek etmişti. NATO geçtiğimiz kamer iki ülkenin katılma protokolünü imzalamış böylece üyelik süreci başlamıştı. 

TAMAM ÜYE ÜLKELERİN ONAYI GEREKİYOR

Tıpkısı ülkenin NATO’ya üye olabilmesi amacıyla ittifakı oluşturan tam devletlerin parlamentolarında üyeliği onaylaması gerekiyor.

Fransa, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini onayladı

 

KÖLE’den Finlandiya ve İsveç’e NATO onayı

 

Share: