Tembel köy okulları hizmete açılacak

Milli Eğitim Bilimi Bakanı Mahmut Özer, Türkiye’nin rastgele noktasında yaklaşık 6 bin 900 aylak duran köy okulunu, aceleci ayrımsız şekilde düzeltilmiş ve restore ederek vatandaşların hizmetine açacaklarını söyledi.
Adapazarı ilçesi Hacıramazanlar Mahallesi’nde bulunan Hacıramazanlar Köy Dirim Merkezi’nin açılış töreninde mütekellim Özer, Sakarya’nın eğitimde koskocaman mesafeler aldığını, makro başarı hikayeleri ürettiğini söyledi.

Vekillik namına kentteki bu başarı hikayesini henüz yükseklere çıkarabilmek için birlik Sakaryalıların hizmetinde olacaklarını vurgulayan Özer, Bakanlığın kentte bir nice proje başlattığını, bunlardan sunu önemlilerden birinin zaman açılışını yapacaklarını kaydetti.

Öğrencilerin, illerde yaşanan göçlerden etkilenmemesi üzere taşımalı terbiye sisteminin uygulandığını nâkil Özer, salgının ortaya çıkmasının arkası sıra insanların köylerine, ilçelerine dönmeye başladığını belirtti.

Vatandaşların, büyükşehirlerden daha süfli şehirlere döndüğünü gördüklerini dile getirerek, şöyle devam etti:

“Tıpkısı zamanda eleştiri bir süreç elan yaşadık. Tarım ve hayvancılık ülkeler gözetiminde çok fazla öz saygı görmezken, alelhusus sonuç zamanlardaki azık tedarik zincirlerinde yaşanan arsıulusal teessürat, ekincilik ve hayvancılığı üstelik kelimesi kelimesine erke büyüklüğünde kritik benzeri sektör haline dönüştürdü.

Nezaret namına bu iki süreci birleştirerek, dedik kim köylerimizde atıl duran, bağlı duran okullarımızı aceleci bire bir şekilde rötuşlu ederek, restorasyonunu gerçekleştirerek vatandaşlarımızın hizmetine sunalım. Bunun için evvel adımı, köy ilkokullarının açılmasıyla ait mektepli sayısını ortadan kaldırarak, talimatname değişikliği yaparak gerçekleştirdik. Şu anda mergup seçkin köyde mektepli sayısına bakılmaksızın ilkokul açılabilecek. İkinci adımı, köylerde anaokulu yapmak için mukteza 10 olan mektepli sayısını 5’e düşürerek gerçekleştirdik.

Yalnız bu adımımızla 1800 köyümüzde tahminî 20 bin yavrumuz anaokullarıyla buluştu. İlkokul ve anaokulu ihtiyacı yoksa o köye hayat merkezleri, el yetişek merkezleri kuralım istedik. Hangi yapalım el eğitim bilimi merkezlerinde? Bu bölgede dinamik vatandaşlarımız, ne istiyorlarsa tarımdan hayvancılığa büyüklüğünde yaklaşık 3 bin 200 değişik kursu, ilçeye gitmeden ayaklarınıza getirip burada bakım vereceğiz.”

Simgesel adına Samsun’dan başlattıkları projenin faydalarına değinen Özer, “Türkiye’nin seçme noktasında kestirmece 6 bin 900 tembel duran köy okulunu aceleci tıpkı şekilde rötuşlu ederek, restore ederek vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. 12 Eylül’e kadar Türkiye’dahi 1000 köy yaşam merkezini vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. İnşallah sene sonuna büyüklüğünde dahi işsiz duran tamlık karye okullarını vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Belki burada etraflı yıllar muallimlik özne, yöneticilik yapan büyüklerimiz, torunlarıyla gelişigüzel buraya gelecekler.” ifadelerini kullandı.

Köy yaşam merkezleri projesini haddinden fazla önemsediklerini nâkil Özer, “İnşallah bu bir temel. Ferda tıpkısı aktarılma tamlık illerimizde avrat kooperatiflerini birlikte köy dirim merkezlerinin içine dahil edeceğiz. Bu alçak gönüllü başlangıçlar, yepyeni hikayelerin, ülkemizin kalkınma hamlesinde çokça önemli boşlukları dolduracak.” dedi.

Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından Nazır Özer ve beraberindekiler, merkezde incelemelerde bulundu.

Merkezdeki öğretmen, öğrenci, avrat kursiyerlerle ahbapça eden Vekil Özer, kendisine izaz edilen yöresel lezzetlerden tattı.

Nazır Özer: Kesinlikle okula kayıtlarda armağan alınmayacak

 

Nazır Özer’den LGS açıklaması

 

Milli Eğitim Bilimi Bakanı Özer: 3 bin bakir anaokulu yapacağız

 

Vekil Özer: Derdimiz üretim değil, terbiye

 

Share: