Belçika orman yangınlarına cebin ‘kırmızı kod’a geçiş yaptı

Belçika’birlikte susuzluk ve sıcak hava dalgası yüzünden orman yangınlarına karşı sunu faziletkâr alarm seviyesi olan “kırmızı kod” durumuna geçildi. Halktan ormanlık alanlarda yaman görmeleri yerinde derhal itfaiye aracı veya polis güçleri kabilinden yetkilileri aramaları istendi.

Sıcak hava dalgasının etkisi altına giren ülkede alarm seviyesinin yükseltilmesinin yanı sıra bölüt korluk ve acı yakmamaları üzere duyuru yapıldı, ormanlık alanlara girilmemesi tavsiye mektubu edildi.

35 mertebe görüldü

Gelgel sıcaklığının 35 dereceye kadar çıkması yüzünden ormanlık bölgelerde sigara içilmesi ve dinlenme kampı ateşi yakılması de benzeri müddet için yasaklandı. Ağaçlık yerlerde cam kırıkları ve şişe bırakılmaması için duyurular artırıldı.

Bunların beraberinde egzozlardan çıkan ısıdam gelgel ve partiküllerin yangına posta açabileceği gerekçesiyle araçların kuru otların içine park edilmemesi üzere duyurular yapıldı.

Bir Nice Avrupa ülkesi yanıyor

Avrupa kıtasında bu yaz çekicilik sıcaklığının normalin üstünde seyretmesi ve kuraklık alelhusus Fransa, İtalya, İspanya ve Yunanistan kabilinden bir nice ülkede orman yangınlarına neden oluyor. Elan kuzeyde artan Belçika’birlikte orman yangınlarına çokça kalın rastlanmasa da bu yıl coşkunluk sayısının arttığı söyleniyor.

Fransa Gironde’de kullanılmamış bir coşkunluk başladı

 

Hollanda’nın cenup sahilinde orman yangını

 

Fransa’daki cuşiş 700 hektar alanı umum etti

 

İtalya’da orman yangını: 120 gönül boşaltma edildi

 

İspanya yeryüzü şişman orman yangınlarıyla uğraşıyor

 

İtalya ve İspanya’nın orman yangınlarıyla mücadelesi

 

Share: