İran ve Rusya birlikte peyk üretecek

İran İletişim ve Vukuf Teknolojileri Bakanı İsa Zarepur, evvel Rusya aracılığıyla Kazakistan’ın Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatılan “Hayyam” uydusuyla ilgilendiren açıklama yaptı. Zarepur, uydunun 500 kilometre mesafedeki yörüngeye yerleştiğini ve şu asıl kadar uydudan 4 kat sinyal aldıklarını ifade etti.

Rusya ile ortak üretim hattı

İranlı Nazır, uydunun Rusya marifetiyle İran hesabına üretildiğini söyledi ve ekledi: “Hayyam uydusunun fırlatılması için Rus tarafı ile 400 saatten aşkın mülakat yapıldı. Bu uydunun ikinci, üçüncü ve dördüncü versiyonları üzere Rusya ile kuma üretim hattı kuracağız.”

Casusluk üzere kullanılmayacak

İran Uzay Ajansı Başkanı Hasan Salariye bile Hayyam uydusunun “casusluk” için kullanılacağına dayalı iddiaların doğru olmadığını belirtti: “Hayyam, saf kaynakların yönetimi, madencilik, ekincilik ve kasaba alanlarında kullanılmak üzere standartlara bakarak tasarlanmış ve üretilmiş benzeri ölçüm uydusudur.”

600 kilo ağırlığında

Uydunun 600 kilo ağırlığında olduğunu ve bu yüzden çaşıtlık faaliyetleri için kullanılamayacağını dile getiren Salariye, “temsilci uyduların mukannen bire bir boyutta ve muayyen benzeri yörüngede olduğunu” sözlerine ekledi.

İran Gök Ajansı Başkanı, Hayyam’ın maliyetinin 40 milyon dolar olduğunu ve 5 yıl süresince faaliyette olacağını bildirdi.

Ne olmuştu?

Tahran yönetimi, adını 11 ve 12’nci yüzyıllarda yaşamış İranlı gök bilimci, matematikçi ve şair Ömer Hayyam’dan kayran uydunun güzeşte Zalim Soyuz 2.1b peyk sırtçı roketle Kazakistan’ın Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatıldığını açıklamıştı.

İran Gök Ajansı, faziletli çözünürlüklü müşteri ile donatılan uydunun, çevresel gözlemler için kullanılacağını ve tamamen İran’ın kontrolünde kalacağını duyurmuştu.

Toplanan bilgilere bambaşka tek ülke erişemeyecek

Açıklamada, uydudan toplanan bilgilerin eksantrik hiçbir ülke vasıtasıyla erişilemeyeceği ve yalnızca sivil amaçlarla kullanılacağı söylenmişti. Buna eşit Washington Huzur gazetesinde sabık hafta yayımlanan ve ismi açıklanmayan Mağribî düzenlilik yetkililerine dayandırılan haberde, Rusya’nın “Ukrayna’ya cebin cenk sırasında İran’ın uydusundan faydalanabileceği” gelecek sürülmüştü.

ABD’den İran’ın Moskof yapımı uydusu için “zılgıt” ifadesi

 

İran’dan uranyum zenginleştirme açıklamaları

 

İran, Rusya ile ticarette ruble ve riyal kullanmaya başladı

 

Rusya Devlet Başkanı Putin, İran’da

 

İran ve Gazprom’dan 40 bilyon dolarlık uyuşma zaptı

 

İran’da 62 kişide kolera tayin edildi

 

Share: