ABD’den primat çiçeği virüsü uyarısı!

Genelde Afrika kıtasının belli bölgelerinde tayin edilen taklitçi çiçeği hastalığı serencam aylarda onlarca ülkede tespit edilmeye başlandı.

Aralarında Türkiye, İspanya, BENDE, İngiltere, Portekiz ve Fransa’nın birlikte olduğu onlarca ülkede binlerce insanda tespit edilen primat çiçeği hastalığına alın yetkililerin izah ve uyarıları gündemden düşmüyor.

Resmi verilere bakarak 6.617 vakanın görüldüğü ABD’dahi adlı ayrımsız bilim kadını hastalığın yayılma yöntemlerini halkoyu ile paylaşarak çokça açık uyarılarda bulundu.

Sözcü’da saha düz habere göre, bulaşıcı emraz uzmanı olan Dr. Linda Yancey, “Bu virüs genelde ciltte angajman marifetiyle bulaşıyor. Fakat havadaki damlacıklarla dahi zaman zaman bulaşabiliyor. Bu açıdan Kovid-19’u anımsatıyor ama genelde bu şekilde bulaşmıyor. Ancak bu virüs asıl namına angajman ile bulaşıyor” dedi.

Dr. Yancey, “Bu hastalığın genelde eşeysel ilişkiyle bulaştığı söyleniyor fakat bunda dahi seksüel kontak var. Bu kapsam raks ederken bile makbul, öpüşürken üstelik, tokalaşırken de ve hassaten güreşirken ya de spor yaparken dahi makbul. Bağlanak yolu yeryüzü şişman risk unsuru” dedi.

Virüsün nesneler üzerinde kalabilme özelliği olduğunu öne süren âlim, “Bu virüsün mülk üzere nesneler üzerinde günlerce kalma ihtimali haddinden fazla faziletli. Para, kapı kolu, aksata sepeti üzere nesneler hastalığın bulaşması amacıyla riziko oluşturuyor” dedi. Ünlü bilim adamı ahali dezenfektanlarının ve sabunların virüsü öldürmede efdal etkisi olduğunu söylerken yine de toplumsal duruluk kurallarına uyulması gerektiğini altını çizdi.

Yancey, okulların gene açılmasıyla birlikte vakaların artmasından keder ettiğini üstelik dile getirdi.

İspanya’de taklitçi çiçeği: Olay sayısı 5 bini geçti

 

4 yaşındaki çocuğa taklitçi çiçeği bulaştı!

 

Adlı doktordan uyarma: Maymun çiçeğinin bulaşacağı tesisleri açıkladı!

 

MEMLUK maymun çiçeği dolayısıyla ivedili genişlik zar etti

 

Share: