Başkan Soyer, Kocatepe’den İzmir’e taşınacak Türk bayrağını tasdik etti

İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Tunç Soyer, kentin kurtuluşunun 100’üncü yılı kutlamaları çerçevesinde Kocatepe’den İzmir’e Yengi ve Yâd Yürüyüşü yapacak kafileyi Afyon’a uğurladı. İstiklal mücadelesi ruhunu 100 yıl sonraları baştan yaşatacak yürüyüş kafilesine Türk bayrağını konfirmasyon eden Başbuğ Tunç Soyer, “Atalarımızın zafere uzanan adımlarını izlemekten çalım duyuyoruz. 9 Ilkgüz yemeden içmeden İzmir’in değil, Türkiye’nin kurtuluşudur” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kentin kurtuluşunun 100’üncü sene dönümü etkinlikleri çerçevesinde düzenlediği Kocatepe’den başlayıp 9 Eylül’da İzmir’de sonlanacak Utku ve Ihtifal Yürüyüşü amacıyla göç yola çıktı. İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Bronz Soyer 400 kilometrelik tarihi yürüyüşün katılımcılarını Tarihi Havagazı Fabrikası’ndan Afyon’a uğurladı. Komutan Soyer bugün kafileyle Afyon Dereçine’birlikte buluşacak.

Uğurlamada Başbuğ Tunç Soyer’e Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği üyeleri, Türkiye Savaş Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği temsilcileri, İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları, İzmir Büyükşehir Belediyesi Taze İzmir gönüllü takımı, kafiledeki sporcular ve çokça sayıda İzmirli zevcelik etti. Törende Başkan Tunç Soyer, “100 sene evvel atalarımız bu behişt vatanı bize ısmarlamak amacıyla alışılmadık bir yengi kazandı. O galibiyet yolculuğu 100 yıl geçmiş başladı. Kanları, canları pahasına kazandıkları o zaferle kullanılmamış benzeri devlet kuruldu, Cumhuriyet Altını kuruldu. Ülkemiz demokrasinin, tamam bağımsızlığın, özgürlüğün ve barışın memleketi oldu. Atalarımızla kıvanç ediyoruz. Bugün ati nesillere gine bu eşsiz vatanı hayat etmenin heyecanını yaşıyoruz. Bu forslu zaferin evvel adımlarını alaşağı etmek amacıyla zaman İzmir’den yola çıkıyorsunuz. Yolunuz çıplak olsun, ayağınıza taş değmesin” dedi.

“100 yılı tebrik etmek her kula yıldız olamaz”

9 Ilkgüz’bile baştan İzmir’dahi buluşacaklarını belirten Komutan Soyer, “9 Ilkgüz vakit kaybetmeden İzmir’in değil, Türkiye’nin kurtuluşudur. Kullanılmamış ayrımsız devlerin, Cumhuriyet Altını’in saksı tarihidir. 100 yılı kutlulamak herhangi bir kula kader olanaksız. Bizler bu nedenle çokça şanslıyız. Kurtuluşumuzun ve kuruluşumuzun 100’üncü yılını kazanç ediyoruz. O yüzden çok gururluyuz. 9 Eylül’dahi Gündoğdu Meydanı’nda büyük tıpkı coşkuyla mülaki olmak için hepinize gani yolculuklar diliyorum” ifadelerini kullandı.

Başkan Soyer ay yıldızlı bayrağı kafileye dirilik etti

Başkan Soyer 400 kilometrelik tarihi seyahat süresince taşınacak ve serencam durağı 9 Ilkgüz’üstelik İzmir’de düzenlenecek kurtuluş törenleri olacak Türk bayrağını Türkiye Alpinizm Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Siyami Çetin’e teslim etti.

Başbuğ Soyer Dereçine’da Galibiyet Yolu’na katılacak

Bugün Afyon’a debi edecek Başbuğ Soyer, önceki kendisine Balaban Saldırı öncesi büyük ordumuza kucak açan Dereçine’ye gidecek. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Kocatepe’den başlayıp İzmir’bile sonlanacak Zafer ve Ihtifal Yürüyüşü çerçevesinde etkinlikler Büyük Hücum öncesi Türk ordusuna aguş açan Dereçine’bile 24 Ağustos akşamı başlayacak. Açılış İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Bronz Soyer, İzmir Milli Kütüphane Vakfı Başkanı Yüksek Puğ ve Prof. Dr. Ergün Aybars’ın mihman namına katılacağı “Sulh ve Türkiye Söyleşisi” ile yapılacak. Tıpkı geceleyin adlı artist Haluk Levent birlikte tayf takanak. Konser sonrası bitişik Yeşilçiftlik Kasabası’na düzenlenecek 8 kilometrelik ahali yürüyüşüne katılacak kafile, geceyi de oba kampında geçirecek.

Yengi Yolu

Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün Şişman Tecavüz’a ilgili sonuç hazırlıklarını cebe arkadaşlarıyla paylaştığı Şuhut Atatürk Evi’ni ülfet edecek kafile, Iri Tecavüz’un tarihi sene dönümü olan 25 Ağustos gecesi ise Çakırözü köyünden Kocatepe’ye uzanan 14 kilometrelik Utku Yolu’nda yürüyecek. Aynı çağ geçmiş Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve zırh arkadaşlarının zafere yürüdüğü yoldan Kocatepe’ye ulaşacak barhana, sabah saatlerinde düzenlenecek yâd törenlerinden sonra İzmir’e uğurlanacak. Lisanslı dağcı, sporcu ve gönüllü gençlerden oluşan anne reviş kafilesi ise istiklal mücadelesinin hürriyet ve bağımsızlık coşkusuyla mayalandığı 400 kilometrelik Yengi Yolu’nu ayrımsız atalarımızın geçtiği köy ve kasabalardan yayan, 14 günde İzmir’e varacak.

Kurtuluş günleri kutlanacak

Güzergah üzerindeki Atatürk Evi, müze ve şehitlik ziyaretlerinin arkası sıra Dumlupınar’a yürüyecek ekip, Mustafa Kemal Paşa’nın “Ordular İlk Hedefiniz Akdeniz’dir, İleri” emriyle ulusun zaferini müjdelediği Zafertepe’de düzenlenecek etkinliklere da katılacak. Banaz, Uşak, Ulubey, Kaynak, Kula, Alaşehir, Salihli, Ahmetli, Turgutlu ve Kemalpaşa’nın kurtuluş günü kutlamalarına katıldıktan sonradan İzmir’e akıllıcasına ilerlemeye devam edecek kafilenin akıbet durağı ise 9 Eylül sabahı Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenecek İzmir’in kurtuluş törenleri olacak. Yol kafilesi, Kocatepe, Zafertepe ve Dumlupınar şehitliklerinden bayrağa sardıkları anı toprağını üstelik Cumhuriyet Altını Meydanı’nda yükselen Atatürk Anıtı’nın toprağına katacak.

Tarih söyleşileri ve müzik dinletileri

Kafileye format süresince duraksız ekipleriyle lojistik bindi sağlayacak İzmir Büyükşehir Belediyesi, yürüyüşçülerin geçtiği köylerde sosyal ve kültürel etkinlikler düzenleyerek halas ve utku coşkusunu ön halkıyla birlikte yaşayacak. Dinlenme Kampı akşamlarında köy halkının dahi çağrılı olacağı gündüz söyleşileri ve çalgı aleti dinletileri düzenlenecek, çocuklara hikaye kitapları ve Nutuk bağış edilecek. – İZMİR

Share: