‘Zafer Yolu’ kafilesi, tarihi yol amacıyla yola bundan sonra

İZMİR’in antagonist işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yılı kutlamaları kapsamında, Kocatepe’den İzmir’e ‘Yengi ve Yâd Yürüyüşü’ yapacak kafile, Afyonkarahisar’a uğurlandı. Kafileye Türk bayrağını konfirmasyon fail Büyükşehir Belediye Başkanı Bronz Soyer, “9 Ilkgüz sadece İzmir’in değil, Türkiye’nin kurtuluşudur” dedi.

Büyükşehir Belediyesi’nin kentin kurtuluşunun 100’üncü yıl dönümü etkinlikleri kapsamında düzenlediği; Kocatepe’den başlayıp 9 Eylül’de İzmir’de sonlanacak ‘Yengi ve Anma Yürüyüşü’ için barhana yola imdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Bronz Soyer, 400 kilometrelik tarihi yürüyüşün katılımcılarını Tarihi Havagazı Fabrikası’ndan Afyonkarahisar’a uğurladı. Uğurlamada Komutan Tunç Soyer’e Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği üyeleri, Türkiye Harp Malulü Gaziler Martir Dul ve Yetimleri Derneği temsilcileri, İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları, İzmir Büyükşehir Belediyesi Zinde İzmir fahri takımı, kafiledeki sporcular ve çokça sayıda İzmirli haremlik etti. Törende konuşan Başkan Soyer, “100 sene evvel atalarımız bu cennet vatanı bize emanet etmek için alışılmadık ayrımsız galebe kazandı. O galibiyet yolculuğu 100 yıl önceki başladı. Kanları, canları pahasına kazandıkları o zaferle yeni aynı mehabet kuruldu, cumhuriyet altını kuruldu. Ülkemiz demokrasinin, umum bağımsızlığın, özgürlüğün ve barışın memleketi oldu. Atalarımızla kıvanma ediyoruz. Bugün ati nesillere gine bu nazirsiz vatanı sevimli etmenin heyecanını yaşıyoruz. Bu diri zaferin önce adımlarını atmak üzere zaman İzmir’den yola çıkıyorsunuz. Yolunuz berrak olsun, ayağınıza taş değmesin” diyerek konuştu.

9 Ilkgüz’üstelik yeniden İzmir’da buluşacaklarını belirten Başbuğ Soyer, “9 Eylül çabucak İzmir’in değil, Türkiye’nin kurtuluşudur. Yıpranmamış aynı devlerin, cumhuriyetin kafa tarihidir. 100 yılı kutlamak seçkin kula felek gayrimümkün. Bizler bu nedenle çokça şanslıyız. Kurtuluşumuzun ve kuruluşumuzun 100’üncü yılını algı ediyoruz. O yüzden çokça gururluyuz. 9 Ilkgüz’üstelik Gündoğdu Meydanı’nda şişman ayrımsız coşkuyla karşılaşmak üzere hepinize gani yolculuklar diliyorum” dedi. AY YILDIZLI BAYRAĞI KAFİLEYE TESLİM ETTİBaşkan Soyer, 400 kilometrelik tarihi seyahat boyunca taşınacak ve son durağı 9 Eylül’da İzmir’de düzenlenecek kurtuluş törenleri olacak Türk bayrağını, Türkiye Dağcılık Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Siyami Çetin’e doğrulama etti.Öte yandan Soyer zaman Afyonkarahisar’a gidip, önceki namına Nazik Atak öncesi mehabetli ordumuza aguş açan Dereçine’ye gidip, kafileyle buluşacak.Kocatepe’den başlayıp İzmir’de sonlanacak Galebe ve Yâd Yürüyüşü kapsamındaki etkinlikler, Iri Atak öncesi Türk ordusuna kucak açan Dereçine’dahi 24 Ağustos akşamı başlayacak. Açım Başbuğ Soyer, İzmir Milli Kitabevi Vakfı Başkanı Mualla Puğ ve Prof. Dr. Ergün Aybars’ın misafir kendisine katılacağı ‘Barış ve Türkiye Söyleşisi’ ile yapılacak. Bire Bir akşam adlı şarkıcı Haluk Uzun birlikte manzara algı. Dinleti sonrası yandaki Yeşilçiftlik beldesine düzenlenecek 8 kilometrelik el yürüyüşüne katılacak barhana, geceyi da çadır kampında geçirecek.ZAFER YOLUGazi Mustafa Kemal Atatürk’ün son hazırlıklarını zırh arkadaşlarıyla paylaştığı Şuhut Atatürk Evi’ni ziyaret edecek göç, Iri Tecavüz’un tarihi sene dönümü olan 25 Ağustos gecesi ise Çakırözü köyünden Kocatepe’ye uzanan 14 kilometrelik Galibiyet Yolu’nda yürüyecek. Bir çağ önceki Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve cebe arkadaşlarının zafere yürüdüğü yoldan Kocatepe’ye ulaşacak göç, sabahleyin saatlerinde düzenlenecek ihtifal törenlerinden sonradan İzmir’e uğurlanacak. Lisanslı dağcı, sportmen ve gönüllü gençlerden oluşan temel reviş kafilesi ise 400 kilometrelik Yengi Yolu’nu köy ve kasabalardan yayan, 14 günde İzmir’e varacak.KURTULUŞ GÜNLERİ KUTLANACAKGüzergah üzerindeki Atatürk Evi, müze ve şehitlik ziyaretlerinin peşi sıra Dumlupınar’a yürüyecek takım, Atatürk’ün “Ordular önce hedefiniz Akdeniz’dir, ati” emriyle ulusun zaferini müjdelediği Zafertepe’de düzenlenecek etkinliklere üstelik katılacak. Banaz, Yardımcı, Ulubey, Kaynak, Kula, Alaşehir, Salihli, Ahmetli, Turgutlu ve Kemalpaşa’nın kurtuluş günü kutlamalarına katıldıktan sonraları İzmir’e akilane ilerlemeye bitmeme edecek kafilenin akıbet durağı ise 9 Eylül sabahı Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenecek İzmir’in halas törenleri olacak. Reviş kafilesi, Kocatepe, Zafertepe ve Dumlupınar şehitliklerinden bayrağa sardıkları hatırat toprağını bile Cumhuriyet Meydanı’nda yükselen Atatürk Anıtı’nın toprağına katacak.

Kafileye forma boyunca cümbüşlü ekipleriyle geri hizmet bindi sağlayacak İzmir Büyükşehir Belediyesi, yürüyüşçülerin geçtiği köylerde toplumsal ve kültürel etkinlikler düzenleyerek halas ve utku coşkusunu dolay halkıyla yaşayacak. Dinlenme Kampı akşamlarında köy halkının de çağrılı olacağı devir söyleşileri ve çalgı aleti dinletileri düzenlenecek, çocuklara hikaye kitapları ve ‘Nutuk’ bağış edilecek.

Share: