Hars ve Turizm Bakanlığı iri zaferin destani öyküsünü sahneye taşıyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sunturlu Sanatlar Genel Müdürlüğü, Şişman Tecavüz destanının anlatıldığı, “Galibiyet Yolu 100. Sene Epilog” projesini, Afyonkarahisar, Kütahya, Çeltek ve İzmir’birlikte sahneleyecek.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya bakarak, Güzelce Sanatlar Genel Müdürlüğünce, Başkomutanlık Meydan Savaşı ve 30 Ağustos Yengi’inin sene dönümünde, 100 kişilik grup ile hazırlanan “Utku Yolu 100. Yıl Epilog” projesi, 4 ilde seyirciyle buluşacak.

Zübeyde Hanım’ın, oğlu Mustafa Kemal Paşa’ya zaferle dönmesini istek ettiği sonuç sözünün sahneye taşınacağı gösteride, düşmana evvel kurşunu sıkarak kurtuluşun fitilini ateşleyen Hasan Tahsin’den başlayarak ay yıldızlı bayrağı göğe çekici kahramanların 9 Eylül’bile düşmanı denize döktüğü majör zaferin öyküsü anlatılacak.

İzmir Izzet Türk Dünyası Dans ve Müzik Topluluğunca gerçekleşecek gösterinin peşi sıra sanatçılar Fatih Erkoç ve Ahmet Yağmur, İzmir Fehamet Senfoni Orkestrası eşliğinde, “30 Ağustos Özel Konseri”nde tıpkısı sahneyi paylaşacak.

Iri Taarruz ve Başkumandanlık Kayran Muharebesinin 100’üncü sene dönümü amacıyla Türk Sıra Kurumunca şümullü aynı belgelik çalışmasıyla hazırlanan, cephede ve cephe gerisinde sürdürülen mücadeleye çırağ tutan “Milletin Azmi” belgeseli da gösterilerde izleyicilerle buluşturulacak.

Bir kısmı ilk defa geçer fotoğraf ve videoteyp görüntüleri eşliğinde Iri Tecavüz öncesi yapılan hazırlıkları, Türk komuta heyetinin ciddi hamlelerini ve halkın mücadeleye katkılarını gözler önüne seren belgeselde, Türk taarruzu boyunca cephede yaşanan gelişmeler üç buutlu haritalar üzerinden anlatılacak.

Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün öncülüğünde ulaşılan büyük zaferin anlatılacağı “Zafer Yolu 100. Sene Epilog” gösterisi ilk adına Afyonkarahisar’ın Şuhut ilçesinde sahnelenecek.

Eserin gösteri programı şöyle:

Afyonkarahisar-Şuhut kaza stadyumu 25 Ağustos 2022 saat 21.30

Kütahya-Şehremaneti önü 27 Ağustos 2022 saat 21.30

Uşak-Atapark 28 Ağustos 2022 saat 21.30

İzmir- Gündoğdu Meydanı 30 Ağustos 2022 saat 20.15

Share: