Basitleşmek amacıyla internetten aldığı ilaç hayatını zindana çevirdi! 350 kiloyu aşınca eşi ayrıksı ayrımsız kadınla kaçtı

40 yaşındaki Gül Bağlılık Turp, 2019 yılında 100’lü kilolardayken fazla kilolarından huzursuz olarak, kilo vermenin yollarını aradı. O zaman anaokulunda müteharrik, internet üzerinden araştırı yapan Turp, zayıflama hapı kullanmaya değişmeyen verdi. İddiaya bakarak internetten aldığı hapları aynı müddet kullanan Turp, değersizleşmek adına henüz aşkın kilogram aldı, katre kaldı. Afiyet sorunlarıyla savaşım ederken eşinin kendisini ayrılma etmesiyle yıkılan Turp, hem fiziksel hem ruhsal yerine emanet tutunmaya çalıştı. Fakat yerinden oynayamaz kuzuluk mevrut Turp, hareketsizliğin bile etkisiyle yıllar içre hızlı hızlı kilogram almayı sürdürdü.

TULUK MİDE AMELİYATI OLDU

Edinilen bilgiye bakarak merhem sonrası ara sıra tahminî 400 kiloya ulaştı, bu süreçte bir nice hastaneye başvurarak tedavi imkanı aradı. en üst Sadi Misafir Eğitim ve Araştırı Hastanesi’ne başvurdu. Burada multidisipliner tıpkısı yaklaşım içre tedavisine başlanan Turp’a işler edilebileceği anlatım edildi. Hazırlıkların peşi sıra Umumi Cerrahi Eğitim ve İdari Sorumlusu Prof. Dr. Mehmet Karabulut ve ekibi 14 Aralık’ta tulum işkembe operasyonu gerçekleştirdi. Kudretli geçen cerrahi müdahale sonrası kilogram vermeye başlayan Turp’un genel durumu hem kendini hem de doktorlarını mutlu etti. Turp, izlem yapılmak amacıyla taburcu edilirken, Prof. Dr. Mehmet Felaket da hastasının durumuna müteveccih hikmet verdi. Prof. Dr. Felaket, vatandaşların zayıflamak istemeleri halinde hekimlere başvurmaları gerektiğini belirterek, internetten merhem alınmaması üstüne uyardı.

“İNTERNETTEN KİMSE BİR ÖZDEK ALMASIN”

Haddinden Fazla yumruk eyyam geçirdiğini anlatan fakat doktorların ameliyatı yapabileceklerini söylemesiyle nazik bahtiyarlık yaşadığını nâkil 40 yaşındaki Gül Hatır Turp, “Kiloluydum ama bu kadar değildim. Yatağa bağımlı olduğum ant hakeza oldum. 2019 mart ayında us kanaması geçirdim, katre kaldım, bu duruma düştüm. İnternetten kimse bire bir husus almasın, ego yandım kimesne yanmasın. Evliydim, otama için Bahçelievler Fizik Tedavi Hastanesi’ne geldim, orada yatarken eşim beni bırakıp bambaşka tıpkısı kadınla gitti. Çokça yara tıpkı duyguydu, ego doğrusu bu duruma düşmüşüm, tıpkısı bile beni bırakıp gitti. Cerrahi Müdahale öncesi haddinden fazla mutsuzdum ama deminden haddinden fazla mutluyum, neymiş şen ayrıntılar gibiyim. Kendi ihtiyaçlarımı göremedim, hep yardım aldım, inşallah daha çok kişi ihtiyaçlarımı kendim göreceğim. O zamanlar anaokulunda çalışıyordum, çalıştığım ekol üstelik çok iyiydi, çok mutluydum. Isteyerek gidip geliyordum. Önemsizleşmek üzere internetten tek öz almayın, doktora başvurun. Doktordan destek cebin, genişlik azından internetten hiçbir öz almayın, ahzetmek isteyenlere bile aldırmayın. Ben daha sonradan bu firmaya çok duyulmak istedim ama tamamen beni seçme yerden engellemişlerdi” ifadelerini kullandı.

“BULUNAN KİLOYU 3-4 KATINA ÇIKARTIYOR”

Hastasının durumu ve muteber tedaviye ilgili açıklamalarda mevcut Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Eğitim ve İdari Sorumlusu Prof. Dr. Mehmet Sıkıntı, “Hastamız henüz evvel süper morbit obez değildi, hafif aynı kilosu mevcuttu. Henüz sonraları bu kilodan boşanmak amacıyla hastamız tıpkısı arayış içine giriyor. İnternetten araştırıyor, internetten bitkisel reçete temin ediyor. İlaç kullandıktan bilahare kas kuru sisteminde atrofi, felç gelişiyor ve yatağa tabi ağıl geliyor. Yatağa tabi olunca haddizatında bir döngü oluşuyor. Akıntı edemeyince daha aşkın kilo alıyor ve önceki baştaki kilonun tahminî 3-4 katına büyüklüğünde çıkıyor. imdi hem taşkın kilo alıyor hem dahi ferdî sağlıklı mesail dahi başlıyor ve yatağa bağımlı bir şekilde dönemez kuzuluk geliyor. Henüz sonraları hastamız sıyrılmak istiyor, obezite ameliyatı işleyen değişik merkezlere başvuruyor. Onlardan birlikte hal olmayınca devletimize, Sağlık Bakanlığı’na başvuruyor. Operasyon öncesi hep hazırlıkları yaptıktan sonra ameliyat kararı aldık. Hastamıza şişman mide ameliyatı gerçekleştirdik. Ameliyattan sonradan üstelik bunaltıcı bakımın, anestezi destekleriyle bu arada marazlı şu zaman gayet iyi durumda” ifadelerini kullandı.

“MUHTEMELEN 400 KİLOYA YAKINDI”

Obez hastaların tedavilerini ehlihibre hekimler eşliğinde sürdürmesi gerektiğini tabir fail Prof. Dr. Sıkıntı, Turp’un ameliyat öncesi ve sonrası durumuyla ait şöyle konuştu: “Esasta haddinden fazla dirim beklentisi sıfır bire bir ebat gelişecekti, bu şekilde otama sonrası mahsus önümüzdeki süreçte hastanın ayaklanmasını, yataktan kurtulmasını, normal bire bir duygusal şeklinde toplumda yaşamasını bekliyoruz. Bize geldiği devir kilosu gerçekte ölçülemeyecek düzeydeydi, anlaşilan 400 kilolara andıran ayrımsız kilodaydı. Ameliyattan sonradan verdiği kilolarla beraber pestil kendine gelmeye, iletişim kurmaya başladı. Önümüzdeki süreçlerde bu giderek artarak daha bereketli şekilde karşımıza çıkacak. Yalnız tıpkı cerrahi işler olarak algılamamak gerekiyor. Özellikle bu kapalı vakalarda iç salgı, dahiliye, gösterişli hizmet ünitesi, multidisipliner, deneyimli tıpkısı suret olması gerekiyor” dedi.

” İNSANLARI ANIMSATMAK İÇİN KONUYU GÜNDEME GETİRDİK”

Felaket sözlerine şöyle devam etti;”Bu konuyu gündeme getirmemizin sebebi; insanları animsatmak, dikkatini bu konuya yok etmek. Afiyet çokça koca tıpkı bahis, ilaçların sadece eczanelerden alınması gerekiyor. İnternetten alarak kişi sağlıklarına kast edecek şekilde aynı umar kullanımına girmemeleri gerekiyor. Vatandaşlarımız hele esenlikle ilişik konularda internetten okudukları, gördükleri ilaçları veya medikal tedavileri kendilerine uygulamasınlar, bire bir hekime danışsınlar. Bundan ahir proses devam edecek. Fizyoterapi süreci var çok oylumlu, hikmet otama süreci var, onların desteğini sağlayacağız. İşimiz bitmedi ama yer eke kısmı bitti. Eşinin ayrılma etmesi başka aynı format, tığ da üzüldük ama burada maalesef bu cins şeyler yaşadığımız şeyler.”

Share: