Bahçeli, MHP TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu: (2)

MHP Umumi Başkanı Oran Bahçeli, “Cumhurbaşkanımız aracılığıyla Alevi İslam inancına mensup kardeşlerimize yönelik iyileştirici ve müspet açıklamaları sırf destekliyor, çokça isabetli bulduğumuzu özellikle ifşa etmek istiyorum.” dedi.

Bahçeli, partisinin takım toplantısında, 2008 ve 2009 yıllarında yaptığı konuşmalarından kâh cümleleri sıralayarak, Türk milletini meydana getiren beşeri varlığın benzeri bölümünün dahi Alevi İslam inancını benimsediğini, bu inanç sahiplerinin kültür bütün bütün bazen beklentilerinin olduğunu anımsattığını söyledi.

Bu durumun görmezden gelinemeyeceğini, çözüm yolları üstünde gani niyetle ortak çaba gösterilmesi gerektiğinin altını çizdiğini anımsatan Bahçeli, “Cumhurbaşkanımız tarafından Alevi İslam inancına mensup kardeşlerimize yönelik iyileştirici ve olumlu açıklamaları yalnızca destekliyor, çokça yerinde bulduğumuzu özellikle açıklamak istiyorum. Ankara, Elazığ, Erzurum, Erzincan’bile açılışı yapılan, Kütahya, Burdur, Denizli, Bilecik, Kayseri, Vazıh ve Kırklareli’nde temeli atılmış cemevlerinin de doğru olmasını diliyorum.” dedi.

Bahçeli, Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde Alevi Bektaşi Hars ve Cemevi Başkanlığının kurulacak olmasını, cemevi hizmetlerinden yetişek faaliyetlerine kadar mecmu çalışmaların, kurumsal çatı altında amme güvencesi desteği ve denetimiyle yürütülecek olmasının, Alevi Bektaşi akide önderlerinden istek edenlere bile bu kurumsal yapı bünyesinde kadro verilecek olmasının milli temas ve beraberliğe ulama sunacağını söyledi.

Reform mahiyetindeki bu gelişmelerin Alevi vatandaşlara tıpkı armağan değil, gecikmiş haklarının büyük bire bir kısmının verilmesiyle ilgilendiren karar olduğunu rapor etmenin boyun borcu olduğunun altını çizen Bahçeli, şöyle konuştu:

“Bizim geçmişten bugüne söylediğimiz üstelik bunlardır. Unutmayalım kim yürekleri yanardağ kadar patlayanların avuçlarında çiçekler açamaz. Teessürat, ahlar, zehir hatırat üzerinden ayrımsız ati nesir edilemez. Alevi kardeşlerimizi yararlanmak amacıyla kuyruğa girenlerin, mefret dinimizi karalamak üzere fırsat kollayanların, mezhepçiliğin ikilik bakiyesini işlek tutarak milli bünyemizi yarmaya çalışanların ne soyu soydur, hangi huyu huydur, hangi üstelik iddiaları iffetle maluldür. On Paralık zahir Cenabıhak indinde serencam din İslam’dır ve tamlık Müslümanlar de kardeştir.”

“Avrupa’ya erke nakleden yıldız rotası artık güvensizdir”

MHP Umumi Başkanı Çap Bahçeli, KÖLE ve Avrupa ülkelerinin ekonomideki nema artırımının, duraklık tehlikesini gündeme getirdiğini, besin ve enerji güvenliğindeki darboğazların ise donuk ayrımsız sürecin işaretçisi olduğunu söyledi.

Toptan ekonominin bu yıl üzere durum edilen tahaccüm oranının yüzde 3,2’ye, 2023 üzere bile yüzde 2,9’a düşürüleceğinin IMF Başkanı aracılığıyla açıklandığını anımsatan Bahçeli, ayrıca Rusya’dan Almanya’ya gaz taşıyan hatlarda meydana gelen sızıntının sabotaj neticesinde olabileceğine dair iddiaların ise enerji alanında anarşi ve kutuplaşmaya yıpranmamış bire bir genişlik kattığını vurguladı.

Bahçeli, şunları kaydetti:

“Bundan Sonra erke ihtiyacını güvenceye alma stratejisinin önümüzdeki dönemde aut politikaların temel parametresi olacağı anlaşılmaktadır. Global ölçekte erke tüketiminin tahminî üçte ikisi petrol ve katıksız gaza dayanmaktadır. Enerjinin rezerv ve tüketim noktaları ortada emin iletimi her büyüklük için stratejik hedeflerden birisi haline gelmiştir. Avrupa’ya enerji nakleden şimal rotası artık güvensizdir. Erke jeopolitiği açısından gelişmeleri yorumladığımızda, Orta Doğu, Gün Doğusu Akdeniz ve Kafkasya’daki varlıklı doğal gaz ve yer yağı kaynaklarının Avrupa’evet taşınmasında arz emniyetli ve emin terminal Türkiye’dir. Ülkemizin Libya ile imzaladığı hidrokarbon anlaşması tarihi nitelikte olup Mağribî ülkeleri hayli huzursuz etmiştir.”

Bahçeli, Rusya Büyüklük Başkanı Vladimir Putin’in, Türk Akımının uğur alındığına yönelik iddialarda bulunduğunu ve suçladığı ülkenin ise Ukrayna olduğunu söyledi.

Bu iddianın dikkatle takibi gereken tıpkısı yıldırma olduğunun altını çizen Bahçeli, “Rusya ile Ukrayna ortada; askeri, erke ve bildirişim altyapılarına teferruatlı menzilli erdemli hassasiyetli füzelerle yapılan saldırıların yoğun maliyetleri olacağı şüphesizdir. İki ülkenin üstelik aklıselim bire bir çizgiye gelmesi toprak ve acun barışı adına tıpkısı mükellefiyettir. Özge yandan Yunanistan’a erke haiz dalan TANAP’tır. Bu ülkenin Türkiye’ye pus sallamaktan vazgeçip sabrımızı taşırmaktan ırak durması erke güvenliği açısından lehine tıpkısı nitelik olacaktır.’ dedi.

“Türkiye erke jeopolitiğinde kilit aktör”

Heybet Bahçeli, Türkiye’nin erke jeopolitiğinde kilit aynı aktör olduğunu, kılgı edilen canlı, muvazeneli, ve milli aut politikanın Türk milletine zenginlik ve sağlık adına yansıdığını belirtti.

Millet ittifakının, Türkiye’nin büyüklüğünü anlayacak ufkunun olmadığını tamlayan Bahçeli, şöyle bitmeme etti:

“Çünkü temas öz ortadadır. Türkiye’nin Putin’e doğrulama olduğunu alçak, gaflet uykusu ve temelsiz bir dille encam süren İP Başkanı’nın bu işleri doğrusu kafası almaz, devleti, milleti, dış politikayı bilmesi da söz konusu olanaksız. Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta yan markajcı, Türkiye’yi benzeri kampa yerleştirmeye, ilavesi cepheye sürmeye çalışan zül ittifakının ilkel dürtülere, uyuşuk politikalara rehin düştüğü tartışmasızdır. Rusya ile Ukrayna arasında Türkiye eğer tıpkısı tarafsa, bu da barışın, huzurun, silahların susmasının tavizsiz tarafıdır. İç ve dış odaklar bu çakılı gerçeği kesinlikle ihlal edemeyecektir. Türkiye’yi düşkünlük partilerinin koalisyonu yönetiyor olsaydı, KÖLE’nin çizgi devriyesi, encam karakolu, apiko calip eli olmaya hangi büyüklüğünde hevesli oldukları çok balaban badire ve kazalar eşliğinde görülür ve ortaya çıkardı.

Türkiye’yi imale etmek amacıyla mangal kabilinden canevi lazımdır. Türkiye’yi çevirmek için milli saygınlık ve milli mensubiyet şuuru şarttır. Türkiye’yi yöneltmek üzere nereden gelip nereye gittiğimizi gösteren tarihi süreci aşina olmak sahn memat konusudur. Alçalma ittifakında bunların hiçbirisi yoktur. Süpürülmedik eve bilinmedik misafir gelirmiş, bunların ellerine bitirme esbak olsaydı, Türkiye’yi rastgele tür gözdağı ve felakete maruz ayla getirirler, böylelikle da ‘adımız hıdır elimizden gelen budur’ diyerek teslimiyetçiliğin dibini boylarlardı. Akarsu tersine dönünce uyuzlu muannit şüphesiz öne düşerse, cezir ittifakı dahi fakat acun tersine dönerse tuhaf ve sulu emellerinde muvaffak olabileceklerdir.”

“Nükleer çarpışma ihtimalinin konuşuluyor olması dahi fecaattir”

MHP Umumi Başkanı Fehamet Bahçeli, ÇAKER Başkanı Joe Biden’ın nükleer cenk riskinin 1962 Küba Krizi’nden bu yana sunma yüksek seviyede olduğunu açıkladığını, “Putin, çekirdeksel cebe kullanırsa acun Armageddon ihtimaliyle karşı karşıya kalır.” dediğini anımsattı.

Açıklamanın zılgıt tonunun çok faziletkâr olduğunun altını çizen Bahçeli, “Bu durum elden politik değil akide sırf aynı konudur. Biden’ın beyni sulansa de akılsal melekeleri tartışılsa üstelik Armageddon tehlikesini gündeme taşıması bize göre tesadüfi değildir. Muhtemel felaketin gerçekleşmesi gelmek beşeriyetin avlu ve erinç haklarına kast söylemek, dünyanın yıkımına çömlekçilik burulmak demektir. İnsanlık böylesi bire bir vahşeti asla kaldıramayacaktır. Çekirdeksel çarpışma ihtimalinin konuşuluyor olması dahi fecaattir. Dünya kuma hatır ve iradeyle barışçıl çabalarla bugünkü sakil ortamdan çıkmalıdır.” diye konuştu.

“ESIR’ye işaret ilhak seni ayrımsız dolara ele verir”

Bahçeli, CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun bu gelişmelerin gölgesinde KÖLE’ye yaptığı ziyaretin “mutsuzluk, densizlik, pervasızlık” olduğunu söyledi.

Ziyaretin amacının, teknolojik ve bilimsel gelişmelere müteveccih kuruntu alışverişinde çıkmak olduğunun açıklandığını hatırlatan Bahçeli, ” Cumhuriyet’in ikinci çağ vizyonunu genişlik bembeyaz beyinlerle tartışacaklarmış.” dedi.

“Utanın, utanın; temiz karın arıyorsanız milletimizin gözleri idrak etmek hissetmek projektör evlatlarına bakın.” diyen Bahçeli, şöyle konuştu:

“Gazi Mustafa Kemal’in, ‘Bir Türk dünyaya bedeldir’ mirasına sarılın. Eksikli olduğunuz kudreti uzaklarda değil, şayet varsa damarlarınızda arayın. Kılıçdaroğlu teknolojik ve bilimsel gelişmeler karşı ne söyleyecek, neyi duymayı düş edecek, hangi ak pak beyinlerle bir araya gelecektir? Sayın Kılıçdaroğlu, bırak bu işleri, geç bu masalları, ağzında bal olan arının kuyruğunda iğnesi evet. Buna birlikte çokça dikkat vücut. Dizge biliyor ki, ÇAKER’ye Cumhurbaşkanı adaylığı için icazetname almaya ya de işaret edilecek encam inhitat adayının ismini öğrenmeye gittin. Denenin, döne dolaşa geleceği kayran evet tıpkısı argıt evet üstelik tıpkı değirmen taşıdır. Su yatağını, patırtı bile tepesini banko bulacaktır. Sayın Kılıçdaroğlu, ağaca irtifak bükülür, suya itminan dökülür, KUL’ye bel ulama seni aynı dolara ele verir. CHP Genel Başkanı’nın ÇAKER’ye yüz sürmesi, ahali açması, aman dilenmesi yegâne kelimeyle acizliktir, yetersizliktir, milletine hezen dönmektir. Teslim ergin başa büyüklük konmaz, konsa üstelik haddinden fazla durmaz, duramaz.”

“İstanbul Belediyesi âdeta da haddinden fazla çalışıyormuş”

Bahçeli, İstanbul Büyükşehir Belediyesine ilgilendiren ayrımsız cenaze nakil aracında yüklü miktarda metal yakalandığını anımsatarak, “Oysaki İstanbul Belediyesi siftinlik bile çokça çalışıyormuş. Bunlara kalsa, kaçakçılık yasal, hırsızlık olağan, doyumluk amiyane, çıyanlık bile demokratik benzeri haktır. Düşkünlük ittifakı aha budur. CHP’nin gerçek yüzü suçtur, kirdir, çamurdur, kokuşmuştur.’ dedi.

Fehamet Bahçeli, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin, Türk ve Türkiye yüzyılının ciddi gücü, dümen güvenliği olduğunu söyledi.

Cumhur İttifakının, zalime aman vermeyen, teröriste fırsat tanımayan, Türk düşmanlarına göz açtırmayan, ferman haklarının, buyruk yetkilerinin, milli çıkarların, kürenin değme köşesinde serdengeçti bir yürekle savunan nüfuzlu ve muhteşem tıpkı millet iradesi olduğunu vurgulayan Bahçeli, “Bu korkusuz egemenlik kilitleri anahtar, perdeleri aralayacak, ufku aydınlatacak, sis bulutlarını dağıtacak, 2023 ve izleme fail yıllarda global bati Türkiye’yi düz yazı ederek zalime Güç, mazluma Yunus, mağduriyetin kuyusunda noksan biçarelere Yusuf olacaktır.” ifadelerini kullandı.

(Bitti)

Share: