Prof. Dr. Yiğitlik: Çocukların ağız ve diş sağlığı sorunları, fiziksel gelişimlerini engelliyor

Majör nüfusun çoğunluğunun diş sağlığına önem vermediğini belirten Prof. Dr. Tamer Lütfi Erdem, “Geleceğimiz olan çocuklarımız kavşak ve diş sağlığını korumaya yönelik alışkanlıkları kazanamamaktadır. Hele çocukların gaga ve diş sağlığı sorunları, fiziksel gelişimlerini engelleyen makro ayrımsız faktördür” diye niteleyerek konuştu.

Diş Hekimliği eğitiminin aktüel durumunu ve toplumda uç ve diş sağlığına ilişik genel bakış açısını değerlendiren Prof. Dr. Tamer Lütfi Erdem “Sadece İstanbul Üniversitesi ile başlayan dişçilik eğitimi, öğrencilerin mesleğe olan ilgisiyle günümüzde değişik ululuk ve nakit üniversitelerinde eğitim bilimi vermeye devam etmektedir. Ancak munsap ve diş sağlığı açısından ülkemiz hala iştiyak edilen düzeye gelebilmiş değildir. Bugün hala nüfusumuzun yüzde 87’sinde yapılması müstelzim sunu beş altı biricik diş tedavisi ihtiyacı vardır” ifadelerini kullandı.

“AKILLICA DİŞ FIRÇASI KULLANIMI İLE AĞIZ VE DİŞ TEDAVİ GEREKSİNİMİNİ MİNİMUM SEVİYEYE İNDİRMEK KABIL”

Hemencek munsap ve diş sağlığını korumaya müteveccih politikaları geliştirmenin önemine ve bireylerin kendilerinin sıkıntı kazanması gerektiğine özen çekici Prof. Dr. Tamer Lütfi Fazilet, “Afiyet politikaları yardımcı hekimlikten tezayüt tedavi edici esenlik hizmetlerinin gelişmesine yöneliktir. Takkadak eğlenceli ve akilane diş fırçası kullanımı ile kavşak ve diş otama gereksinimini asgari seviyeye ıskat etmek mümkündür. Bu birlikte otama hizmetleri amacıyla harcanan antlaşma ve paranın bildirme beş altı seviyeye inmesine olanak sağlar. Bu nedenle çarçabuk ağız ve diş sağlığını korumaya müteveccih politikaları imar etmek, bireylerin şahsen kendilerinin kenar ve diş sağlığı konusunda diş hekimleri büyüklüğünde mesul olduğu konusunda farkındalık yaratmak, bildirme önemlisi aileler ile birlikte okullarda da keyif eğitimine ehemmiyet isnat etmek zorundayız. Esenlik mutluluktur. Türkiye’de çağcıl diş hekimliğine hizmet etmiş ve hizmet etmeye devam eden yekpare diş hekimlerinin günü kutlu olsun” ifadelerini kullandı.

Share: