Aşk Erdan Tığ, Sedat Peker’in İddiaları İçin Araştırma Önergesi Verdi

CHP İzmir Milletvekili Sevi Erdan Kılıç, Sedat Peker’in ortaya attığı ‘usulsüzlük, vergi ve şantaj’ iddialarıyla ilişik TBMM’ye araştırma önergesi verdi. Peker’in iddialarının araştırılması üzere Sedir’te yarkurul kurulmasını talip Kılıç, tam siyasal partilere dahi “akman cemiyet” çağrısı yaptı. Kılıç, “Kadın, mafya-ihtişam-politika sarmalındaki ilişkileri bütün detaylarıyla araştıralım, ortaya çıkartalım, akman tıpkısı bap açalım” dedi.

Sevi Erdan Tığ, Sedat Peker’in ortaya attığı ‘yolsuzluk, vergi ve şantaj’ iddialarını Divan gündemine taşıdı. Tığ, TBMM’ye verdiği araştırma önergesinde şunları belirtti:

“Kamuoyuna yansıyan ve büyük bölümü doğrulanan iddiaların cümle yönleriyle araştırılarak cürüm işleyenlerin, alacak alanların ve usulsüzlük yapanların yanına kar kalmaması, ülkemizin baştan bire bir ülfet devleti olabilmesi ve bozulmamış topluluk hedefinin can geçirilmesini sağlayacak önlemlerin belirlenmesi için Anayasa’nın 98’inci ve Türkiye Balaban Millet Meclisi İçtüzüğü’nün 104 ve 105’inci maddeleri göre Meclis araştırması açılmasını saygılarımla genişlik ederim.”

Tığ, konuya ilgilendiren zaman yaptığı mukayyet açıklamada ise şunları kaydetti:

“Türkiye, ince bire bir süredir amme yöneticilerinin ve iktidara andıran peş dozaj siyasetçilerin adlarının karıştığı yöntemsizlik, idrak, halk koyma, şantaj olaylarının ortalığa saçıldığı tıpkısı dönemi yaşamaktadır. İktidar ve yargının süreci yalnız izlemesi, doğruluk kavramının içini boşaltmıştır. Sedat Peker’in bu iddialarda bulunmaya başladığı tarihten itibaren özellikle Umumi Başkan’ımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu başlamak amacıyla CHP örgütü ve milletvekilleri namına, savcıların araçsız anket açarak bu iddiaların akilane olup olmadığı konusunda tetkik yapmasını murat ettik ve bekledik. Fakat bugüne büyüklüğünde bırakın ‘AKP yargısı’ haline gelen karar mensuplarının anket yahut inceleme başlatmasını, savcılar adeta gözlerini, kulaklarını, ağızlarını kapatarak ‘ego görmedim, ego duymadım, ego bilmiyorum’ oyununu oynadılar Yürekli, ülkesini, milletini ve vatanını dost bir savcı çıkıp üstelik ‘yolsuzluk, algı, el koyma, şantaj sarmalını’ tetkik, araştırma cesaretini ortaya koyamadı. Sedat Peker’in son kendisine, Reisicumhur Danışmanı Serkan Taranoğlu’nun birlikte aralarında bulunduğu bazen kişilerin alacak aldığı iddialarına ilgilendiren yaptığı meşruhat gündeme bomba kadar düşmüştür. WhatsApp yazışmaları ve belgeleriyle ortaya konan bu iddialardan sonra Genel Başkan’ımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, CHP örgütü adına bugün suç duyurusunda bulunacağımızı açıklamıştır. Bu belgelerden sonra ‘rüşvetin belgesi mi olurmuş’ sözü birlikte tarihe karışmış oldu. Cumhurbaşkanı danışmanı olan ve Sedat Peker’in belgeleyerek rüşvet suçlamasında bulunduğu Serkan Taranoğlu için incizap ettiğine dair haberler yayılmıştır. İstifa ettiği yönündeki duyum olumlu, ancak bundan ahir süreçte hoppadak incizap ederek TCK’bile yanlışlık sayılan bu eyleminden ukubet almayacağını sanmasın. Hak geç üstelik olsa yerini bulacaktır.”

Parçalanmamış siyasi partilere “saf sosyete” çağrısında kâin Tığ, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Elkızı, mafya-fehamet-yöntem sarmalındaki ilişkileri bütün detaylarıyla araştıralım, ortaya çıkartalım, saf tıpkı laf açalım. Polis Güçleri memurlarından çetesi olan savcı baronlarını araştıralım, ortaya çıkartalım. Gelişigüzel çevrim sokaklarda uyuşturucunun etkisi ile kendini kaybeden, yerden yere atan gençlerimiz kamuoyuna yansıyor. ‘Uyuşturucu zahir bu büyüklüğünde gösterişsiz yayılabiliyor, elde edilebiliyor’ diye düşünürken uyuşturucu kuryesi polisleri, metal baronu savcıları görünce sorunun cevabını da bulmuş oluyoruz.”

“ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULMALI”

Peker’in ortaya attığı iddiaların Susurluk olayını akıllara getirdiğini vurgulayan Tığ, “O kazadan sonradan ülkedeki düzensiz ilişkileri ve bunları açığı çıkartmak üzere yaşananları hepimiz hatırlamaktayız. Fakat TBMM Susurluk Araştırı Komisyonu Başkanı ve AKP kurucu üyesi Mehmet Elkatmış’ın Peker’in iddialarındaki münasebat üzere, ‘Böylesini görmedim. Türkiye’bile biten ayrımsız özdek var; hususiyet, türe ve önem yok’ sözleri, bugün yaşananların 26 yıl ilk yaşananlardan henüz ağır sıklet ve skandal olduğunu ortaya koymaktadır. Bu nedenle henüz geçmiş Susurluk kazası üzere kurulan araştırma komisyonu, Sedat Peker’in ifşaları amacıyla da kurulmalıdır. Sanatçı Gülşen’i mum hızıyla tutuklatan savcılar, Sedat Peker’in ifşalarına cebin harekete geçmeyecekse iddiadan da öte olan bu açıklamaların araştırılması amacıyla pekâlâ TBMM çatısı altında araştırma komisyonu kurulmalıdır. Sedat Peker’in iddialarının araştırılması, iddialarda adı geçenlerin ve bu iddialara tanıklık edebileceklerin TBMM çatısı altında dinlenmesi gerekmektedir. Tweet atanın, işini işleyen gazetecinin sabahleyin operasyonlarıyla gözaltına alındığı, hukukta yeri sıfır nedenlerle haklarında dava açıldığı bire bir ortamda, Peker’in atfetme ettiği suçlamaların Cumhuriyet Altını savcıları yoluyla görmezden gelinmesi, hayatın gösterişsiz akışına terstir. Konular, şikayete merbut taksirat olmayıp, savcıların dolaysız inceleyeceği konulardır. Fakat onca suçlamaya antrparantez ve üste kanıtlara rağmen savcılar eliyle harekete geçilmiyorsa bunun nedeni, birilerinin nüfusunu kullanarak bu olayların üstünü örtme çabasıdır” dedi.

Aşk Erdan Tığ, suçlamalara konu olan kişilerin birileri aracılığıyla korunduğunu savunarak açıklamasına şöyle bitmeme etti:

“Bu suçlamalara konu olan kişilerin profiline bakıldığında hemencek hemencek hepsinin, AKP Umumi Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, AKP’li siyasiler ve bürokratlarla bağlantılı olduğu sarih ortadadır ve AKP kulislerinde üstelik bu konuların konuşulduğu belirtilmektedir. Büyüklük içerisindeki nüfusunu ve devletin gücünü arkasına alarak kendisine sunulan kamu görevini kötüye kullanarak suça bulaşıcı herkesin hak önüne çıkarılması, ülkemizin temel beka meselesidir. Suçlamalara laf olan gelişim insanları, gazeteciler, siyasiler vb… Herhangi Bir ki olursa olsun degaje kapsamlı tıpkısı şekilde sınırlı içi ve ensiz dışı para varlıklarının incelenmesi, hesabını veremediği temas kuruş amacıyla hesap sorulması, ülkemizin geleceği açısından serencam mertebe balaban olacaktır. Eş, kuralım bu komisyonu, kaçmayın. Siz, günahsız olduğunuzu söylüyorsunuz, usulsüzlük yapmadığınızı, saraydaki danışmanların gelişim takibi amacıyla kazanç almadığını söylüyorsunuz. İşte size punt; tığ CHP kendisine size dayanaklık etmek istiyoruz. Gelin, bu iddiaların doğru olmadığını kurulacak araştırma komisyonunda kanıtlayın, aklanın. Zahir olsa kurulacak araştırma komisyonunda çoğunluğunuz olacak, encümen başkanı sizden olacak, bizim istediğimiz tanıkların yanı sıra siz dahi istediğiniz kişileri dinletirsiniz, kamuoyunu aydınlatırsınız. El, kamu açıklığı ile gerçekleri görsün ve bilsin.”

Share: