TBMM Başkanı Şentop’tan 30 Ağustos Yengi Bayramı mesajı Açıklaması

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “30 Ağustos 1922’üstelik gerçekleşen bu balaban destansı zaferin 100. yıl dönümü, yetişkin bayrağımızın altında vatanımızı ve milletimizi ululama gayretiyle hedefimize yürürken gururumuzu ve kıvancımızı tazelemektedir.” ifadelerini kullandı.

Şentop, 30 Ağustos Yengi Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında, zaman, tarihin en muhteşem dönüm noktası olan Balaban Saldırı ve Başkumandanlık Meydan Muharebesi’nin 100’üncü yıl dönümünün alacak edildiğini belirtti.

Şentop, 30 Ağustos 1922’üstelik, Mustafa Kemal Vakur komutasında bir ölüp bin doğan asker, sivil, avrat, eş, yavru ayırt etmeksizin bilcümle kahramanların esirgeme koruma bayraklaştığı balaban zaferin, milletin geçmişten aldığı mirasla geleceğe yürüyüşündeki kararlılığının ve iradesinin genişlik somut nişanesi olduğuna dikkati çekti.

Şentop, “26 Ağustos 1922’dahi başlayan Büyük Saldırı’da yiğit ordumuz, biaman bire bir takiple düşmanı Anadolu’dan söküp atarak, 9 Eylül 1922’dahi İzmir’birlikte kati zaferini car etmiştir. Milletimizin vatan topraklarından atılıp, tarihten silinmek istendiği benzeri dönemde dâhice askeri bire bir planla kazanılan Başkumandanlık Meydan Savaşı zaferi, gerçekte milletimizin kamu bağımsızlık egemenlik ve inancının zaferidir.” değerlendirmesinde bulundu.

TBMM Başkanı Şentop, şunları kaydetti:

“Aziz milletimiz, sürdürdüğü milli mücadeleyi zaferle taçlandırarak Anadolu’nun ebediyen vatanımız olduğunu arkadaş-antagonist herkese göstermiştir. Milletimizin ebedi istiklalini kazandığı gün kendisine tarihe altın harflerle yazılan 30 Ağustos, yemeden içmeden milletimiz için değil, emperyalizmin boyunduruğundaki bütün mazlum milletler üzere düş olmuştur.

Bu galibiyet gününde aynı hususu tekrar hatırlatmakta yarar görüyorum. Zaman kâh komşularımızın, bir yüzyıl önceki yaptıklarına benzer hatalara düştüklerini gözlemliyoruz. Komşularımızın ütopyacı siyasetçileri, evvel olduğu üzere zaman birlikte bazen yayılmacı ülkelerin ardına saklanarak Türkiye’ye alın hasmane meşruhat yapıyorlar. Uluslararası hukuka karşıt taleplerini emperyalistlerin desteğiyle gerçekleştirebileceklerini zannediyorlar.

Onlara tavsiyem; ayrımsız yüzyıl önceki trajedinizi unutmayın. Eğer unutursanız, bugün birlikte akıbetiniz benzeri ve ihtimal elan ızdırap olacaktır. Biz, komşularımızla hazar zarfında sürdürmek istiyoruz; sorunlarımızı uluslararası hukuk çerçevesinde, diplomatik yollarla hal taraftarıyız amma bunu zafiyet yerine kabul ediyorlarsa bilsinler ki vatanımız için yapabileceklerimizin sınırı yoktur. Unutmasınlar ki tarihimizin beherglas sayfası, ‘vatan için bin fert feda’ kararlılığımızı kanıtlayarak yazılmıştır. 30 Ağustos 1922’üstelik gerçekleşen bu şişman destani zaferin 100. yıl dönümü, kocaman bayrağımızın altında vatanımızı ve milletimizi ululama gayretiyle hedefimize yürürken gururumuzu ve kıvancımızı tazelemektedir.”

30 Ağustos’un 100. yılının, gelecek nice 100 yılların müjdesi olduğunu vurgulayan Şentop, “Özellikle hür Türkiye fikriyle tarihimize zer sayfalar ekleyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları doğmak için bu ermiş vatan uğruna fert veren cümle şehitlerimizin ruhları zihayat olsun, Galibiyet Bayramımız mutlu olsun.” ifadelerini kullandı.

Share: