Arsıulusal Gök Kongresi Bursa’da başladı

Uluslararası Feza Kongresi (ISC 2022), Bursa’daki Gökmen Gök Havacılık Eğitim Merkezi’nde (GUHEM) başladı.

Altair Enterprises marifetiyle organize edilen kongrenin küşat töreninde bire bir konuşma yapan Türkiye Feza Ajansı (TUA) Uzay Sistemleri ve Araçları Kat Başkanı Mualla Baygeldi, Uluslararası Gök Kongresi’nin gelişim birlikleri amacıyla haddinden fazla muhteşem tıpkısı dayanç oluşturacağını söyledi.

Baygeldi, kongrenin Türkiye’nin feza alanında altın çalışmalara imza atılabilmesi amacıyla şişman aynı altyapı sağlayacağını belirterek, şöyle devam etti:

“Milli Feza Programımız doğrultusunda GUHEM yeryüzü makro paydaşlarımızdan biri. Bu eke etkinliğin Türkiye’üstelik ilk kez Bursa’da ve GUHEM kabil mefret aynı merkezde düzenlenmesi son paye eşsiz. Bu yıl Paris’te gerçekleşecek dünyanın genişlik büyük uzay kongresi Uluslararası Astronotik Kongresi’ne (IAC) katılacağız. 2025’te bu iri organizasyonun ülkemizde gerçekleşmesi amacıyla birlikte çalışmalarımıza bitmeme ediyoruz.”

Bursa Tecim ve Sanayi Odası (BTSO) Umumi Heyet Başbuğ Yardımcısı Cüneyt Şener ise dünyada uzayın yeni bir rakiplik alanına dönüştüğünü anlatarak, Türkiye’da de sonuç yıllarda bu alandaki çalışmaların yordam kazandığını dile getirdi.

BTSO adına Türkiye’nin feza havacılık temalı geçmiş etkileşimli eğitim bilimi merkezi adına hayata geçirdikleri GUHEM’dahi arsıulusal çapta tıpkı organizasyona ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduğunu aktaran Şener, “Icap sınama paylaşımı gerekse dahi yıpranmamış gelişim birlikleriyle taçlanacağına inandığım bu büyük buluşmanın eksiksiz katılımcılarımız üzere yarayışlı geçmesini diliyorum.” dedi.

GUHEM Genel Müdürü Halit Mirahmetoğlu, 18 ülkeden 100’den çok konuşmacının kongrede meydan alacağını bildirdi.

Uzay alanında prestijli bir organizasyona eş sahipliği yapmaktan bahtiyar olduklarını kaydeden Mirahmetoğlu, merkezin gök farkındalığı alanındaki çalışmalarını katılımcılarla paylaştı.

Açılış programı, Altair Enterprises yöneticileri Nika Chinchaladze ve Martynas Fedotovas ile SpaceFund firmasının kurucu ortağı Rika Tumlinso’ın konuşmalarıyla bitmeme etti.

Kongrenin önce oturumunda ise Avrupa Gök Ajansı İklim ve Sürdürülebilirlik Sorumlusu Andrea Verit, “Feza Faaliyetlerinin Sürdürülebilirliği-Avrupa Feza Ekosisteminde ESA’nın Rolü” üstüne banak gerçekleştirdi.

Ayrıca, kongreye bindi veren Traksiyon-S, Roketsan ve Türksat’tan yetkililere teşekkürname plaketleri takdim edildi.

11 Ilkgüz Münasebet günü sona erecek kongrenin açılışına Bursa Büyükşehir Uray Komutan Vekili Süleyman Polat, Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Mürşit, Bursa Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir ile haddinden fazla sayıda evcil ve yabancı mihman katıldı.

Share: