“Kurtuluşunun 100. Yılında Çeltek” kitabı tanıtıldı

Yardımcı’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı kapsamında hazırlanan, içerisinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ara sıra bakanların Çeltek’a ilgilendiren değerlendirmelerinin yer aldığı “Kurtuluşunun 100. Yılında Çeltek” isimli betik tanıtıldı.

Atatürk Hars Merkezi’nde düzenlenen lansman programına, Firez ve Turizm Nazır Yardımcısı Özgül Özkan Müşkül, Çeltek Valisi Turan Ergün, YANLIŞSIZ Parti Uşak Milletvekilleri Mehmet Altay ve İsmail Zaman, Uşak Belediye Reisi Mehmet Şimşek, kitapta yazıları ve değerlendirmeleri kâin yazarlar, akademisyenler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan programda, İl Kültür ve Turizm Müdürü Sabri Ahu moderatörlüğünde gerçekleştirilen söyleşiye, Prof. Dr. Mehmet Karayaman ve Prof. Dr. Sınırlı Sarısaman hatip namına katıldı.

Çeltek’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılına özel bire bir nişane alıştırmak amacıyla Uşak Belediyesi ile kitabı hazırlamaya karar verdiklerini anlatan Ahu, bu kitapla 100. yıla reva bire bir nişane ortaya koymayı hedeflediklerini söyledi.

Kitapta Uşak’a dair bir nice unsurun vadi aldığına dikkati çekici Ceylan, şunları kaydetti:

“8 göz belirlemiştik. Birinci bölümde Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan beyefendinin Uşak’ın kurtuluşu üstüne takrizleri, Sayın Valimiz Turan Ergün’ün sunuşları ve Sayın Şehremaneti Başkanımız Mehmet Şimşek’ın önsözü, Uşak Milletvekillerimiz Mehmet Altay, İsmail Sıra ve Özkan Şule ile Yardımcı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş’ın yazılarıyla takriz bölümü nihayet buldu. İkinci büro olarak Ekin ve Turizm Bakanımız Mehmet Ersoy’un ikram yazısıyla Uşak’ta ekin ve turizm bölümünü ele aldık. Milli Savunma Bakanımız Sayın Hulusi Akar’ın takdimiyle Uşak ve devir bölümünü ele aldık. Uran ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank’ın takdimiyle Uşak ve uran bölümünü ele aldık. Milli Yetişek Bakanımız sayın Mahmut Özer’in takdimiyle Çeltek ve eğitim, Deneyimsizlik ve Spor Bakanımız sayın Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu’nun takdimiyle gençlik, spor ve Yardımcı bölümlerini hazırladık. Sunma sonunda 63 yazıya ulaşmıştık. Burada dedik kim, 63 bilimsel, akademik yazıya ulaşmışken, Yardımcı’ımızın plakası 64’e bunu tamamlayalım. Ünlü, Yardımcı’ımızla özdeşleşen ‘Cumhuriyeti Biz Hakeza Kazandık’ fotoğrafını anlatan bire bir yazı ile çalışmayı tamamladık.” dedi.

Ahu’ın konuşmasının ardından Prof. Dr. Mehmet Karayaman ve Prof. Dr. Ilişkin Sarısaman Milli Uğraş yıllarında yaşanan süreçleri anlattı.

Söyleşinin ardından mütekellim Uşak Belediye Reisi Mehmet Çakın ise kitabın hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ederek, “İnşallah amacımız imdi gençlerimizin, çocuklarımızın, öğrencilerimizin bu eserden istifade ederek hele Milli Savaşım’den bu güne büyüklüğünde Yardımcı’ta yaşananları onlara hem milli manevi duygularını birlikte pekiştirecek şekilde bu yayın vesilesiyle ulama hatırlamak en büyük hedefimiz. Arz iri amacımız.” diye konuştu.

Konuşmanın ardından Ekin ve Turizm Icra Vekili Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz ve protokol üyelerince kitapta yazıları kâin öğretim üyesi ve yazarlara onurluk verildi.

Daha sonraları Cumhurbaşkanlığı Ekin ve Konuşma Politikaları Müesses Başkanı Prof. Dr. İskender Pala’nın yazdığı, Yardımcı Belediyesi Site Tiyatroları Genel Danışma Yönetmeni Tasavvur Çubukçu’nun yönettiği Yardımcı’ın antagonist işgalinden kurtuluşunu anlatan “Kurtuluş” isimli piyes gösterisi sahnelendi.

Tiyatro gösterisini, Kültür ve Turizm Vekil Yardımcısı Zor, Cumhurbaşkanlığı Hars ve Danışma Politikaları Yerleşmiş Başkanı Prof. Dr. İskender Yaygı bile izledi.

Share: