Anadolu kültürü Tuzla’da sergileniyor

Tuzla Belediyesi ve 33 ilin hemşehri derneğinin kombinasyon ettiği “Memleha’dan Küçük Asya’ya Kültürler Buluşması”nda yerel tatlar ve yöresel kültürler sergileniyor.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, 33 şehrin memleketli dernekleri yerli tatları ve dernekevi kültürleriyle 23 Ekim’e kadar Tuzla Marina’birlikte İstanbulluları ağırlayacak.

Memleha Şehremini Dr. Şadi Kalem, etkinliğe katılarak birlik hemşehri derneklerini mülakat etti.

Stantları gezerek yerel yemeklerinden tadan Yazar, Memleha Belediyesi Halk Oyunları ekibiyle halay çekti.

Musannif, “Tuzla’dan Anadolu’ya Rum’dan Tuzla’ya” mottosuyla hemşehri dernekleriyle 12-13 yıldır bu etkinliği düzenlediklerini söyledi.

“Tığ Rum mayası ile yoğrulmuş tıpkısı milletiz. Bu nedenle çok güçlüyüz.” diyen Müellif, şöyle bitmeme etti:

“Küçük Asya irfanı bizim yaşadığımız ve soluk aldığımız, rızkımızı kazandığımız yere saygı etmeyi üstelik emreder. Nedeniyle tığ hem atalarımızın hem yaşadığımız, doğduğumuz, büyüdüğümüz Memleha’dan Rum’ya hürmet etmeyi rastgele antlaşma gösteriyoruz. Aslında balaban tıpkısı mega kentte yaşarken gelenek ve göreneklerimizi yaşayıp, tıpkısı zamanda bu kentin içerisinde, içtimai, kültürel ve iktisadi yerine ortak paydada buluşmaya çalışıyoruz. Memleha’birlikte ve İstanbul eş paydasında birlikteyiz. Ülkemizin bağlantı ve beraberliği amacıyla bilcümle bu arada gelenek ve göreneklerimizi yaşatıyoruz.”

AK Tümen Genel Form Domestik Yönetimler Komutan Yardımcısı ve Kocaeli Saylav Cemil Zeki ise, Rum kültürünün yaşatılması üstüne komutan Şadi Muharrir’ya katıldığını belirterek, “Öteden beri izleme ediyorum. Buradaki etkinliklere geliyorum. Tuzla birden gelişiyor ve güzelleşiyor. Tıpkısı diğer taraftan üstelik Rum’nun kültürünün yaşatılması üstüne her yıl beş altı kere böyle etkinlikler düzenleniyor.” dedi.

Share: