Amanoslar’ın zirvesinde yayla çayı mesaisi

Terörle mücadelede elde edilen sükse, Türkiye’nin cennet köşelerinin yeniden keşfedilmesini sağlıyor. Eşsiz manzarası, endemik bitki çeşitleri, şifalı otlarıyla tabiat tutkunlarını cezbeden Gaziantep, Hatay ve Osmaniye arasındaki Amanos Dağları üstelik artık havza halkını ve yaylacıları ağırlıyor. Civar halkı Mığır zirvesinde kendinden yetişen plato çayı toplayarak gelir sağlıyor.

2240 rakımlı Mığır zirvesinde yetişen yayla çayı (dağ çayı) almak amacıyla sabahın er saatlerinde Etki ilçesinden yola koyulan mıntıka halkı, Akdeniz’den yükselen sis bulutu, yüzyıllık arkalıksız ağaçlarının arasından ve dik yamaçlardan geçerek arılara de sülale sahipliği özne şifalı bitkilere ulaşıyorlar. Yayla sakinleri, aroması ve araz su dolayısıyla öz olarak tükettikleri yayla çayı çiçeklerini ve yapraklarını özenle toplayarak yanlarında getirdikleri torbalara koyuyor. Vatandaşlar, yorgunluklarını ise dağın zirvesindeki su kaynakları yakınında yaktıkları odun ateşinde topladıkları bitkilerin çiçeklerinden yaptıkları çayları içerek atıyorlar.

Topladıkları bitkilerin Amanos Dağları’na özgü aynı zümre olduğunu belirten Süleyman Sabahyıldızı, “Köylülerimiz buralara gelerek kışın tüketmek amacıyla bu çayları toplarlar, fazlasını bitişik ve akrabalarına bergüzar ederler. Üste bir nice arkadaşımız topladıkları endemik bitkilerin satışını yaparak da familya bütçelerine ulama sağlamakta. Tığ de bugün arkadaşlarımızla buraya gelerek çiçeklerimizi ve çaylarımız topladık. Eli Nimetli verimli tutum yaptık, antipatik sulardan içtik” dedi.

Söğüt Köyü Muhtarı Muhammet Endişe ise, “Bura eko turizm açısından çok majör bire bir yerimiz. Burada çeşitli endemik bitki türlerimiz var. Ancak vatandaşlarımız buraya muvasala konusunda yüklülük çekmekteler. Tığ de muhtarlık adına muktezi mercilere ulaşım sorununun çözümü üzere gerekli müracaatlarımızı yaptık. Yetkililerimizden buralara kez yapmalarını dilek ediyoruz. Buralara el açıldığı devir vatandaşlarımızın buradaki katıksız güzellikleri görme imkanına kavuşmuş olacaklarına inanıyorum” diyerek konuştu. – HATAY

Share: