Afyon haberleri: Cumhur Reisi Erdoğan, Şişman Taarruz’un 100. Yıl Dönümü Kutlamaları ve Afyonkarahisar Dolgun Küşat Töreni’nde konuştu: (3)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, “2023 yaklaştıkça sandıktan çıkamayacaklarını anlayanlar, umutlarını raf ömrünü tamamlamış bayat senaryolara bağlamış durumdalar.” dedi.

Erdoğan, Galebe Meydanı’nda düzenlenen Balaban Taarruz’un 100. Sene Dönümü Kutlamaları ve Afyonkarahisar Şişko Açım Töreni’ndeki konuşmasında, demokrasiden özgürlüklere, ulaşımdan eğitime, sağlıktan tarıma, sosyal yardımlardan ekonomiye, savunma sanayisinden diplomasiye kadar beherglas başlıkta Türkiye’ye asır atlattıklarını söyledi.

Afyonkarahisar’a son 20 yılda yapılan yatırımların tutarının 34 bilyon lirayı geçtiğini belirten Erdoğan, “Mösyö Kemal, böyle lafla olmuyor, icraat çalışmalar… Eğitimde 3 bin skor bakir derslik nesir ettik. Şehrimize ikinci oran hastanesini elhamdülillah, tıpkı şekilde ikinci cesamet üniversitesi kendisine Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesini kurduk. Toyluk ve sporda 11 bin 588 can kapasiteli yüksek tahsil ensiz binaları kazandırdık. Toplam 57 skor spor tesisi nesir ettik. Afyonkarahisar, himayemizde 4 yıldır Dünya Motokros Şampiyonası’nda yüz binlerce domestik ve yabancı konuğu burada misafir ediyor.” diye konuştu.

Erdoğan, bu mefret organizasyonun spor aracılığıyla Afyonkarahisar’ın ve Türkiye’nin tanıtımına, turizme ve ekonomiye ulama sağladığını ifade ederek, içtimai yardımlar kapsamında Afyonkarahisarlı ihtiyaç sahiplerine kestirmece 3 bilyon teklik tutarında kaynak aktardıklarını kaydetti.

Sağlıkta toplanmış 1341 yataklı vagon 23 hastaneyle birlikte 53 sağlık tesisi yaptıklarını tamlayan Erdoğan, “Çobanlar, Pabuççu, Bolvadin, Emirdağ ve Dinar Haydarlı Izzet Hastanelerinin birlikte zarfında olduğu hep 21 sağlık tesisimizin tenkis, proje ve yer aşaması bitmeme ediyor. Yer ve şehircilikte Afyon’de TOKİ tarafından 9 bin konutu tamamlayıp vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. 1359 toplumsal konutun yapımına devam ediyoruz. Afyon’dahi aralarında Garnizon Budun Bahçesi’nin üstelik olduğu toplanmış 9 ulus bahçesi projemiz var. Bunlardan 4’ünün yapımına bitmeme ediyoruz, 5’inin yapımına ise yeryüzü güdük sürede başlayacağız.” dedi.

“Afyonkarahisar Ankara arası 1,5 saate düşecek”

Reisicumhur Erdoğan, “ikinci Kapadokya” namına mezkûr Frigya vadilerinin, Anadolu’nun küşade çekicilik müzesine dönüştürülmesi üzere nazik bir mekân düzenlemesi yürüttüklerini ifade ederek, şöyle bitmeme etti:

“Bölgemizde firez ve termal turizme dayalı kendisine turizmin geliştirilmesi üzere kapsamlı çalışmalar yürütüyoruz. Tescilli 600 konağın 400’ünün restorasyonunu tamamladık. Ulaştırmada 2002 yılına kadar Afyonkarahisar’a 54 kilometre mukassem nöbet yapılmıştı. Biz bunu 531 kilometre ilaveyle 585 kilometreye çıkardık. Afyonkarahisar sınırları içerisindeki demir yollarını yeniledik. Gar binasını restore ettik. Ankara-Afyonkarahisar- İzmir yüksek çabuk şimendifer hattının yapımı sürüyor. Bu hattın 2025 yılında tamamlanmasıyla Afyonkarahisar Ankara arası 1,5 saate, İstanbul 3,5 saate, İzmir 2 saate düşecek. Tarım ve ormanda Afyonkarahisar’a 43 skor baraj, 26 adet gölet nesir ettik. 7 baraj ve aynı akmaz henüz nesir ediyoruz. Sulama projeleriyle Afyonkarahisar’bile 742 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtık. Böylece almanak 1,1 milyar teklik tarımsal dirimsel artışı sağladık. Yapımı süren 13 sulama tesisimiz ile toplam 34 bin dekar araziyi henüz sulayacağız.”

“Üreticilerimizi bekâr bırakmadık, bırakmıyoruz”

Afyonkarahisarlı çiftçilere mecmu 3 bilyon liralık tutarında tarımsal destek verdiklerini belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

“Küresel krizlerden kaynaklı maltalık pahalılığı karşısında üreticilerimizi yalnız bırakmadık, bırakmıyoruz. Bu sene tarım ürünlerinde çokça erdemli gelgel fiyatları açıklayarak çiftçimizin yüzünü benzeri kat henüz güldürdük. Yağışların dahi eli nimetli olmasıyla hamdolsun eli nimetli benzeri hasat dönemi geçiriyoruz. Birlik dünyanın içre sürüklendiği bu fırtınadan ülkemizi elan dinamik tıpkısı şekilde kıran-i selamete çıkaracağız. Sanayi ve teknolojide Afyon’a 3 kullanılmamış kombinasyon sanayi bölgesi, tıpkı teknopark, aynı araştırma ihya merkezi kurduk. Enerjide Afyonkarahisar, Bolvadin, Öz, Çobanlar, Dinar, Emirdağ, Erkmen, Evciler, İscehisar, Sandıklı, Susuz ve Şuhut’u natürel gazın konforuyla tanıştırdık.”

Cumhur Reisi Erdoğan, gelecek beş altı sene süresince değişik kaymakamlık ve beldelere birlikte doğal gaz arzı sağlamayı hedeflediklerini vurgulayarak, “Uymazlık bilcümle mesaisini, birbirlerinin kuyusunu kazmaya, yalan ve bühtan siyasetiyle ülkenin altını oymaya harcarken tığ, sizlerle gelişigüzel 85 milyonun tamamına bakım götürüyoruz. Toplanıp dağılmaktan bambaşka tek maharetleri var mı? Kişi sığ gündemleriyle birlikte bırakıp tığ işimize bakıyoruz.” diyerek konuştu.

Afyonkarahisar ve ilçelerinde bütün 4 bilyon 67 milyon teklik yatırımı zaman tıpkısı zamanda resmi olarak hizmete aldıklarını söyleyen Erdoğan, şunları kaydetti:

“Dolgun konuttan altyapı yatırımlarına, eğitimden sağlığa, emniyetten spor tesislerine, çevreden sulama projelerine varıncaya kadar bütün 222 eseri şehrimize kazandırıyoruz. Herhangi Bir biri ülkemize bakım sevdamızın birer nişanesi olan bu yatırımların şehrimize aldatıcı olmasını diliyorum. Bu eserleri Afyonkarahisar’a kazandıran bakanlarımızı, valiliğimizi, toprak hususi idaremizi, Afyon Belediyemizi, ilçe belediyelerimizi, üniversitelerimizi canıyürekten kutlama ediyorum. İnşallah sizlerin desteği ve duası yanımızda olduğu müddetçe Afyon’la birlikte bütün Türkiye’ye eserlerimizle mührümüzü vurmayı sürdüreceğiz. Biz bu yola sizlere hizmetkar girmek üzere çıktık. Sizlere efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik. Bu yatırımları sizlerle bu arada yaptık. Ülkemizi başarıdan başarıya sizlerle beraber koşturduk. Türkiye’nin ayağına vurulan asırlık prangaları tekrar el ele vererek, kilolu birliği yaparak bilcümle bu arada kırdık. Siz bize güvendiniz, inandınız, bizi mücadelemizde bekâr bırakmadınız. Tığ de size olan minnettarlık borcumuzu bütün artık fiilen, daha çok yapıt ve bakım üreterek ödedik.”

Cumhur Reisi Erdoğan, Türkiye’nin 2023’te ati asrına alnaç verecek tarihi tıpkısı intihap yaşayacağına meni ederek, “YANLIŞSIZ Öğür ve Halk İttifakı kendisine 2023 imtihanından üstelik alnımızın akıyla geçerek, iri ve ruhlu Türkiye yolculuğumuzu bitmeme yol açmak istiyoruz. Sizlerden 2023’e giden ciddi süreçte birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize elan çok topluluk çıkmanızı bekliyorum.” dedi.

“Umutlarını bayat senaryolara bağlamış durumdalar”

“Serencam günlerde milletimizin bildirme balaban gücü olan kardeşliğine müteveccih provokasyonların ibadethanelerimizi ve imam hatip okullarımızı dahi murat algı şekilde çok kırıcı boyutlara ulaştığını görüyoruz.” ifadesini kullanan Erdoğan, şöyle konuştu:

“2023 yaklaştıkça sandıktan çıkamayacaklarını anlayanlar, umutlarını sergen ömrünü tamamlamış bayat senaryolara bağlamış durumdalar. Yıllarca tahkir ettikleri milletimizi bu posta kımıldatma ederek, sinsi emellerini gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Yıllarca ‘bidon kafalı’, ‘makarnacı’, ‘kömürcü’ diyerek aşağıladıkları insanlarımızı bu nöbet tehditlerle çiğnemek ve oynatmak istiyorlar. Açıkgöz olacak ve hiçbirimiz buna okazyon vermeyeceğiz. Ulus adına bire bir delikten gene asla ısırılmayacağız. Kardeşliğimize henüz bitli sarılarak muhabbetimizi daha güçlendirerek bu oyunları boşa nüfuz etmek hepimizin boynunun borcudur. Bugüne büyüklüğünde Afyon milli iradeden yana duruşuyla cemi Türkiye’ye emsal olmuştur. Afyonlu kardeşlerimin 2023’te da emaneti ehline vereceğine inanıyorum. Demin buradan anca ayrımsız ses verelim ki Türkiye’ye yakasız gömlek biçenlerin yüreği titresin.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, meydandaki vatandaşlara seslenerek, “Afyon, ülkemiz üzerinde oynanan oyunları bozmaya var mısın? Afyon, 2023’te yine gündüz yazmaya var mısın? Afyon, muttasıl demeden başlık bap dolaşmaya var mısın? Afyon, nazik ve işlek Türkiye sevdasına ehil çıkıyor musun? Rabbim hepinizden razı olsun. Coşkunuz, sevdanız ve aşkınız üzere değme birinize teşekkürname ediyorum. Bu kardeşinizi bağrınıza bastığınız amacıyla bizi muhabbetle kucakladığınız, bize güvendiğiniz ve inandığınız üzere sizlere şükranlarımı sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Notlar

Alana, “Açtın hububat koridorunu, gösterdin insanlığın umudu olduğunu. Eksiksiz acun biliyor kimsesizlerin sesi olduğunu”, “Afyonluyuz inmek yeriz. Sofrada sucuk, dağda mermeriz. 10 çıngı 6’lı masa olsa biz esasen Reis deriz”, “Kale sağlam Başkan”, “Afyon’dan çıktık bu yola, sevdalıyız bu vatana. 7 düvel ayrımsız olsa bile DOĞRU Kadınlar birlikte.” mukayyet pankartlar asıldı.

Törene, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Garaz Çekicilik, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve DOĞRU Öğür genel başbuğ yardımcıları ile ara sıra AK Fırka ve MHP milletvekilleri katıldı.

Cumhur Reisi Erdoğan, Ankara-Afyonkarahisar-Çeltek-İzmir Faziletli Çabuk Şimendifer Üstyapı İşleri Anne Atma Töreni için Iblağ ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Afyonkarahisar Çay Barajı Açılış Töreni için Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci ile canlı bağlantı yaptı.

Açılışları yapılan tesislerin bulunduğu yerlerde kurdelelerin kesilmesinin arkası sıra Cumhurbaşkanı Erdoğan sahneye davet ettiği ayrıntılar ve beraberindekilerle, kurdele keserek tüm eserlerin dolgun açılışını gerçekleştirdi.

(Bitti)

Share: