Hatay’ın bir tabakta verilen lezzetleri: Arap kebabı ve patatesli bulgur köftesi

UNESCO’nun gastronomi alanında “Üretken Şehirler Zıkkım”nda meydan alan Hatay’üstelik tıpkısı tabakta servis edilen Arap kebabı ve patatesli ebebulguru köftesi, hem göze hem bile damağa seslenme ediyor.

Yemekleri, mezeleri ve tatlılarıyla gastronomi turizminin büyük duraklarından biri olan Hatay’da Fellah kebabı ve patatesli bulgur köftesi üstelik tercih edilen lezzetler ortada meydan alıyor.

Altınözü ilçesi başta tevessül etmek için şehir genelinde gün ortası ve akşam ezanı öğünlerinde tüketilen yemeğin hazırlığı, Gündüz Feneri kebabıyla başlıyor. Bıçakla tezyifkâr parçalara ayrılan etler, kendi yağında kavrulduktan sonraları domates, soğan, biber ve baharatlarla harmanlanıyor.

Patatesli ebebulguru köftesinin yapımı için dahi geçmiş adına haşlanan patatesler püre haline getiriliyor. Önceleri ıslatılan bulgur, kumpir püresi, zeytinyağı, salça, kimyon ve tuzla yoğrularak köfte halini alıyor.

Aynı tabakta servis edilen iki lezzet, UNESCO’nun gastronomi alanında “Üretken Şehirler Zıkkım”nda meydan düz Hatay’ın mutfağına işve katıyor.

“Hatay’ımız misilsiz aşındırmak kültürüne ehil”

Altınözü Uray Başkan Yardımcısı Leyla Ayvazoğlu, AA muhabirine, evcil ve yabancı turistlerin kentin yemeklerine hayran kaldığını söyledi.

En çok bedii lezzetlerden ikisinin gelişigüzel sunulduğunu belirten Ayvazoğlu, “İki aşındırmak çeşidimiz üstelik Altınözü’ne başmaklık dernekevi lezzetlerdir. Bizim patatesli ebebulguru köftemizi farklı köftelerden ayıran bildirme majör özelliği, yöreye has kurutulan biberle yapılıyor olmasıdır. Altınözü zeytinyağıyla yapılan Gündüz Feneri kebabımız ve patatesli ebebulguru köftemizi buraya gelen misafirlerimizin beğenisine sunuyoruz. Hatay’ımız misilsiz aşındırmak kültürüne cemaat. Bu lezzetin tanıtılması ve yaşatılması adına çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” diye konuştu.

Antakya Gastronomi Derneği Komutan Yardımcısı Yıldırak Budak bile iki yemeğin birbirini haddinden fazla dolgunca tamamladığını dile getirdi.

Aşçı Abdullah Kuşçu bile 35 yıllık iz hayatında dernekevi yemekler üzerine çalıştığını anlatım ederek, güdük sürede hazırlanan Arap kebabı ve patatesli bulgur köftesinin inandırıcı olduğunu anlattı.

Yemeğin hem hücre hem dahi damağa hitap ettiğini kaydeden Kuşçu, “Birbirinden ayrılmaz yerel lezzetimizi bir tabakta servis ederek insanların beğenisine sunuyoruz.” dedi.

Share: