68 yaşındaki kayırıcı, boyunu 9 santim yollamak üzere 2 milyon 872 bin 73 TL ödedi

ABD’birlikte Roy Conn isimli 68 yaşındaki eş, 3 ay süren keder verici kemik sürdürme ameliyatının arkası sıra 1.70 santim olan boyunu 1.79’a çıkardı. İki uyluk kemiğinin kırılmasıyla gerçekleştirilen cerrahi müdahale için Conn 130 bin İngiliz Sterlini (2 milyon 872 bin 73 TL) ödedi.

“OLDUKÇA ACI VERİCİYDİ”

Ameliyatın arkası sıra katıldığı programda, “Mutlu bir evliliğe sahip ve 70’lerine yakın tıpkısı eş, hakeza acı donör ayrımsız ameliyata hastalık girer ki?” sorusuna Conn, “Bodur boyum, benim için çokça balaban ayrımsız problem değildi, tıpkısı saplantım yoktu bu konuda ve haklısınız, hayatım süresince henüz evvel bu ameliyatı karşılayacak durumum olmuştu ancak bu vakte balya geldi. Karım işler konusunda benden elan endişeliydi, beni olduğum kabilinden seviyordu ancak ben bu ameliyatı kendim için istedim, ağyar üzere değil” yanıtını verdi. Roy, “İlk özellikle haddinden fazla zordu ve tamam, banko az çok acı vericiydi. Ama üstesinden geldim” diye niteleyerek konuştu.

GÜNDE 1 MİLİMETRE UZADI

Ameliyat karşı mütekellim Conn’un cerrahı, göl ayağı uzatma uzmanı Dr. Kevin Debiparshad, “Hakeza bire bir ameliyatın tamamlanması tahminî 1,5 saat sürer. Tutkun, ameliyatın arkası sıra tıpkısı temadi sürecinden mazbut, bu müddet içerisinde günde tahminî 1 milim uzar. Kısaca 3 santim örtmek 25 devir, 9 santimetre klan yok etmek ise kestirmece iki buçuk kamer sürüyor” dedi.

BOY TEMDIT AMELİYATI NEDİR?

Kabile uzatma ameliyatı, büyüme plakları kapanmış bireylerde genellikle tedavi gayeli, ara sıra birlikte estetik nedenlerle kol ve bacaklardaki kemiklerin uzatılması için yapılan tıpkısı ortopedik ameliyattır. Temdit, kemiğin cerrahi işlemle kesilmesi ve kesilen kemik parçalarını ayrıntılı tıpkı süreçte, seçme bölüm 1 milim civarı, birbirinden ayırarak yapılır. Sonunda açılan boşlukta kullanılmamış kemik dokusu oluşur ve kemikte temadi sağlanır. Kemikleri birbirinden tahsis etmek aracılığıyla bakir kemik oluşumu sağlanmasına distraksiyon osteogenezi denir.

10 SANTİME KADAR UZATILABİLİYOR

Temdit işleminin 8 cm büyüklüğünde olması planlanıyorsa hemen uyluk evet da kaval kemiğine cerrahi uygulanabilir. 10 cm’den henüz fazla benzeri temdit isteniyorsa değme iki kemiğin bile uzatılması gerekecektir. Sürdürme işlemi takkadak kemiklere yönelik yapılır. Kaslar, bağlar, sinirler, damarlar ve başka yavaş dokular kemiklere fena olduğundan ve işlem adım adım kademeli yerine yapıldığından bizatihi yerine uzamaya neva sağlarlar. Bu amaçla ilgilendiren bölgeye fizyoterapi uygulanarak süreç henüz olağan hale getirilir.

Share: