Amasra’daki eroin kazasında hayatını kaybedenler hesabına dikme dikildi

Karabük’te, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesesine ilgili eroin ocağında 14 Ekim’üstelik yaşanan patlamada hayatını kaybeden 42 işçi namına fidan dikimi yapıldı.

Karabük Üniversitesi (KBÜ) ocak sahipliğinde, Çıpa ve Polat Kampüsü’nde planlı törende konuşan Karabük Valisi Fuat Gürel, koygun benzeri kazada 42 kardeşlerini kaybettiklerini söyledi.

Acının elden Bartın evet de Amasra’nın değil ülkenin acısı olduğunu vurgulayan Gürel, “Bu ızdırap Karabük’te de hissedildi. O kazada Karabüklü iki kardeşimizi dahi martir verdik. Biz bütün şehitlerimizin Bartınlı, Karabüklü olduğunu ifade ediyoruz. Ego bütün şehitlerimize yağmur diliyorum.” diyerek konuştu.

KBÜ Rektörü Prof. Dr. Refik Çelik da eroin şehitleri hesabına toplandıklarını, hepsine rahmet dilediğini, onların adlarını neşelendirmek için ongun diktiklerini anlatım etti. Henüz sonraları şehitlerin aileleri ve Karabük protokolü, 42 martir namına dikme dikti, insan tabelalarını yerleştirdi.

Maden kazasında yaşamını yitiren Yüksek Akilane’nun eşi Yasemin Akıllıca, ongun dikimi sırasında gözyaşlarına bilge olamadı. Akıllıca, yaşadıkları acıyı anlatmanın baskı olduğunu, eşinin hesabına dikme diktiklerini belirterek “Eşimin yerine ongun diktik. İnşallah bu dikme etraflı yıllar eşimi anlatır, anımsatır. Tığ üstelik dirimlik ziyaret ederiz inşallah.” dedi.

Şanlı Akıllıca namına dikilen ağacın kişioğlu tabelasını ise kızları Tuana (7) ve Buğlem (6) yerleştirdi.

Berkay Pınaroğlu’nun babası Nazif Pınaroğlu üstelik böyle tıpkı aktiflik düzenledikleri için yetkililere teşekkür ederek cazip olduklarını söyledi.

İbrahim Köse’nin babası İsmail Köse dahi evladı hesabına ongun diktiği amacıyla dörtköşe olduğunu kaydetti.

Ağaç dikiminin arkası sıra ailelere teşekkür belgeleri takdim edildi.

Share: