6 ilden 3 bin kişinin katılımıyla sarsıntı tatbikatı yapıldı

Olay namına mevrut AFAD, İHH, JAK, UMKE ve itfaiye ekipleri taharri kurtarma çalışmalarına başlaması

-Vatandaşlar mevrut ekiplere tepki göstermesi

Güvenlik güçlerinin kriz bölgesine girmeye etkin vatandaşlara müdahalesi

Kontrol istirdat köpeklerinin gelmesi

Ekiplerin, yaralıları ve hayatını kaybedenleri enkazdan çıkarması

AFAD ekiplerinin enkazdan çıkardıkları yaralıya enkazda eksantrik yaralının olup olmadığını sormaları

İşitme sakat bir yaralıyı, arama kurtarma ekipleri bel diliyle bildirişim kurarak kurtarması

AFAD İl Müdürü Osman Atsız’ın açıklamaları Kayseri’de 6 ilden 3 bin kişinin katılımıyla deprem tatbikatı yapıldı

KAYSERİ – Kayseri’bile, Türkiye Kıyamet Engelleme Planı kapsamında çok sayıda kurumun gelişim birliğiyle Bölgesel Düzey Kayran ve Masabaşı Tatbikatı gerçekleştirildi.

Talas ilçesi Bahçelievler Mahallesi’ndeki 11 konutluk kentsel transformasyon alanında gerçekleştirilen tatbikatta, senaryo gereği 5,8 şiddetinde sarsıntı meydana geldi. Çoğunluğu öğrencilerden oluşan AFAD gönüllüleri, bir anda çevreden kentsel dönüşüm alanındaki yıkıntıların arasına koşarak geldi.

Enkaz altında kalanlar, “Kimesne bulunmayan mu, müzaheret fail namevcut mu” diye müzaheret istedi.

Fenomen namına gelen AFAD, İHH, JAK, UMKE ve itfaiye ekipleri taharri kurtarma çalışmalarına başladı. Vatandaşlar gelen ekiplere “Neredesiniz?” diye niteleyerek tepki gösterdi. Kontrol istirdat köpeklerinin da katıldığı çalışmalarda, depresyon altındakileri duyabilmek üzere kimi vakit sessiz kalınması çağrısında bulunuldu.

Ekipler, yaralıları ve hayatını kaybedenleri enkazdan çıkardı. Gâh yaralılar halatla yüksekten tahliye edildi.

Sarsıntı sonrası bire bir binada çıkan cuşiş de itfaiye ekiplerince söndürüldü. Enkazdaki sem engelli tıpkısı yaralıyı, arama kurtarma ekipleri bel diliyle iletişim kurarak kurtardı.

Tatbikatta, Kızılay ekipleri vatandaşlara yemek dağıtırken, başka kuruluşların dahi alanda çadırları vadi aldı.

AFAD İl Müdürü Osman Atsız, gazetecilere yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanlığının talimatıyla gerçekleştirilen tatbikata, Kayseri’nin birlikte Kırşehir, Nevşehir, Yozgat, Sivas ve Kahramanmaraş’tan ekiplerin katıldığını, 23 düzentileme grubunun sahada olduğunu, 2 bin 959 kişinin tatbikatta fariza aldığını söyledi.

Alanda kontrol istirdat, coşkunluk söndürme çalışmaları yapıldığını anlatan Atsız, “Hastanelerimiz kuruldu, Türk Telekom altyapıyla ilgilendi, Kızılay yemek dağıttı. Tatbikatta kontrol kurtarma çalışmalarında 10 yaralı, 2 ölü, yangından ise 2 gaileli 1 geberik çıkarıldı. 85 afetzedeye tahaffuz ve beslenme desteği verildi.” diye niteleyerek konuştu.

Vali Gökmen Çiçek, Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç ve değişik kurumların temsilcileri birlikte tatbikatı izledi.Share: